Jak być jak James Bond

0
3138

James Bond — prawdopodobnie najbardziej znany szpieg na świecie. Nieważne czy jesteś fanem książek, czy też widziałeś wszystkie filmy — wiesz, że 007 to świetny facet. Zdobywa całą miłość i wszystkie gadżety, ma przyjaciół na ważnych stanowiskach i prowadzi samochody jak mistrz kierownicy. I chociaż znaczna część jego fikcyjnego życia dzieje się po trochę nierealnej stronie, możliwe jest abyś naśladował styl i charyzmę Jamesa Bonda w Twoim życiu.

Nieważne z jakiego środowiska pochodzisz — bycie odrobinę podobnym do 007 wniesie do Twojego życia więcej uroku i śmiałości.

Jak być jak James Bond

(Foto)

 

1. Roztaczaj urok

 • Bond jest tak sympatyczny, ponieważ jest czarujący. Aby być czarującym musisz efektywnie nawiązywać kontakty z ludźmi, wiedząc co nimi powoduje. To wymaga okazania zainteresowania innym, uważnego słuchania i reagowania na to co usłyszałeś. Wszystko to przy jednoczesnym obserwowaniu ich języka ciała i zachowania. Dobry słuchacz jest pochlebcą, a w uroku przede wszystkim chodzi o pochlebstwa.
 • Ulepsz swoje zdolności interpersonalne, jeżeli nie są one na najwyższym stopniu poznając sztukę konwersacji, zawiłości rozmów towarzyskich oraz umiejętność aktywnego słuchania. Ulepsz swoją umiejętność odczytywania języka ciała. Naucz się też czytać między wierszami, rozumieć, że sprawy, o których ludzie milczą są tak samo ważne jak te, o których faktycznie mówią. Jeżeli jesteś zdeterminowany, możesz nauczyć się i opanować każdą z tych umiejętności.
 • Rozwiń swoje poczucie humoru. 007 zawsze potrafił obrócić nieprzyjemną sytuację w zabawną. Poczucie humoru to kwestia wprawy, więc jeżeli jeszcze go nie masz, trenuj strategie Bonda i gdy już poczujesz się swobodnie dołącz do nich własne elementy. W Internecie jest mnóstwo przykładów dowcipnych powiedzeń, z których możesz skorzystać dopóki nie będą one brzmiały bardziej naturalnie.
 • Naucz się podstaw popularniejszych języków; znajomość języków obcych otworzy więcej drzwi na całym świecie i sprawi, że będziesz dopasowany kulturowo. Bądź w stanie powiedzieć przynajmniej „Witaj” i „Jak się masz?” w najbardziej znaczących językach na świecie: mandaryńskim, arabskim, hiszpańskim, francuskim, rosyjskim i niemieckim. Zobacz przy okazji, jak uczyli języków obcych w szkole GRU.
 • Opowiadaj dobre historie. Jak wszystkie charyzmatyczne osoby, Bond to gawędziarz. Gawędziarstwo jest taką samą umiejętnością jak umiejętności konwersacyjne; chodzi o to aby przenieść słuchacza w miejsce lub sytuację pełną zainteresowania, intrygi, dynamizmu i rozemocjonowania. Używaj silnych czasowników, opisowego języka i pomiń wszystkie nudne szczegóły, które hamują historię.

2. Ubieraj się nienagannie

 • Bond rzadko wygląda niechlujnie, bardzo dba o wizerunek jaki prezentuje. Bez względu na to czy chodzi o odzież codzienna czy elegancka, jest ona dobrej jakości, dokładnie wyprasowana i szyta na miarę. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na usługi krawieckie, nie rozpaczaj – chodzi o przymierzanie odzieży i ignorowanie rozmiarówki – marki bardzo różnią się rozmiarami, chwilą prawdy jest przymierzenie stroju i dokonanie wyboru w zależności od tego jak się czujesz i wyglądasz. Jeżeli rzecz dobrze na Tobie leży, jest czymś co da Ci pewność i wygodę; jeżeli jest za luźna, za ciasna lub wygląda jak odzież którą mógłby nosić Twój dziadek, nawet o niej nie myśl. Dobry wygląd obejmuje zwracanie uwagi na następujące kwestie:
 • Gól się codziennie. Bond nie nosi brody ani wąsów i wątpliwe jest, że kiedykolwiek to się zmieni. Jeżeli nosisz brodę lub wąsy, utrzymuj je przycięte, czyste i porządne.
 • Prasuj swoje ubrania przed założeniem. Wyprasowana odzież zawsze dają wrażenie mężczyzny, który dba o swój wygląd.
 • Czyść buty. Jeżeli Twoje obuwie wymaga polerowania, regularnie utrzymuj je wypolerowane. Buty, które nie mogą być polerowane powinny być czyste, schludne i regularnie konserwowane.
 • Jeżeli nosisz krawat, nie rzucaj się z tym w oczy – unikaj jaskrawych kolorów, infantylnych lub szalonych wzorów oraz niespotykanych szerokości. Utrzymaj go dyskretnym, dopasowanym do Twojego stroju: stonowany, opanowany, spokojny.
 • Jeżeli nosisz dodatki, takie jak zegarek albo chusteczkę do kieszonki koszuli, upewnij się, że są one najlepszej jakości. Ludzie natychmiast je zauważają, ponieważ rzucają się w oczy. Chcesz być postrzegany przez innych jako człowiek z gustem i idący z duchem czasu.

3. Bądź odważny

 • Jako szpieg, Bond ma nie jedną okazję do bycia odważnym. Możesz nie być szpiegiem, ale w życiu będziesz miał okazje aby pokazać odwagę i podjąć uzasadnione ryzyko. Życie to równowaga między ryzykiem a ostrożnością. Musisz wiedzieć, kiedy rozsądnym jest podjąć ryzyko a kiedy wycofać się na bezpieczną pozycję. Wyjdź od czasu do czasu ze swojej komfortowej strefy i próbuj regularnie nowych przeżyć, aby być zaangażowanym we wszystko, co może Ci zaoferować życie.
 • Rozmawiaj z kobietą z wielką pewnością i poważnym przekazem. Czy Bond nie obawia się odrzucenia? Możesz być pewien, że nie. Nie rozpoczynaj rozmowy oczekując czegokolwiek. Jeżeli będzie zainteresowana, Twoja zuchwałość zostanie nagrodzona. Jeśli nie, Twoje ego nie potrzebuje niczego więcej niż szklaneczkę szkockiej, aby złagodzić czasowe obrażenia.
 • Zastanów się nad prośbą o podwyżkę. 007 zna swoją wartość. A Ty? Jeżeli pracujesz w swojej firmie dłużej niż rok bez choćby minimalnej podwyżki, pomyśl o rozmowie z szefem. Zrozum co robisz zanim spróbujesz negocjować podwyżkę; możesz nie dostać tego, czego chcesz. Ale kto nie ryzykuje, ten nie ma. Prawda, Panie Bond?
 • Igraj z nieszczęściem (w bezpieczny sposób). Czy kiedykolwiek próbowałeś akrobacji spadochronowych albo skoków na bungee? A prowadzenia samochodu wyścigowego? Zastanów się nad spróbowaniem jednego z powyższych z doświadczonym zawodowcem. Kiedy Bond znajdzie się między młotem a kowadłem, uwalnia się od zamętu niewiarygodnie szybko. Ty tez możesz.

4. Pozostań prostolinijny

 • Bond nie komplikuje. Nieważne czy chodzi o jego pracę, związki czy życie w ogóle, dąży do takiego sortowania spraw aby były proste, ale nie zbyt proste. Jeżeli nie chcesz długotrwałych związków, nie ukrywaj tego – to nieuprzejme trzymać ludzi w niepewności. Jeżeli nie wyrazisz się jasno, sprawy za bardzo się skomplikują. Jeżeli chodzi o Twoje życie zawodowe, unikaj tak bardzo jak to możliwe wplątywania się w politykę biurową, niepotrzebnie komplikuje to sprawy i odciąga Twoją uwagę od zdobywania tego co naprawdę się liczy.
 • Bądź wytworny ale jednocześnie nieskomplikowany. Wybierz najlepsze i pozbądź się reszty – nie potrzebujesz tych tanich sklepów i ofert wyprzedażowych. Jeden płaszcz wystarczy zamiast szafy pełnej wyprzedażowych odrzutków. Jeden francuski szampan jest lepszy od tuzina win musujących z promocji.
 • Oswój się z górną półką. Nie musisz wydawać bajońskich sum, aby poznać smak przyjemnego życia. Raz na jakiś czas pozwól sobie na coś wyjątkowego, życiowe crème de la crème. Odkładaj i oszczędzaj przez jakiś czas, aby móc się przekonać jakie to uczucie spróbować Johnny Walker Blue Label albo nosić zegarek Patek Phillipe.
 • Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na drogie samochody i gadżety, niech będą one nieskomplikowane. Jeden piękny samochód, któremu będziesz poświęcał uwagę, wystarczy – garaż pełny pojazdów jest chełpliwy i czasochłonny. To samo jeśli chodzi o gadżety – iloma możesz się bawić w ciągu dnia? Szczerze.

5. Urlop w pięknych miejscach

Być może nie będziesz w stanie polecieć do Monte Carlo albo używać życia na karnawale w Rio, ale możesz skorzystać z pięknych miejsc blisko Ciebie. Wybieraj naturalnie piękne miejsca jak plaże, miejscowe lasy, lub góry niedaleko miejsca, w którym mieszkasz; wykorzystaj ten czas na relaks z najbliższymi na łonie natury. Nie ważne czy spędzasz ten czas na kempingu czy w pięciogwiazdkowym kurorcie, możesz uczynić z niego najpiękniejsze miejsce na świecie, jeśli je docenisz i jeśli będzie ono tłem dla Twoich działań urlopowych, dokładnie tak jak zrobiłby Bond

6. Naucz się samoobrony

 • Samoobrona to sztuka unikania walk na tyle na ile jest to możliwe i angażowania się w nie kiedy nie ma innej możliwości. W przypadku faktycznego zaangażowania w walkę dobra znajomość technik samoobrony umożliwi obezwładnienie przeciwnika nie tylko dzięki sile ale też dzięki skupieniu i przewidywaniu. Sztuka walki jest bardzo polecana, ponieważ zdobędziesz umiejętności rozumienia ludzi, pozostawania świadomym, unikania walki i umiejętnego angażowania się, kiedy wystąpi taka potrzeba. Sztuki walki pomagają zwiększyć pewność siebie oraz utrzymać elastyczność ciała i umysłu.
 • Utrzymaj sprawność. Twoją główną obroną jest sprawność, umiejętność zwinnego poruszania się, szybkiego biegania i reagowania. Bond jest zawsze w dobrej formie dzięki codziennej gimnastyce i treningom, zdrowy nawyk do przyjęcia także w twoim życiu.
 • Rozwiń swoje cwaniactwo. Bądź bardziej czujny i świadomy swojego otoczenia – rozglądaj się dookoła i myśl perspektywicznie, aby dostrzegać to, czego inni nie widzą. Zawsze wyprzedzaj myślami ludzi wokół siebie, zastanawiając się „jeżeli to się stanie, to…”. Zauważaj sprawy bez kontekstu lub postaci i bądź czujny w kwestii tego, co mogą znaczyć. Po raz kolejny, zauważanie więcej na temat ludzi i świata wokół Ciebie jest umiejętnością, którą możesz udoskonalać.
 • Nie zaleca się abyś nosił przy sobie pistolet. Chociaż w niektórych miejscach na świecie jest to dozwolone, broń może prowokować zachowania agresywne na skutek reakcji lękowych. Jeżeli nie masz wprawy w posługiwaniu się bronią możesz zranić siebie i innych. Jeżeli czujesz, że broń jest potrzebna, co przeraża Cię do tego stopnia, że za jedyny sposób na poradzenie sobie ze światem uważasz posiadanie broni? Jeśli naprawdę potrzebujesz broni palnej, przejdź odpowiednie i kompletne szkolenie z jej użycia oraz zdobądź licencję.
 • Pływaj. Bond jest kapitalnym pływakiem, zarówno na długich dystansach jak i pod wodą. Pływanie jest świetną wszechstronną aktywnością fizyczną, kto wie kiedy będziesz musiał przepłynąć jakąś odległość aby uciec wrogom?

7. Traktuj kobiety z szacunkiem

Bond wie, że kobiety nie są od niego gorsze i potrafią sobie poradzić w każdej sytuacji. Traktuj kobiety z szacunkiem gdziekolwiek jesteś; ta zasada jest ważna zarówno dla stworzenia stałego i wiernego związku, jak również dla zachowania zdrowego poczucia własnej wartości. Mężczyzna z właściwym poczuciem własnej wartości nie musi poniżać kobiety, żeby poczuć się lepiej.

Bądź dżentelmenem w każdym calu. Przytrzymuj drzwi otwarte kiedy jest blisko. Unikaj barbarzyńskich przejawów przekleństw czy zachowań chuligańskich. Bądź ciepły i zachęcający w stosunku do jej matki – nie pożałujesz.

8. Podążaj z duchem czasu

 • Bond unowocześnia się tak często jak to możliwe, dzięki temu jest na bieżąco z wszelkimi nowościami. Nie boi się zmian, ale przyjmuje je chętnie, często z entuzjazmem. Świat nie będzie już aż tak groźnym miejscem, kiedy będziesz gotowy uznać, że życie się zmienia i kiedy będziesz chciał wypróbować nowe rzeczy a następnie wnieść je do swojego życia.
 • Codziennie czytaj gazetę. Sięgaj po gazety międzynarodowe, abyś mógł dowiedzieć się o nowościach z całego świata. Polityka i informacje ze świata powinny mieć pierwszeństwo przed artykułami o stylu życia i konkretnych zainteresowaniach.
 • Zawieraj znajomości z ludźmi na znaczących stanowiskach. Znajomi na stanowiskach nie tylko podziałają korzystnie na twoją karierę i życie prywatne, mogą Cię także wtajemniczyć w pewne informacje, które nie pojawią się w gazetach czy innych źródłach. I chociaż prawdopodobnie nie będziesz potrzebował tych informacji do szpiegowania czy sprzedawania tajemnic rządowych, naprawdę sprawdzą się jako historyjki na przyjęciach.

9. Miej gust jeśli chodzi o jedzenie i napoje

 • Bondowi służy jedzenie dobrej jakości – budki z szybkim jedzeniem nie są w jego stylu. Zdrowe, nieprzetworzone jedzenie jest źródłem dobrej energii, siły dla mózgu oraz długowieczności. Jeśli chodzi o napoje, bądź koneserem napojów alkoholowym, nie opojem. Bond lubi odświeżający drink od czasu do czasu (szczególnie słynne wstrząśnięte-nie zmieszane Martini). Jednak z reguły nie pozwala sobie na zbyt wiele. Zachowanie czujności i zdrowia wymaga przyjęcia rozsądnego podejścia do alkoholu.
 • Wybierz odświętny drink, który możesz nazwać swoim. Nie musisz żłopać Martini jak za czasów prohibicji, ale powinieneś wiedzieć co lubisz pic i jakie drinki ci służą. W ten sposób możesz wyskoczyć do barmana z prośba o kolejkę i zacząć obserwować złoczyńców.
 • Jeżeli nie umiesz gotować, zacznij się uczyć. To kolejna umiejętność łatwa do opanowania, jeśli włożysz w to serce. Dzięki gotowaniu nie polegasz już na innych w kwestii przygotowywaniu posiłków. Najlepsze jest to, że dzięki gotowaniu będziesz zawsze zdrowy i najedzony, bez względu na to gdzie się znajdziesz.
 • Jedz zgodnie z etykietą. Musisz wiedzieć jak trzymać sztućce, pałeczki itd. oraz jak radzić sobie z nieporęcznym lub luźnym jedzeniem, aby nie nabrudzić. Żuj z zamkniętymi ustami i staraj się jeść cicho. Trzymaj łokcie poza krawędzią stołu.
 • Bądź gościnny. Zawsze bądź gotowy aby łyknąć trochę bąbelków i zorganizować przyjęcie dla swoich przyjaciół. Bez względu na to czy jesteś bogaty czy nie, zawsze jest pora na wspólny posiłek i rozmowę ze znajomymi.

10. Miej Plan B

Bond zawsze ma Plan B, nie ważne czy chodzi o misję szpiegowską, konfrontację z szefem czy randkę. Nie ma potrzeby artykułowania twoich zmienionych zamiarów – Bond tego nie robi, on tylko działa w razie potrzeby, aby poradzić sobie ze złym położeniem i na nowo uczynić je dobrym. Kieruj się wyczuciem we wszystkim co robisz, dokładnie tak jak zrobiłby Bond.

11. Zdobądź lepszą pamięć

 • Bond udowodnił, że dzięki dobrej pamięci świat otwiera się przed Tobą. Umożliwia Ci zapamiętanie najdrobniejszych szczegółów dotyczących ludzi, rozmów które przeprowadziłeś i doświadczeń jakie przeżyłeś. Wiedza to władza, a pamięć jest sposobem zachowania tej wiedzy i utrzymania władzy. Dobra pamięć to coś, co Bond uważa za skarb, ponieważ dzięki niej mówi w różnych językach, ma na oku ludzi, których spotyka po raz kolejny w życiu, oraz wykorzystuje zdolność przetwarzania informacji do rozwiązywania skomplikowanych zagadek.
 • Graj w gry memo kiedy możesz. Korzystaj z technik pamięciowych do ułatwienia twoich zadań, aby usprawnić pamięć. Limeryki, akrostychy i akronimy pomogą uczynić z Ciebie erudytę pamięci.
 • Nie zaniedbuj snu, jedz zdrowo i utrzymuj stres na niskim poziomie. Sen pomaga polepszyć pamięć, tak samo jak produkty zawierające kwasy omega-3 i przeciwutleniacze.
 • Stres niszczy komórki mózgowe i ma negatywny wpływ na hipokamp, obszar w mózgu zaangażowany w kształtowanie i odzyskiwanie pamięci. Jeżeli nie jesteś zajęty ratowaniem świata, wysypiaj się; pozwól sobie na solidny filet z łososia ze szpinakiem jako specjalne zamówienie.
  I nie przejmuj się zbytnio rosyjskimi oligarchami próbującymi zaburzyć światowa równowagę sił.

12. Ceń to co najważniejsze

Nawet jeśli wydaje się, że Bond jest wolny i stracił zdolność do miłości, potrafi pielęgnować miłość, czego dowodem jest sprawa Vesper Lynd. Uważaj za skarb ludzi których kochasz i o których się troszczysz.
Uświadom sobie, że to właśnie ci ludzie są tym, co liczy się w życiu – wszystkie szybkie samochody, błyszczące dodatki i elegancki styl życia nie zastąpią miłości i przyjaźni tych, którzy Ci ufają i zawsze są przy Tobie.

Wskazówki

 • Rozważ naukę gry w pokera lub innej gry w stylu kasyno. Jednak, tak jak Bond musisz wiedzieć kiedy przestać i kontrolować swoje finanse. Regularny hazard nie oznacza kontrolowania sytuacji.
 • Jeśli chciałbyś „wyglądać” jak Bond i poruszać się jak on, obejrzyj kilka filmów o nim. Oczywiście, będziesz musiał zdecydować, który Bond spośród wielu aktorów wcielających się w tę rolę, podoba Ci się najbardziej. Naśladuj tego, który naprawdę do Ciebie pasuje.
 • Jeżeli szpiegowanie naprawdę Cię ekscytuje i jesteś wystarczająco młody, zastanów się nad wstąpieniem do agencji szpiegów w Twoim kraju. Jednak zanim to zrobisz, poczytaj dużo o agencji i pracy jaką wykonuje. Nigdzie nie jest ona tak prestiżowa jak przedstawiono w filmie. Może się okazać, ze będziesz przykuty do biurka analizując krajowe raporty, podczas gdy Ty marzyłeś o przemierzaniu świata i dźganiu innych szpiegów zatrutym parasolem. Podchodź realistycznie do tego, z czym wiąże się ta praca, włączając niebezpieczeństwa na jakie możesz być narażony podczas pracy w terenie.
 • Nie przyrządzaj drinków nieletnim. Jeżeli masz ochotę, pamiętaj, że alkohol pozbawia zahamowań, to znaczy, że nie uwzględnia Twojej samokontroli i uwalnia tę stronę Ciebie, która jest zbyt gotowa do podejmowania ryzyka, ogólnie zbyt nierozgarnięta, a nawet zdolna do tego aby się zatruć przez przedawkowanie alkoholu. Bond nie doceniłby żadnego z tych stanów, Ty także nie powinieneś; poza tym, spożywanie zbyt dużych ilości alkoholu powoduje szybkie starzenie i nieświeży oddech.
 • Czytaj książki o Bondzie, aby jak najlepiej poznać jego historię. Mogą tam być ukryte wskazówki dla Ciebie aby wystylizować się na Bonda, dopasuj je jednak do siebie, zamiast zmieniać się w karykaturę agenta 007.
 • Naucz się kodu. W ten sposób możesz rozmawiać z kimś komu ufasz, a inni nie będą mieli pojęcia o czym mówicie.

Ostrzeżenia

 • Palenie jako oznaka wytworności jest już niedopuszczalna. Zerwij z nałogiem jeżeli w taki popadłeś, a jeśli nie palisz – nie zaczynaj.
 • Miłość to nie gra. Wyjaśnij na początku, jeśli nie chcesz się angażować.

[How to Be Like James Bond]