Jak chronić się przed szkodliwym słońcem

0
826
Jak chronić się przed szkodliwym słońcem

Słońce jest czymś, czego pragnie i na co czeka praktycznie każdy. Nie ma niczego lepszego niż letnia opalenizna, którą możemy się pochwalić po naszym powrocie do praz urlopu. Jednak czy odpowiednio dbamy o naszą skórę i ją chronimy?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że promienie słoneczne, lekceważone, mogą być bardzo niebezpieczne dla opalających się.

Jak chronić się przed słońcem? Dzisiaj obchodzimy Europejski Dzień Walki z Czerniakiem – z tego powodu poruszamy temat ochrony przed szkodliwym słońcem.

 

Słońce – ochrona i profilaktyka

Ludzie, którzy wystawieni są na długotrwałe promieniowanie ultrafioletowe (UV) są dużo bardziej narażeni na choroby takie jak np. rak skóry. Promienie słoneczne są głównym źródłem promieniowania UV – nie trzeba jednak unikać opalania całkowicie. Unikając słońca musiałoby się unikać również aktywności latem, a to praktycznie niemożliwe.

Istnieją sprawdzone metody, dzięki którym nie trzeba przekreślać przyjemności opalania się, jak również uprawiania sportu okresie letnim.

Najprostszym sposobem ograniczającym docieranie promieni UV do naszej skóry jest oczywiście pozostawanie w cieniu. Jednak jeżeli uprawia się sporty lub chce się pływać nie da się pozostawać w cieniu cały czas.

Cień jest sprzymierzeńcem w zapobieganiu docierania do nas groźnych promieni UV. Warto wybierając się na odpoczynek na plaży pamiętać, aby wybierać miejsce do siedzenia w jego okolicy. Jeżeli  jest to niemożliwe można korzystać z parawanów lub też z parasoli plażowych.

Odpoczywając na słońcu warto decydować się na konkretne godziny. Najsilniejsze słońce notuje się od 10 rano do 16 po południu – wówczas promieniowanie jest najwyższe. Jeżeli nie jest się pewnym jak silne jest słońce wystarczy przeprowadzić prosty test cienia – jeżeli stoimy i nasz cień jest krótszy niż nasz wzrost wówczas słońce jest bardzo silne.

Również odpowiednie ubranie jest bardzo ważne. Należy pamiętać przede wszystkim o nakryciu głowy. Zbyt silne słońce, a do tego odkryta głowa lub ciemne włosy sprzyjają szybszemu nagrzewaniu się skóry głowy, co może skutkować zasłabnięciem. Należy także pamiętać o tym, aby poruszając się w godzinach o najwyższym nasileniu słońca zakrywać jak największą powierzchnię ciała.

Najważniejszym aspektem wydaje się zabezpieczanie skóry przy użyciu odpowiednich kremów z filtrem. Im większy filtr, tym skuteczniejsza ochrona skóry. Dlatego tak często dla małych dzieci kupuje się kremy z filtrem 50+.

Jak chronić się przed słońcem: ochrona skóry latem

Badania wskazują, że duża liczba osób lekceważy słońce i to jest zgubą praktycznie każdego z nas. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak szkodliwe mogą okazać się uwielbiane przez wszystkich promienie słoneczne. Złe nawyki, a co najważniejsze brak odpowiednich kroków umożliwiających skuteczną ochronę – takich jak odpowiedni ubiór, nakrycie głowy, odpowiednie kremy z filtrem – mogą doprowadzić do poważnych powikłań. Bardzo często ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że upragnione przez nich słońce przyczynia się między innymi do raka skóry czy zasłabnięć.

Chociaż kusi nas piękna opalenizna i wypoczynek nad wodą – pamiętajmy o ochronie przed słońcem i zachowajmy rozsądek. 

 

Zdjęcie:a colori/Flickr

Zobacz również:
Jak uzyskać efekciarską opaleniznę fotograficzną
40 sposobów na znalezienie siły w trudnych chwilach
Marzy ci się wolontariat na farmach ekologicznych? Z WWOOF wyjedziesz do dowolnego kraju
Obliczamy za pomocą palców, ile czasu zostało do zachodu słońca
Lipiec: 26 słonecznych tapet od Smashing Magazine