Hamster – chomik odliczający czas

4
3213

Hamster (ang. „chomik”) jest aplikacją zintegrowaną z Gnome, menedżerem okien znanym z Ubuntu, służącą do… odliczania czasu. Odliczanie czasu, który spędzamy na różnych rzeczach, pozwala nam na bardziej świadome zarządzanie nim. A raczej bardziej świadome zarządzanie zadaniami, które musimy wykonać.

Pisaliśmy ostatnio na temat odliczania czasu snu, tym razem zajmiemy się nieco dokładniej czasem, w którym nie marzymy, a staramy się osiągać cele.

Co chomik potrafi?

Prócz samego jałowego liczenia czasu na zadania, które dodajemy do programu, Hamster potrafi podzielić zadania na prywatne, służbowe, rekreacyjne i na co tylko jeszcze chcesz. Wystarczy, wpisując treść zadania, zakończyć je symbolem „at” („@”) i nazwą za symbolem. Na przykład „Czytanie nowoś[email protected]”, zliczy czas na „Czytanie nowości” w kategorii „Praca”. Proste?

Jednak to jeszcze nie koniec. Prócz kategoryzowania czynności, masz również możliwość wprowadzania dowolnej ilości etykiet (tagów) do każdego z zadań.

Masz możliwość tworzenia raportów (w HTML), a nawet modyfikowania szablonów raportów. Program zbiera dość obszerne statystyki, które można przeglądać w widoku dziennym, tygodniowym lub miesięcznym.

Jeśli zapomniałeś uruchomić zliczania czasu, nie ma problemu, każdą czynność możesz edytować, lub dodać zadanie, którego w ogóle nie było wcześniej zarejestrowanego w programie.

A jeśli zapomnisz zatrzymać liczenie, nie przejmuj się, Hamster zatrzyma zegar, jak tylko uruchomi się wygaszacz ekranu.

W czym Hamster nie potrafi pomóc?

Nie ma jasnego podziału na projekty i zadania, co można obejść używając kategorii, ale to nie jest zbyt dobre wyjście. Mimo że aplikacja działa sprawnie i bez zbędnych opóźnień, nie cieszy oka.

Pierwsze wrażenia z używania Chomika mogą być odpychające, z powodu średnio intuicyjnego interfejsu. Sam podchodziłem do programu kilka razy, zanim przekonałem się, że jest przydatnym małym zwierzątkiem, które gryzie tylko na początku znajomości.

Dużą wadą Hamstera jest również to, że jest dostępny praktycznie tylko dla użytkowników Gnome’a i nie ma możliwości uruchomienia go pod systemami z rodziny Windows czy Mac OS.

Reasumując, Chomik jest przydatnym narzędziem do zliczania czasu dla średnio wymagających użytkowników, którzy używają Ubuntu jako swojej stacji roboczej. Z której strony by nie zaglądać, aplikacja jest naprawdę fajna i ma potencjał, więc jeśli chcesz liczyć czas, jaki spędzasz na staniu na rękach lub czytasz wiadomości, a do tego używasz naszego ulubionego Linuksa, prawdopodobnie powinieneś zainteresować się właśnie Chomikiem.

[stextbox id=”info” caption=”O autorze” bcolor=”a6d995″]

Grzegorz Adamowicz - LifehackerGrzegorz Adamowicz (@gstlt) – kreatywny, z masą (czasem nieodpowiednich) pomysłów. Szuka nowych, lepszych sposobów na życie, korzystając z mądrości tych, którym się udało. Uwielbia fantastykę i fantastykę naukową. Woli czyn, niż słowa, choć nie stroni od pisania. Zgłębia magię, która przejawia się w niezwykłych rzeczach, które są w stanie dokonać pozornie zwykli ludzie i która siedzi gdzieś w każdym z nas, o czym można poczytać na jego blogu.

[/stextbox]

4 KOMENTARZE

  1. Trochę przypomina Pomodoro, choć wiadomo, że ma trochę inne cele.
    Zainstalowałbym to pod Ubuntu, ale mam pytanie – pokaże mi później, ile czasu spędziłem na czytaniu artykułów, a ile na pisaniu bloga?

    A propos – to, że jest tylko na Linuksa, to żadna wada (i to jeszcze „duża”) ;)Istnieje przecież mnóstwo programów pisanych tylko na Windę albo Maka ;)