Jak iPad 2 może przydać się w nauce

0
988

Niezwykła euforia. Od wczoraj w USA jest dostępny iPad 2. Już 25. marca ma pojawić się w Polsce.
Peter Kafka z Medio Memo napisał o koczujących pod nowojorską siedzibą Apple przy 5th Avenue klientach. Stali w deszczu, mimo że równie dobrze mogli kupić ten gadżet w Internecie (gdzie jest sucho).

My natomiast zostawimy emocje i skupimy się na oferowanych przez iPada 2 możliwościach dla uczniów i studentów. Zakładamy, że starej wersji iPada już się pozbyliście.
Możesz też pokazać ten artykuł rodzicom by ich ostatecznie przekonać do zakupu tego gadżetu jako prezent dla Ciebie.

Jak iPad 2 może przydać się w nauce

Wczoraj Steve Jobs wrócił na scenę aby pokazać następcę mojego ulubionego gadżetu – iPada. Zakładam że wszyscy już wiecie czym jest iPad, dlatego przedstawiamy główne zmiany:

  • według Apple dwurdzeniowy procesor jest dwukrotnie, zaś karta graficzna dziewięciokrotnie szybsza od poprzednika,
  • o  33% cienszy i też trochę lżejszy Przednia kamera VGA oraz tylna kamera 720p,
  • opcjonalne odzwierciedlenie wideo poprzez wejście HDMI,
  • najbardziej niesamowite etui jakie widziałem.

Właściwie jest to ewolucyjna a nie rewolucyjna aktualizacja. W jaki jednak sposób wpłynie na studentów?

Kamery

Oczywiście nie będziesz tego używał na imprezie, jako że to jest nieporęczne. Ale mimo tego przednia kamera świetnie nadaje się do czatowania z rodzicami albo studiującymi za granicą przyjaciółmi. Jeżeli korzystasz z iPada do robienia notatek w szkole (możliwe używając dodatkowo klawiatury na bluetooth), to tylna kamera może przydać się do nagrywania fragmentów lekcji. Niewiele jest laptopów z tylną kamerą HD, co dodatkowo przemawia za używaniem tabletu na zajęciach. Tylna kamera robi także zdjęcia, jednak Apple milczy na temat rozdzielczości. Wygląda na to, że jest to ta sama kamera, której użyto w iPodzie Touch i w tym przypadku rozdzielczość 960×720 może być niewystarczająca do fotografowania z tyłu białej tablicy.

Prędkość

Procesor A5 będzie szybciej wyświetlał strony internetowe, zaś gry będą wyglądały rewelacyjnie. Abstrahując od procesu nauczania wiem, że nie ma nic złego jeżeli od czasu do czasu pobawimy się z nową zabawką. Wiem z doświadczenia że poprzedni iPad zwykle ślamazarnie sobie radzi z większymi plikami PDF w Czytniku Google, tyle że jest to jedyna zasadnicza różnica w kwestii tradycyjnych aplikacji edukacyjnych. Nowe aplikacje iMovie oraz GarageBand wydają się świetnie pracować na szybszym procesorze i mogą okazać się przydatne podczas niektórych zadań, ale większość ludzi do edycji dźwięku lub obrazu będzie nadal używać komputera.

Wyświetlanie lustrzanego odbicia za pomocą interfejsu HDMI

To mnie zafascynowało. Jeżeli jesteś gotów wydać 40 $ za Adapter Dock Connector do HDMI, będzie mógł wyświetlać lustrzane odbicie 1080p ekranu iPada w telewizorze lub projektorze telewizyjnym. Poprzednia wersja iPada mogła używać adaptera VGA, ale to działało jedynie z niektórymi aplikacjami. Mając możliwość wyświetlania lustrzanego odbicia dowolnego ekranu możesz pokazać prezentację przesuwając slajdy w Keynote, szczypać ekran by powiększyć obrazki albo rysować na wirtualnej tablicy kredowej. Ewentualnie, co jest bardziej prawdopodobne, możesz zagrać w telewizorze w Angry Birds.

Podsumowanie

Jeżeli wstrzymywałeś się z zakupem tabletu, to temu warto jest przyjrzeć się bliżej – chociażby z powodu braku poważniejszej konkurencji. Testowaliśmy na CES (Consumer Electronics Show – przyp. tłum.) siedmiocalowy Galaxy Tab, ale nie byśmy zachwyceni. Jeżeli chodzi o Tablet Kno, nie wydaje się że kiedykolwiek zostanie dojrzałym produktem. RIM Playbook będzie wymagać Blackberry do obsługi kalendarza oraz emaili. Zapowiedziane tablety z Androidem jak na przykład Xoom nie posiadają dużo zoptymalizowanych pod tablety aplikacji, a zatem brakowałoby Tobie wielu aplikacji edukacyjnych oferowanych przez Apple App Store.

Mówiąc prościej, na szybko zmieniającym się rynku to właśnie iPad 2 jest najlepszym wyborem dla studenta. Być może nie jest największy albo najszybszy, jednak posiada mnóstwo aplikacji edukacyjnych i najprawdopodobniej nie będziesz żałować swojego wyboru.

(Źródło: tekst/obrazek)