Czy zdarzało Ci się myśleć o tym, jak powinna wyglądać żywa rozmowa w Internecie? Poza zwykłym czatem chciałoby się dzielić w czasie rzeczywistym notatkami, filmami, zdjęciami. To nad tym pracuje Neil Ellis z Hashbo, który opowiedział nam wczoraj o swoim startupie. I dał się trochę skorumpować :)
Tak to często bywa ze startupami, że na produkt, które miał w założeniu zaspokajać zaledwie prywatne potrzeby twórcy, zaczyna tworzyć się popyt (por. przypadek Nozbe). Nie inaczej było z Hashbo.
Zacznijmy od tego, czym jest Hashbo.
Hashbo jest produktem brytyjskiej firmy Cazcade Limited. Neil Ellis, szef Cazcade Ltd., spędził ostatnie dwa lata w poszukiwaniu sposobu na znaczne podniesienie jakości komunikacji w czasie rzeczywistym.
Owocem tej pracy jest aplikacja internetowa Hashbo.
Po otrzymaniu zaproszenia do nowego serwisu miała miejsce ciekawa rozmowa z Neilem.
Bardzo profesjonalnie podszedł do sprawy i zrobił wczoraj dla Lifehackera specjalną mini-prezentację swojej aplikacji.
Nazwa Hashbo – połączenie wyrazów „hash” (znak „#”) i „board” (tablica) nawiązuje do sposobu, w jaki użytkownicy mogą tworzyć kanały komunikacji. Podczas gdy w Twitterze znak # służy do wyróżniania słów kluczowych (tagów), w Hashbo „kratka” jest używana do dzielenia się.
Celem jest zapewnienie użytkownikowi wygodnej interakcji przy pomocy intuicyjnego interfejsu przypominającego pulpit albo tablicę korkową.
Obecnie użytkownik może zamieszczać karteczki samoprzylepne, filmy z YouTube oraz zdjęcia, podczas gdy inni ludzie mogą je od razu edytować.
Używając Hashbo można uzyskać lepszą interakcję oraz większe zaangażowanie drugiej osoby w rozmowę z nami. Można np. robić notatki z przebiegu rozmowy albo przedstawić komuś swoją wizytówkę w Internecie, dołączając do tego zdjęcia i pytając o ocenę projektu. Żeby nie stracić wątku, można użyć znaku „#” i rozpocząć równoległą dyskusję.
Hashbo jest od tygodnia w fazie wczesnej bety, dlatego zdarzają się błędy, jednak warto zajrzeć do środka; chociażby po to, żeby zobaczyć, w jakim kierunku może rozwijać się komunikacja w Internecie.
Dodatkowe informacje nt. aplikacji można znaleźć na blogu Hashbo: http://hashbo.posterous.com
Na stronie Hashbo obowiązuje rejestracja, a proces wynosi około tygodnia, jednak Neil Ellis zgodził się na priorytetowe potraktowanie czytelników Lifehackera.
Aby otrzymać zaproszenie w trybie przyspieszonym użyjcie do rejestracji tego odnośnika:
http://hashbo.com?code=LIFEHACKER