Jak czyścić zmywarkę

0
3875
Jak czyścić zmywarkę

Jak wyczyścić zmywarkę? Podzielmy to zadanie na kroki: ✔ Wyszczotkowanie zmywarki ✔ Pozbycie się przykrych zapachów przy pomocy octu i sody oczyszczonej ✔Rozwiązanie problemu

Twoja zmywarka jest ostatni rzeczą, od której chcesz czuć dziwne lub odpychające zapachy. Jednak wiele zmywarek gromadzi brud i jest miejscem rozwoju przykrych zapachów pleśni lub grzybów. W tym artykule dowiesz się jak czyścić zmywarkę i jak pozbyć się odpychających zapachów.

Czyszczenie zmywarki, metoda 1 z 3: Wyszczotkowanie zmywarki

(Zdjęcie: Raúl A.-/Flickr)

1. Wyczyść filtr węża przepływowego

1. Wyczyść filtr węża przepływowego. Filtr węża przepływowego to część, która jest najczęściej odpowiedzialna za dziwne zapachy. W tym miejscu, mogą gromadzić się resztki jedzenia i spowodować wydzielanie się nieprzyjemnych zapachów w owym ciepłym i wilgotnym środowisku.

  • Prawdopodobnie znajdziesz odłączony filtr cylindryczny, przez który przepływa woda.
  • Aby uzyskać dostęp do filtra, najpierw wyjmij dolny stojak, a potem wyciągnij filtr obracając nim.
  • Wyczyść filtr w zlewie w mydle i ciepłej wodzie. Wewnętrzne części mogą być trudne do wyczyszczenia przy pomocy ścierki, dlatego możesz użyć wacika.

2. Umyj drzwi od środka oraz ściany wewnętrzne

2. Umyj drzwi od środka oraz ściany wewnętrzne. Zapachy mogą pochodzić również z brudu, który zebrał się w środku zmywarki. Musisz wyszczotkować całe wnętrze zmywarki.

  • Wyjmij wszystkie stojaki ze zmywarki. Będą ci one przeszkadzały w prawidłowym wyczyszczeniu wnętrza.
  • Aby wyszorować zmywarkę od środka, użyj szmatki lub szczoteczki z ciepłą wodą i mydłem. Jeśli zebrał się brud trudny do usunięcia, pomyśl o użyciu środków czyszczących do kuchni, które pomogą ci go zeskrobać.

 3. Wyczyść uszczelki drzwi

3. Wyczyść uszczelki drzwi. Pleśń i brud mogą również gromadzić się w okolicy uszczelek drzwi zmywarki; musisz je także wyczyścić.

4. Wyszczotkuj stojaki ze zmywarki w zlewie.

4. Wyszczotkuj stojaki ze zmywarki w zlewie. Istnieje niewielka szansa, że przykre zapachy pochodzą od nich, ale powinieneś usunąć najprostsze przyczyny zanim poświęcisz zbyt dużo czasu i energii, starając się rozwiązać problem.

Jak czyścić zmywarkę, metoda 2 z 3: Wyeliminowanie nieprzyjemnych zapachów przy pomocy octu i sody oczyszczonej.

Kolejnym sposobem, jak wyczyścić brzydko pachnącą zmywarkę, będzie użycie naturalnych środków, które każdy będzie mieć w kuchni.

Jak wyczyścić zmywarkę - 1. Umieść filiżankę (250ml) białego destylowanego octu na górnym stojaku zmywarki

1. Umieść filiżankę (250ml) białego destylowanego octu na górnym stojaku zmywarki.  Pomimo specyficznego zapachu octu, kwas który jest w nim zawarty jest jednym z najsilniejszych związków eliminujących nieprzyjemne zapachy. Co więcej, przykre zapachy szybko rozchodzą się w suchym środowisku.

Gdy będziesz próbował wyczyścić zmywarkę przy zastosowaniu tej metody, upewnij się, że urządzenie jest puste.

Jak wyczyścić zmywarkę - 2. Uruchom pełny program zmywarki

2. Uruchom pełny program zmywarki. Ocet wypełni całą zmywarkę, co jest dokładnie pożądanym efektem. Kwas octu pomoże rozbić pozostałości, które mogą pozostać wewnątrz zmywarki.

Jak wyczyścić zmywarkę - 3. Rozsyp filiżankę sody oczyszczonej na dnie zmywarki

3. Rozsyp filiżankę sody oczyszczonej na dnie zmywarki. Soda oczyszczona jest kolejny neutralizatorem dobrze znanego zapachu. W celu pozbycia się przykrych zapachów, płukanie w sodzie oczyszczonej po myciu w occie stało się powszechne (oraz zostało zatwierdzone w produkcji ekologicznej).

Jak wyczyścić zmywarkę - 4. Włącz dodatkowy program

4. Włącz dodatkowy program. Tym razem, powinieneś włączyć możliwie najkrótszy program zmywarki. Aby rozpuścić sodę oczyszczoną, woda musi być też możliwie najgorętsza. Po tym, zmywarka powinny być czysta i pachnieć świeżością.

Jak wyczyścić zmywarkę, metoda 3 z 3: Rozwiązanie problemu

Jak wyczyścić zmywarkę - 1. Sprawdź rozdział pt. Rozwiązywanie problemów w instrukcji obsługi zmywarki

1. Sprawdź rozdział pt. „Rozwiązywanie problemów” w instrukcji obsługi zmywarki. Większość zmywarek jest dostarczana razem z instrukcją obsługi, która zawiera rozdział „Rozwiązywanie problemów” dla tego typu sytuacji.

  • Wiele instrukcji obsługi zmywarek jest także dostępnych online za darmo. Godne polecenia są m.in. serwisy Central Manuals oraz Manuals Online. No i oczywiście Evernote, którego nikomu nie trzeba przedstawiać.
    Są to strony spośród wielu innych, które oferują do pobrania instrukcje obsługi dla różnych urządzeń.

Jak wyczyścić zmywarkę - 2. Upewnij się czy wąż spustowy nie jest zapchany

2. Upewnij się czy wąż spustowy nie jest zapchany. Sprawdzić w szczególności czy pod koniec programu nie ma wody na dole zmywarki. Jeśli wąż spustowy jest wygięty bądź zatkany, przepływ wody może być ograniczony. Woda może się gromadzić i może rozwijać się w niej pleśń.

  • Jeśli można odsunąć zmywarkę od ściany, zrób to, aby sprawdzić wąż spustowy.
  • Dla większości innych zmywarek, które znajdują się w pobliżu zlewozmywaka w kuchni, węże spustowe są podłączone do tej samej rury przepływowej. Aby sprawdzić węża spustowego, możesz odłączyć go z któregokolwiek najbardziej dostępnego końca.

Jak wyczyścić zmywarkę - 3. Upewnij się czy wąż spustowy od zmywarki jest zainstalowany w odpowiednim miejscu.

3. Upewnij się czy wąż spustowy od zmywarki jest zainstalowany w odpowiednim miejscu. Jeśli wąż spustowy nie tworzy pętli do góry – wyżej niż rura przepływowa, woda ze zlewu może przepływać przez rurę do zmywarki. Ciężar zlewozmywaka wypełnionego wodą może popychać wodę do węża spustowego zmywarki. Jeśli stanowi to dla ciebie problem, podnieś pętle węża przepływowego jeszcze wyżej.

Jak wyczyścić zmywarkę - 4. Sprawdź połączenia elektryczne.

4. Sprawdź połączenia elektryczne. Sprawdź skrzynkę przyłączeniową umieszczoną za nakładką ochronną pod drzwiami zmywarki. Niewłaściwe połączenia elektryczne mogą wytwarzać się nieprzyjemny zapach i wzniecić ogień. Inne problemy mogą pochodzić od zwarć w przewodach elektrycznych lub z zepsutego radiatora. Jeśli zmywarka ma problem z elektryką, odłącz urządzenie i wezwij elektryka do naprawy.

Porady

Nie zostawiaj zbyt długo brudnych naczyń w zmywarce. Włącz program „Płukanie” jeśli nie zamierzasz myć naczyń od razu.