Jak dbać o związek? 40 nawyków na przeżycie wspólnych 40-stu lat

0
793
Czy wiesz jak dbać o związek?
Odpowiednie nawyki służą umacnianiu związków.

Dowiedz się, jak dbać o związek, aby przejść przez wspólne życie, aż do śmierci. Poznaj 40 nawyków, dzięki którym twój związek przetrwa ponad 40 lat!

Napisał: MARC CHERNOFF

Wydaje się, że wszystkie bajki kończą się tą samą, przewidywalną frazą: „I żyli długo i szczęśliwie”. A jednak każda niezwykła para, którą znam, potwierdza, że nie ma czegoś takiego jak wieczne szczęście w długich, zdrowych związkach. Bez wątpienia, są momenty błogości i długie chwile radości ze swojego towarzystwa, jednakże te dobre chwile są okupione niemałym wysiłkiem, i osoba, która czyta takie bajki i sądzi, że gdy tylko stanie na ślubnym kobiercu, wszystkie jej zmartwienia odejdą w niepamięć, powinna natychmiast skonfrontować się z prawdziwą, rozsądną parą, która pozostaje razem na dobre i na złe.

Pary z długim stażem dobrze wiedzą jak dbać o związek!

Kiedy Angel i ja zakochaliśmy się w sobie, poprosiłem moich rodziców o porady dotyczące związków. Ich wskazówki pokazały mi punkt widzenia, którego wtedy bardzo potrzebowałem, ale rytuał, który narodził się tamtego dnia, był prawdziwym przełomem. Od tamtego momentu co rok w rocznicę ich ślubu zadręczam moich rodziców (oni to uwielbiają) prosząc ich o kilka sugestii dotyczących prawdziwego związku i zapisuję je w swoim dzienniku.

Dziś w ich 40. rocznicę ślubu chciałbym podzielić się uporządkowaną wersją porad przekazanych przez moich rodziców. Oto drobnostki – rytuały – które pomagały im przez ponad 40 lat związku.

Nad relacjami trzeba pracować cały czas, nie tylko, gdy są zniszczone i potrzebują naprawy.

Zastanawiacie się, jak dbać o związek? Zaakceptujcie swoje wady

Nowe pary zakochują się w swoich największych zaletach. Kto by się w nich nie zakochał? To proste. Każdy może pokochać najwspanialsze strony drugiej osoby, ale na dłuższą metę to nie wystarcza. Prawdziwym sekretem jest akceptowanie swoich niedoskonałości. Dostrzeganie błędów partnera i szczere przyznawanie, że nie mamy z tym problemu. Wspieranie i wyciąganie z nich tego, co najlepsze. Bo tak naprawdę zawsze znajdziemy w kimś jakieś dobre cechy i zawsze będą one piękne i wspaniałe. Jednakże te ukryte pod powierzchnią zalet drobne brzydactwa mogą sprawić, że związek się rozpadnie, jeśli ich nie zaakceptujecie.

Daj drugiej osobie szansę. I jeszcze jedną, i kolejną

Stwierdzenie, że na swoją bratnią duszę czeka się przez całe życie, jest trochę paradoksalne i po jakimś czasie ludziom zwyczajnie odechciewa się czekać. Musisz podjąć ryzyko: wybrać kogoś wyjątkowego i poprzez oddanie, które wymaga kompromisów i dawania drugich szans, odnaleźć w drugiej osobie bratnią duszę.

Spodziewajcie się pewnych trudności. Jak dbać o związek?

Kiedy w związku czujemy się skrzywdzeni, naszą pierwszą reakcją jest odcinanie się od drugiej osoby, aniżeli pozostanie oddanym. Nie popełniajcie tego błędu. Prawdziwa miłość rzadko kiedy jest bezproblemowa, ale wysiłek ten zawsze jest wart zachodu.

Nie pozwólcie innym decydować, co jest dobre dla Waszej relacji

Jednym z największych błędów jest myślenie, że istnieje tylko jeden słuszny sposób słuchania, mówienia, rozmawiania i bycia w związku. Ingerencja innych osób w Wasze prywatne sprawy może poróżnić Was samych i z czasem doprowadzić do całkowitego zerwania relacji. Nie pozwólcie na to. Stawiajcie granice osobom, których działanie ewidentnie nie służy Waszemu związkowi.

Jak dbać o związek, by przetrwał on wiele lat? Zrezygnuj z kontroli

Związek jest dwa razy bardziej skomplikowany, gdy jedna strona nim zarządza. Prawdziwa miłość polega na rezygnacji z kontroli, na porzuceniu żądzy kontrolowania drugiej osoby. Kochać kogoś i posiadać nad kimś kontrolę to wzajemnie wykluczające się zjawiska. Jeśli traktujemy swój związek poważnie, to musimy zrezygnować z wszelkiej obecnej w nas chęci do dominowania.

Jak dbać o związek? Najpierw pomyśl, czy potrafisz przyznać się do błędu?

Czasami przyznajemy się do błędu nie dlatego, że naprawdę się mylimy, ale dlatego, że cenimy nasz związek bardziej niż własną dumę. To trudne zadanie do zrealizowania, ale warto zdobyć się na taki gest. Nie jest to w żaden sposób oznaka słabości, ale właśnie siła, która dla drugiej osoby jest sygnałem, że Ci na niej zależy.

Gódźcie się tak często, jak jest to konieczne

Empatia i pokojowe usposobienie jest znacznie lepsze niż licytowanie się, kto ma rację. Nawet jeśli wybaczanie nie zawsze doprowadza do pojednania, zakopcie topór wojenny i zapomnijcie o sprawie. Życie jest na to zbyt krótkie.

Wybaczajcie sobie nawzajem

Prawdziwa miłość jest niekończącym się wybaczaniem – czułym spojrzeniem, które stopniowo staje się rytuałem. Pamiętaj: wybaczanie nie zawsze wydaje się atrakcyjne, dopóki nie postawimy się w roli drugiej osoby.

Jak dbać o związek, by nie rozpadł się on po paru latach? Bądźcie dla siebie cierpliwi

Cierpliwość pozwala Twojemu partnerowi odczuwać, że dajesz mu prawo do błędów. Trzeba zrozumieć, że nikt z nas nie jest nieomylny. Ty też! Kiedy ktoś popełni błąd, warto dać mu należny czas na jego naprawienie. Cierpliwość daje wytrwałość w trudnych chwilach każdego związku. To właśnie dzięki niej nie poddajemy się przy najmniejszych przeszkodach.

Budujcie i korzystajcie z zaufania do siebie nawzajem

Każda para ma wzloty i upadki, każda para czasami się kłóci i tak już jest. Jesteście w związku, a związek nie może funkcjonować bez zaufania.

Miejcie dla siebie czas

Gdy poświęcacie sobie dużo uwagi, to dzieje się coś niezwykłego. To właśnie poprzez aktywne uczestniczenie w związku tchniecie w nie życie (warto przeczytać książkę pt. „Zdobędziesz miłość, jakiej pragniesz”).

Ciesz się z małych rzeczy

Gdy naprawdę za kimś tęsknisz, to najbardziej brakuje Ci małych rzeczy, takich jak wspólne żartowanie.

Prawcie sobie komplementy, kiedykolwiek są one zasłużone

Nie przegap żadnej, nawet najmniejszej okazji, by powiedzieć drugiej osobie, jak piękna i wspaniała jest zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Pytasz jak dbać o związek? To proste! Dawaj więcej, niż bierzesz

Jeżeli w Waszym związku dominuje nastawienie wyłącznie na odnoszenie osobistych korzyści, to jest to najlepsza recepta na rychły koniec tej relacji. Zmieńcie zatem swoje podejście, niech każdy zapyta się w duchu „jak mogę dać coś od siebie”. Gwarantuję, że będziecie zdumieni darami, jakie otrzymacie. Kiedy obie strony dają od siebie wszystko, to w pewien magiczny sposób staje się to systematyczną i równą wymianą i zyskujecie oboje.

Staraj się także dać z siebie więcej, niż się od Ciebie oczekuje

W dobrym związku nic nigdy nie jest fifty-fifty. Nasz wkład w niego zawsze w pewnym stopniu jest nierówny. Ktoś z Was zakochuje się pierwszy, ktoś bardziej angażuje się w ten związek. Jedno ciężko pracuje, by dbać o Wasze bezpieczeństwo finansowe, a drugie może wkładać we wspólny budżet trochę mniej, jest bardziej pasywne. I tak układ sił zmienia się raz w jedną, raz w drugą stronę w zależności od tego, czyja dusza jest w danej chwili silniejsza.

Dodawajcie sobie otuchy niezależnie od napotykanych trudności

Krytyków nigdy nie brakuje. Zrób wyjątek i zostań motywatorem. Jedno szczere słowo otuchy po porażce jest warte więcej niż setki pochwał po osiągnięciu sukcesu.

Jak dbać o związek, by druga połowa czuła się kochana? Bądź zawsze szczery

Szczere, kochające serce jest podstawą wszystkiego, co dobre w związku.

Dotrzymuj obietnic

Kiedy składasz obietnicę, budujesz nadzieję. Kiedy ją dotrzymujesz, budujesz zaufanie. Nie tylko więc słowa, ale przede wszystkim czyny. Nie tylko obiecuj, ale też udowadniaj, że nie jesteś gołosłowny.

Działajcie razem

Nie możesz przegrać, gdy Twoim największym fanem jest Twój życiowy partner, który chce, żebyś osiągnął, to o czym marzysz. Co więcej, ona czy on chętnie Ci w tym pomoże.

Rozmawiajcie ze sobą, nie o sobie

Wiele problemów w naszych związkach, jak i na świecie, zniknęłoby, gdyby ludzie rozmawiali ze sobą, zamiast o sobie.

Komunikuj się, nawet gdy jest to niekomfortowe lub trudne

Jednym z najlepszych sposobów na naprawienie relacji jest otwartość na drugiego człowieka. Pamiętaj, że każda zdrowa para od czasu do czasu się kłóci. To tylko udowadnia, że związek jest wystarczająco silny, by przetrwać. Wieloletnie relacje (a o takie nam z założenia chodzi) polegają na przezwyciężaniu wzlotów i upadków (wraz z Angel omawiamy to szerzej w rozdziale „Relationships” książki pt. „1,000 Little Things Happy, Successful People Do Differently”).

Mówcie otwarcie o swoich osobistych problemach. To genialna odpowiedź na pytanie, jak dbać o związek

Problemy i wady są częścią naszego życia. Jeśli próbujemy je ukrywać, nie dajemy drugiej osobie szansy, by pokochała nas w pełni. Pamiętaj: nasze rany ukazują często nasze najlepsze i najpiękniejsze cechy.

Nie wahaj się informować partnera o swoich porażkach

Błędy zostają zazwyczaj wybaczane, jeśli mamy odwagę, by szczerze się do nich przyznać.

Nie ignorujcie się, zwłaszcza gdy druga połówka potrzebuje wsparcia

Czasami potrzebujemy kogoś, kto po prostu z nami będzie, gdy mamy kłopoty. Kogoś, kto po prostu będzie obok, usiądzie z nami i nas posłucha. Kogoś, kto jest nami szczerze zainteresowany. Kiedy tylko możecie, bądźcie dla siebie takimi właśnie osobami. Prawdziwa miłość polega na byciu przy sobie nawet wtedy, gdy nie jest to do końca wygodne.

Nie wiecie, jak dbać o związek? Słuchajcie się uważnie

Czasami bardziej słyszymy, niż rzeczywiście słuchamy. Nie zawsze należy od razu rwać się do odpowiedzi, kiedy ktoś nas o czymś informuje. Najpierw, słuchajcie tego, co druga osoba mówi, i starajcie się ją zrozumieć.

Gdy potrzebna jest cisza, starajcie się być cicho

Jeśli nie potraficie zrozumieć czyjegoś prawa do ciszy, to ciężko będzie Wam zrozumieć czyjeś słowa.

Miejcie otwarty umysł, czyli cenna wskazówka o tym, jak dbać o związek

Związek to mimo wszystko połączenie dwóch różnych osób o różnych poglądach na świat. Wasze opinie nie zawsze będą zgodne. Sprawdza się tu stara zasada: najpierw myślcie, potem mówicie.

Skupcie się na swoich dobrych cechach

Wiele związków rozpada się, ponieważ zbyt często wytykamy sobie błędy, zamiast cieszyć się ze swojego towarzystwa.

Odpowiednie zachowanie to podstawa

O tym, kogo spotykamy na swojej drodze, decyduje czas. O tym, z kim chcemy spędzić nasze życie, decyduje serce. Jednak o tym, kto w tym życiu pozostanie, decyduje zachowanie (warto przeczytać książkę pt. „5 języków miłości”).

Nie próbujcie się nawzajem zmieniać

Być widzianym przez kogoś w swych najgorszych chwilach i mimo to pozostać kochanym – to ludzki dar graniczący z czymś boskim.

Szanujcie swoje wzajemne uczucia jak dbać o związek?

Najcenniejszym skarbem, jaki kiedykolwiek będziecie mieć na tym świecie, jest serce drugiej osoby. Kiedy je otrzymacie, okażcie tej osobie miłość, dobroć i szacunek.

Nie zasmucajcie siebie nawzajem

Nie krzywdźcie kogoś, kogo kochacie, tylko dlatego, że sami akurat przeżywacie trudne chwile.

Podnoście się wzajemnie na duchu

Bądźcie łagodni i mili. Myślcie, nim coś powiecie. Słowa, które wypowiemy, mogą zostać wybaczone, ale nie będą zapomniane.

Rozbawiajcie siebie nawzajem

Atrakcyjność fizyczna i seksualność po jakimś czasie przemija. Piękno zewnętrzne zanika. Pogoda ducha pozostaje z nami na zawsze. Prawdziwym darem jest po prostu bycie w trwałym związku z osobą, która każdego dnia potrafi nas rozbawić.

Czyńcie codziennie drobne gesty, by pokazać, że Wam zależy

Starajcie się okazywać własne uczucia. Świadomość, że osoba, o której właśnie myślisz, robi teraz dokładnie to samo, znaczy naprawdę wiele.

Okazujcie drugiej osobie uznanie

Czasami ludzie nie zauważają i nie doceniają tego, jak wiele robią dla nich inni. Budzą się dopiero po jakimś czasie, gdy jest już za późno. Nie róbcie tego sobie ani swoim partnerom. Dziękujcie im za wszystko, co dla Was robią!

Wspierajcie się nawzajem – jak dbać o związek?

Wspieranie wymaga empatii i spojrzenia na świat z perspektywy swojego partnera. Musicie dowiedzieć się, co jest ważne dla drugiej osoby. Tylko wtedy możecie jej kibicować. Wsparcie werbalne pozwala zakomunikować: „Wiem. Troszczę się. Jestem z Tobą. Jak mogę Cię wesprzeć?”. Pokazujemy tym, że wierzymy w drugą osobę i jej zdolności. Okazujemy naszą uwagę, uznanie i podziw.

Bądźcie dla siebie, nawet gdy jesteście rozdzieleni

W miłości nie chodzi tylko o ciągłe bycie z drugą osobą. To także bycie dla tej osoby, gdy nas potrzebuje, nieważne jak bardzo pewne wydarzenia spowodowały, że jesteście rozdzieleni.

Bądźcie lojalni, czyli jak dbać o związek?

Będąc w związku, wierność nie jest jedynie kwestią wyboru, ale koniecznością. Lojalność to podstawa.

Dbajcie również o siebie

Bycie dla siebie dobrym myślą, słowem i uczynkiem jest równie ważne co bycie dobrym dla kogoś, kogo kochacie. Siebie też należy kochać! Nie można dać komuś czegoś, czego sami nie mamy.

Na koniec

Będąc w związku ze swoimi partnerami, szukajcie miłości, na którą zasługujecie obydwoje. Mierzcie wysoko, ale nie przesadzajcie, bo przedobrzycie.

Tak naprawdę liczy się to, żeby Wasi partnerzy Was kochali, szanowali, byli bezwarunkowo szczerzy, dawali wolność wyrażania siebie, pozwalali odkrywać i rozwijać swoje talenty.

Wasz partner nigdy nie będzie doskonały, lecz jeśli jest miły i uprzejmy, jeśli potrafi ciężko pracować i utrzymać Waszą rodzinę, jeśli jest szczery i pełny dobrej woli, to istnieje szansa, że wszystko pójdzie dobrze i na dłuższą metę będziecie szczęśliwi, nawet jeśli będziecie musieli przezwyciężyć pewne trudności.

W tym wypadku kluczowe jest wyrobienie sobie nawyków, takich jak te wymienione powyżej. Pozwolą one dopasować się, tak aby Wasz związek rozkwitał pomimo wszelkich przeciwności.

Twoja kolej…

Które z wymienionych rytuałów najbardziej pasowały do Twojego związku? Nad którymi z nich musisz popracować? Co jeszcze można by dodać do tej listy? Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach.