Ile informacji powinna zawierać porządna prezentacja

2
1307

Swego czasu pokazywaliśmy, jak tworzyć ładne wykresy w slajdach i prezentacjach. Po raz kolejny okazało się, że duże znaczenie mają rozmiar i grubość (w tym przypadku – m.in. linii oraz wklejanych obiektów) :)

Ale nawet najbardziej dopracowana pod względem graficznym prezentacja będzie mdła.

Ile informacji powinna zawierać porządna prezentacja

Opisywana przez Setha Godina atomowa metoda tworzenia prezentacji zakłada przygotowanie slajdu do każdego zdania. W końcu widzowie przygotowują się na przystępne wytłumaczenie kluczowych idei w kilku-kilkunastu punktach.

Podobnego zdania jest Marek Ścibior, zajmujący się tworzeniem pomysłowych i inspirujących prezentacji.
Jedna z nich tłumaczy, ile informacji ma zawierać porządna prezentacja i (bardzo obrazowo!) przedstawia, jak wyglądają prezentacje przekarmione informacjami.

[Marek Ścibior]

2 KOMENTARZE

 1. Picture Superiority Effect
  A Cognitive Theory of Multimedia Learning:
  Implications for Design Principles

  Richard E. Mayer and Roxana Moreno 

  Powyższe zagadnienia to doskonały punkt wyjścia do tworzenia prezentacji.

  Natomiast czym innym jest prezentacja do użytku indywidualnego (no chyba, że nagramy również narrację, a najlepiej video przemówienia), a czym innym taka, którą prezentujemy audytorium.Uważam, że każdy slajd z osobna i cała prezentacja powinny być jak memy. Niestety 90% prezentacji to „slajdumenty” przepełnione tekstem i wypunktowanymi listami. 

  Polecam książki Garra Reynoldsa i Nancy Duarte. Dla mnie rewelacja.

 2. Moim zdaniem w prezentacjach nie powinno być w ogóle zdań a już na pewno (wielokrotnie) złożone czy długie. Najlepsze są punkty, bo wtedy o wiele łatwiej się zapamiętuje, ale do tego trzeba być dobrym mówcą.
  To może przykład mój: http://prezi.com/ubnyigwgrrci/ – jeszcze mniej tekstu :) Dziś ją edytuję, bo szef Startup Weekend woli po angielsku :) + dodam krótki kod, który pokazywałem na żywo.