Instrukcja jak napisać email do znanej osoby

1
5697

Jedyna różnica pomiędzy znaną osobą a nami polega na tym, że to nam na czymś zależy.
W przypadku fanów zespołów muzycznych, znanych autorów książek lub np. wybitnych piłkarzy będzie to wspólne zdjęcie z gwiazdą lub wzięcie od niej autografu.

Co zadecyduje o sukcesie naszego małego planu? Odwaga, pomysłowość, ale też zwięzłość.

Proponujemy zestaw porad jak napisać maila do VIP, niezależnie od tego, czy to aktorka, czy też pracownica działu kadr Wymarzonej Firmy.

Instrukcja jak napisać email do znanej osoby

(Foto:  idogcow)

1. Krótkość i prostota. Ben Heckendorn radzi, by pisząc maila do VIPa wyobrazić sobie, że piszemy tweeta.
2. Przejrzystość. Bardzo istotna jest poprawność językowa (chyba że nasz guru jest zobojętniałym analfabetą), ale równie istotna jest przejrzystość.

Zaawansowane formatowanie maili?

Zaawansowane formatowanie maili w GMailu

Nie ma potrzeby (ani możliwości, gdyby się zastanowić). A może by tak użyć zwykłych spacji? Podnosi to znacznie czytelność tekstu, a dodatkowo zachęca do lakoniczności.

I 2 słowa w kwestii przejrzystości słownej. W 9 przypadkach na 10 nie piszemy maila po to, by powiedzieć znanej osobie jak bardzo kochamy jej prace. Nie – czegoś od niej chcemy. Dlatego wyrzućmy ogólniki i wpiszmy (wszystko w osobnej linijce) kim jesteśmy, czym się zajmujemy i czego chcemy.

Wpiszmy (wszystko w osobnej linijce) kim jesteśmy, czym się zajmujemy i czego chcemy

Kim jesteśmy. Pracownik naukowy, przedsiębiorca, student?

Czym się zajmujemy. I nie chodzi tu absolutnie o podanie swojego zawodu lub uniwersytetu. Zamiast tego należy wykorzystywać jakieś informacje, które dotyczą celu maila. Jeżeli potrzebujemy zrobić wywiad ze znaną pisarką, guzik ją interesuje, że ukończyliśmy Politechnikę Olsztyńską. Za to być może zwróci na nas uwagę, jeżeli należymy do kółka olsztyńskich pisarzy-amatorów.

Czego chcemy. Błędem jest unikanie formułowania próśb. Osobistość zdążyła już doskonale się zorientować, że czegoś potrzebujemy. Formułujemy prośby możliwie jak najbardziej precyzyjnie i jasno, nie pozostawiając miejsca na domysły. I w większości przypadków zrobimy to bez trudu. Proszę porównać: „Potrzebuję Pana/Pani pomocy w zakresie programowania” i „Bardzo proszę o radę, jakiego użyć kompilatora do programowania w C++ pod Linuksem”.

No i wreszcie warto podziękować. Zwykle możemy zawrzeć wyrazy podziękowania już w wierszu zawierającym prośbę (pamiętacie przecież, że krótkość rządzi?).

Parę wskazówek na koniec:

  • Nigdy nie należy zadawać pytania, które ewidentnie wykracza poza kompetencje znanego odbiorcy maila;
  • Należy sprawdzać pisownię i gramatykę. Zdanie powinno się rozpoczynać WIELKĄ literą. I w ogóle po co tracić czas na petenta, skoro nie chce mu się zainstalować prostego rozszerzenia do OpenOffice’a?
  • Nasz pierwszy email jest prośbą, nie dyskusją, stąd należy pominąć szczegóły aż wreszcie otrzymamy odpowiedź. Bilboardy Pepsi nie zawierają informacji o wszystkich składnikach;
  • Dobra sygnaturka w mailu powinna zawierać imię, stanowisko, nazwę firmy i dane kontaktowe. Sprawia, że email staje się bardziej formalny, a my jesteśmy traktowani poważniej.

[via]