Jak usprawnić pamięć? Zwyczajnie robiąc przerwy w czytaniu

0
979
Jak usprawnić pamięć - Zwyczajnie robiąc przerwy w czytaniu

Tym z Was, co sporo podróżują znane jest dziwne uczucie, że lepiej pamięta się materiały przeczytane w pociągu. Myśleliście że chodzi o jednostajne uderzenia lub ciąglе zmieniające się pejzaże za oknem? Powód okazuje się bardziej prozaiczny. Partnerem wpisu o tym jak usprawnić swoją pamięć jest Księgarnia Helion, wraz z którą wybieramy dzisiaj najlepsze spośród odesłanych odpowiedzi konkursowych.

Ale wróćmy do tego, jak usprawnić pamięć, a precyzyjniej — dlaczego czytając w podróży (w pociągu, autobusie, a nawet metrze) zapamiętujemy lepiej

(Foto)

A więc odpowiedź jest prosta: psychologowie odkryli, że krótki odpoczynek, czyli przerwa w czytaniu, znacząco poprawia zapamiętywanie. Dotyczy to nie tylko „tradycyjnego” czytania, ale też np. zapamiętywania liczb. Dlatego uważa się, że krótki odpoczynek pomaga „skonsolidować” pamięć ułatwiając odzyskanie zapisanej w mózgu informacji.

Co więcej, stwierdzono, że już po 7 dniach pamięć tych,którzy robili 10-minutowe przerwy, bardzo się poprawiła. Byli również w stanie odtworzyć po 15-30 minutach więcej szczegółów niż ci, co czytali bez przerwy. Zastanówmy się, jaka jest różnica pomiędzy czytaniem w pociągu, a czytaniem w domu? Często robimy przerwy choćby po to, by popatrzeć przez okno albo zobaczyć, kto się dosiada na danej stacji.

Może to jest odpowiedź, dlaczego dziadkowie czytając powoli swoje książki i ciągle robiąc przerwy potrafilą pomimo wieku przypomnieć aż tyle szczegółow dotyczących lektury?