Jak nawiązać kontakt z nieznajomym. Korzyści z rozmowy o niczym

Rozmowa z obcymi jako ważny czynnik sukcesu w życiu i biznesie

0
4240

Statystycznie każdy z nas w ciągu swojego życia spędza 6 miesięcy, czekając w licznych kolejkach. Zazwyczaj ten czas można uznać za stracony, gdyż nasza produktywność równa jest zeru, a także nie odpoczywamy poprzez takie czynności. Można by zastanowić się, jak wpłynęłoby na nasze życie poświęcenie choć części tego czasu na rozmowę z „towarzyszami niedoli”.

Jak nawiązać kontakt z nieznajomą osobą

Życie składa się z wielu przypadkowo poznanych osób. A w nawiązaniu z nimi kontaktu dużą rolę odgrywają rozmowy o niczym.

(Zdjęcie: Pedro Ribeiro Simões/Flickr)

Zapewne wiele osób powiedziałoby, że ludzie dookoła nie mają z nimi wspólnych zainteresowań, więc nie byłoby o czym rozmawiać, bądź też pochodzą z zupełnie innych środowisk. Jednak nie da się o tym przekonać, dopóki choć nie spróbuje się nawiązać kontakt.
Warto zastanowić się, jak spośród setek ludzi otaczających nas w życiu codziennym znaleźć tych, z którymi warto porozmawiać oraz jak taki kontakt nawiązać.

Wyobraźmy sobie sytuację: siedzimy w kolejce do lekarza, gdzie zapewne spędzimy jeszcze co najmniej godzinę. Dookoła nas siedzą inni pacjenci, a co najciekawsze, wszyscy milczą. Nawet jeśli już zdecydowaliśmy się na odbycie z kimś rozmowy, to jak wybrać osobę, z którą jest szansa na dobry kontakt, skoro nikt nie przejawia większej ochoty niż inni do poznania nowych ludzi?

Spróbujmy przyglądnąć się tym z pozoru przypadkowym osobom. Być może ktoś z nich spogląda na nas częściej niż pozostali? Trzeba spróbować odnaleźć te niby nic nieznaczące znaki. Być może ktoś uśmiecha się do nas, wręcz zachęcając do wymiany kilku zdań? Nie zapominajmy jednak o tym, iż to może nam tylko pomóc, a nie gwarantuje udanie spędzonego czasu.

Brak wspólnych tematów sprawia, że dłuższy kontakt nie ma sensu

Rozmowę najlepiej zacząć od spraw neutralnych jak choćby powód pojawienia się osoby w danym miejscu, czy też od pytań niewkraczających zbytnio w sferę prywatną. Następnie można próbować znaleźć wspólne zainteresowania. Zadanie jest o tyle łatwe, że wiemy, co interesuje jedną ze stron konwersacji, nas. Znacznie zawęża to obszar poszukiwań, a miłą nagrodą za te próby może być moment, gdy zarówno my jak i druga osoba uśmiechną się i utoną w rozmowie, która będzie niezwykłą przyjemnością, a zarazem wymianą poglądów i wiedzy na tematy interesujące dla wszystkich biorących udział w rozmowie.
Jeśli takowych nie uda się znaleźć bądź też widzimy brak zainteresowania z drugiej strony, nie ma sensu kontynuować rozmowy, męcząc siebie i innych. A przecież dookoła z pewnością znajdzie się jeszcze więcej ludzi.

W biznesie prowadzenie rozmowy o niczym jest jeszcze ważniejsze

Jeśli spojrzeć na biznesowy aspekt krótkich pogawędek z obcymi, najważniejsze jest to, aby pamiętać, że każdemu lepiej układa się współpraca handlowa, jeśli osobą sprzedającą jest przyjaciel lub osobą, którą lubimy i szanujemy. Dlatego też rozmowa z obcymi przynosi dodatkowe korzyści. Przecież nigdy nie wiemy, kto zapuka do drzwi naszej firmy. Dodatkowo, w przypadku gdy znamy osobę, z którą przychodzi nam załatwiać sprawy biznesowe, łatwiej jest nam doradzić jej odpowiednie rozwiązanie, ponieważ znamy jej zainteresowania, być może kiedyś udało się uzyskać jakieś szczegóły dotyczące przedsiębiorstwa tej osoby lub sama mówiła nam o tym, że szuka pomocy w zakresie silnie związanym z naszą działalnością.

Jeśli jednak chodzi o biznes, trzeba być jeszcze ostrożniejszym. Przychodzi bowiem moment, gdy rozmowy o niczym muszą stać się bardziej konkretne. W przypadku braku wyczucia tego momentu możemy zostać uznani za zbyt roztargnionych lub po prostu za osoby niemające odpowiedniej wiedzy, aby czuć się dobrze w danym temacie. Jeśli to się stanie możemy stracić zarówno klienta, jak i przyjaciela.

Poznawanie nowych ludzi nigdy nie jest złe, najtrudniejszą rzeczą jest odnaleźć prawidłowe osoby i sprawić, aby dobrze się czuć w swojej obecności. Jeśli to uda się zapewnić, możemy uzyskać szczęście nie tylko w biznesie, lecz także i w życiu.