How secure is my password sprawdza w kilka sekund, czy Twoje hasło rzeczywiście jest bezpieczne

16
1730
How secure is my password - sprawdź, czy twoje hasło jest bezpieczne

W Internecie można łatwo znaleźć porady nt. wyboru bezpiecznego hasła. Generalne zasady są dosyć proste – przy wyborze hasła należy używać małych i dużych liter oraz znaków specjalnych. Pytanie, ile czasu zajmie złamanie takiego hasła? 

How secure is my password to minimalistyczna strona, na której można wpisać wymyślone przez siebie hasło, a następnie zobaczyć, ile czasu zajmie jego odgadnięcie bezecnym włamywaczom.

 

How secure is my password - sprawdź, czy twoje hasło jest bezpieczne

Po wpisaniu pożądanego ciągu znaków serwis tłumaczy, czy możemy czuć się bezpieczni oraz podpowiada, jak wybrać dobre (lepsze) hasło.

Prawdopodobnie ludzie, którzy zabezpieczają swoje skrzynki mailowe przy pomocy prymitywnych haseł typu qwerty albo 12345 i tak nie zajrzą na tę stronę.
Jednak kilka minut spędzonych na stronie utwierdzają w przekonaniu, że nawet pozornie dobre hasło można złamać w kilkadziesiąt godzin.

Wniosek – poza kombinacją małych i dużych liter oraz znaków specjalnych, zadbajcie o odpowiednią długość hasła (nie mniej niż 8 znaków), sprawdźcie je dla pewności na stronie How secure is my password i, wreszcie, zmieniajcie przynajmniej raz na parę miesięcy.

16 KOMENTARZE

 1. Używając KeePassX posiadam do KAŻDEGO serwisu oddzielne hasło, wygenerowane na podstawie moich wymagań (ilość znaków, rodzaje znaków itd), baza danych jest szyfrowana hasłem, które (jako jedyne) pamiętam, przez co mogę poświęcić większy zasób na zapamiętanie  konkretnie silnego, hasła. Baza z kluczami jest mobilna, mam kilka kopii w różnych miejscach. Wprowadziłem w firmie politykę tego programu gdyż w biurze zmagamy się na co dzień z wieloma formularzami logowania. ;-) Nie wspominam tutaj o doskonałym rozwiązaniu „nawet nieznajomości swojego hasła” sugerowanym przez program. Polecam.

  • a co w chwili gdy wylądujesz na zadupiu i jedyne co będziesz miał to jakiś netbook kolegi albo pożyczony telefon? Jesteś, że tak powiem ugotowany.
   Jakub w chwili, gdy hacker dorwie takie Twoje hasło np.alamaonet, to poleci po wszystkich stronach i bardzo szybko będzie miał resztę. Co więcej bardzo często zapisujemy swoje hasła w przeglądarkach, a jednocześnie mamy słabe antywirusy lub nie mamy ich wcale. Wtedy wystarczy podczepiony mały robaczek pod np. instalkę antywirusa lub archiwum, a ktoś dostaje wszystkie nasze hasła z przeglądarek.

   • LH, a wyobrażacie sobie przykładowo admina sieci, który loguje się dziennie do 20-30miejsc, a do każdego ma inne hasło? Do poczty, na serwisy społecznościowe, komunikatory, allegro, jakieś fora itp – wszędzie różne hasła? To jest niemożliwe. Rozumiem, żeby do kont bankowych lub bardzo ważnych rzeczy dać inne, ale do większości jednak stosuje się jedno i to samo. Sam stosuję 7 różnych haseł i bardzo często zdarza mi się pomylić i wpisać złe hasło, a dopiero po chwili łapię się, że na tej stronie mam inne.

    • I na to jest sposób: każde hasło modyfikujesz w taki sposób, by kojarzyło Ci się z danym serwisem. Trywializując, jeśli nasze wyjściowe hasło to „alamakota”, to tu sobie ustawiamy „lhmakota”, a na Onecie dajemy „alamaonet”. Jeśli w sprytny sposób będziemy kodować nazwę serwisu, to nawet po skompromitowaniu naszego hasła bazowego pozostałe hasła pozostaną w miarę bezpieczne (tzn. na tyle bezpieczne, że mamy dość czasu by je podmienić)