Jak łatwo podjąć prawidłową decyzję

8
1787
Jak łatwo podjąć prawidłową decyzję

Co robicie, gdy jesteście na rozdrożu? Jak podejmujecie decyzję, gdy macie dwie lub więcej możliwości i obydwie wydają się jednakowo dobre? Leo Babauta przedstawia zasady łatwego podejmowania decyzji. Jest to taki sposób podejmowania decyzji, który pozwala na odważne przebrnięcie przez dylematy, z którymi zmagamy się codziennie. Wybieramy, idziemy i przestajemy się martwić. 

Przewodnik, przedstawiający krok po kroku zasady łatwego podejmowania decyzji.

Zrezygnuj z perfekcjonizmu

Nigdy nie podejmiemy idealnej decyzji, a wszelkie próby jedynie nas paraliżują.

Jak łatwo podjąć prawidłową decyzję
(Zdjęcie: vintfalken)

Dowiedz się więcej

Często nie możemy podjąć decyzji z powodu braku informacji. Jakich informacji potrzebujemy? Gdzie znaleźć informacje, dzięki którym można podjąć słuszną decyzję? Znajdź je teraz, o ile potrafisz, jednak niech ich brak Cię nie zatrzymuje.

Próbuj i popełniaj błędy

Jeżeli brakuje Ci informacji (przeważnie tak jest), po prostu wybieraj. Tak naprawdę nieważne co wybierzesz – po prostu wybierz. Pożyj trochę z tym wyborem i zobacz, co z tego wyjdzie.
Metoda prób i błędów stanowi często najlepszy sposób na zbieranie informacji. Próbujemy coś, patrzymy jak to działa i mamy później więcej informacji potrzebnej do podjęcia lepszej decyzji w przyszłości.

Patrząc pod tym kątem, decyzje stanowią szereg prób i błędów i nieważne, jaki będzie rezultat, ponieważ każdy rezultat to wiarygodna informacja.

Zaufaj intuicji

Jeżeli utknąłeś i brakuje Ci informacji, przestań martwić się i po prostu dokonaj wyboru. Jak to zrobić? Można rzucić monetę albo posłuchać wewnętrznego głosu. Co Ci mówi intuicja? Zacznij jej słuchać – często podświadoma decyzja opiera się na mnóstwie czynników, z których nie zdajemy sobie sprawy.
Nasza podświadomość analizuje je i w przeciągu kilku sekund podejmuje decyzję.

Intuicja może nas zawodzić, ale to dobrze – będziemy uczyli się na błędach, bez względu na nic. Po prostu ucz się słuchać własnej intuicji i ufać jej.

Przestań się martwić

Jeżeli poznałeś powyższe zasady, staje się jasne, że nie ma po co się martwić. Nie musisz być idealny, a podjęte decyzje rzadko powodują koniec świata (właściwie to żadna z podjętych decyzji jeszcze do tego nie doprowadziła).
Oczywiście historia jest wyścielona trupami tych, co podjęli nieprawidłowe decyzje, jednak decyzji, po których nie następowały nieprzyjemne skutki, było milion razy mniej.

Nie umrzesz, po prostu będziesz się uczyć. Dlatego nie martw się – po prostu wybieraj.

Praktykuj i płyń

Dzięki praktyce osiągniesz sukces, pod warunkiem, że przestaniesz się martwić, zaczniesz traktować podejmowanie decyzji jako eksperyment i zrezygnujesz z perfekcjonizmu. Naucz się podejmowania lepszych i szybszych decyzji, opartych na intuicji. Wkrótce zaczniesz płynąć z łatwością przez codzienny strumień decyzji. Najpierw rób to świadomie, trzymaj w głowie te reguły, jednak dalej będzie coraz łatwiej.

Podejmowanie decyzji jest tym, co musimy robić codziennie i to niekoniecznie musi być trudne. Ciągle rozmyślamy nad niektórymi decyzjami dlatego, że uważamy je za skrajnie ważne, mimo że tak naprawdę rzadko takie są.
Nie jest to Kryzys kubański i nie chodzi o losy narodu.

Traktujcie wybór jako możliwość nauczenia się czegoś i bądźcie szczęśliwi z powodu każdej podjętej decyzji, z którą przyjdzie Wam się zmierzyć.

(via)