Han Xiangzi: 22 zasady życiowe jednego z Ośmiu Nieśmiertelnych

0
1352

W mitologii chińskiej ośmiu mędrców, którzy za życia posiedli nadprzyrodzone zdolności, a po śmierci dostąpili nieśmiertelności i boskiej czci. Odgrywają dużą rolę w religijnej wersji taoizmu.

Do jednego z Ośmiu Nieśmiertelnych jest zaliczany żyjący na początku IX wieku Han Xiangzi – postać historyczna, siostrzeniec chińskiego uczonego Han Yu.

Według podań zrezygnował z życia doczesnego i został taoistycznym ascetą.

Nie zaszkodzi zobaczyć, czego może nas nauczyć asceta, reprezentujący w dodatku tak odmienną kulturę.

Han Xiangzi: 22 zasady życiowe jednego z Ośmiu Nieśmiertelnych

1. Jedyną rzeczą, którą zawsze robimy szczerze, jest błądzenie. Jeżeli całe społeczeństwo popełnia określony błąd, który jednocześnie pomaga mu żyć, zaczyna w niego wierzyć. Jeżeli jednak ta wiara przestaje być szczera, nie mamy do czynienia ani z błędem, ani z wiarą, lecz z obłudą i oszustwem, które mogą co najwyżej rozsadzić społeczeństwo od środka.
2. Jeżeli zadajesz pytanie, to znaczy, że znasz już połowę odpowiedzi. Przeczytaj →Zadziwiający sekret rozwiązywania problemów według Einsteina
3. Nie zwracaj uwagi na to, jak ludzie traktują ciebie. Dbaj o to, jak traktujesz ich ty.
4. Pomagając leniwym, pomagasz ludziom w siadaniu ci na głowę.
5. Nie wybaczając błędu, sam go popełniasz. Przeczytaj → 7 powodów, dlaczego nie jesteś tak żałosny jak Ci się wydaje
6. Wybaczając podłość, pomagasz w robieniu kolejnej. Głupota, z kolei, w ogóle nie wymaga wybaczenia. Jest jak wiatr – niezależna od czegokolwiek. Traktuj ją taką jaka jest i broniąc się przed szkodą, która niesie, szukaj oferowanych przez nią korzyści.
7. Zanim zrobisz porządek na całym świecie, posprzątaj we własnym domu. Przeczytaj →9 krzepiących porad jak zrobić porządek w mieszkaniu oraz →Robienie porządków metodą tabula rasa
8. Dobroć jest bezbronna – dlatego właśnie istnieje.
9. Jeżeli chcesz być taki jak wszyscy, będziesz nijaki. Przeczytaj →Manifest rysownika kreskówek Hugha MacLeoda: Chcecie być kreatywni w sztuce, biznesie itd.? Ignorujcie każdego!
10. Myśląc tak jak wszyscy, popełniasz błąd. Każdy myśli inaczej. Jeżeli myślisz za wszystkich, popełniasz błąd po raz kolejny. Każdy ma swoje zmartwienia. Myśl o sobie i na swój sposób, pamiętając jednak, że nie myśląc o innych, nie myślisz przede wszystkim o sobie.
11. Wszyscy ludzie najbardziej chcą wiedzieć to, czego naprawdę chcą wiedzieć.
12. Większość obrzydliwych uczynków popełniamy nie dlatego, że podobają się nam lub przynoszą korzyść. Wydaje nam się, że inni się tego spodziewają.
13. Sumienność jest nagradzana, jednak pieniądze nie mają tu nic do rzeczy.
14. Kwiatek jest ładny dopóty, dopóki go nie dotkniemy.
15. Człowiek może myśleć o wszystkim, jednak powinien robić to, co do czego ma absolutną pewność.
16. Jak odróżnić silnego człowieka od słabego? Jeżeli ten pierwszy jest niezadowolony z życia, obwinia siebie samego; jeżeli ten drugi, obwinia innych.
17. Łatwo jest służyć ideom i bogom – łatwiej niż żywym ludziom.
18. Wszystko co ostre traci z czasem ostrość i tylko tępość staje się z czasem jeszcze bardziej tępa.
19. Mądrość władcy należy oceniać nie na podstawie osiągnięć w czasie gdy rządził, lecz patrząc na przeraźliwe błędy, których udało mu się uniknąć.
20. Mądry człowiek to nie taki, co wiele myśli o wielkich rzeczach, lecz ten, co pochyla się nad drobiazgami.
21. Zarówno wielki, jak i mały człowiek mogą iść wspólnie do jednego celu, jednak mały – po to, by się zatrzymać, podczas gdy duży, by iść do kolejnego.
22. Dopóki mówisz co innego niż myślisz, słuchasz zupełnie co innego niż to, w co wierzysz oraz robisz zupełnie co innego niż to, do czego masz predyspozycje, przez cały ten czas żyjesz życiem zupełnie innego człowieka. Przeczytaj →18 prawd, które należy zacząć sobie powtarzać