Google Photos – zgromadź swoje zdjęcia w jednym miejscu

0
3128
Google Photos – zgromadź swoje zdjęcia w jednym miejscu

Firma Google już dwanaście lat temu wprowadziła na rynek swój produkt, jakim jest Gmail. Już w  2004 roku skrzynka oferowała swoim użytkownikom aż 40 razy większą pojemność niż inne konkurencyjne skrzynki mailowe. Skrzynka pocztowa była na tyle duża, że nikt nie pofatygował się o dodanie przycisku „usuń” – dzięki pojemności nikt nie musiał usuwać swoich maili.

Firma przyjęła podobne rozwiązanie przy tworzeniu Google Photos, jednak poszła jeszcze krok dalej niż do tej pory.

Google Photos oferuje swoim użytkownikom nieograniczoną pojemność do przechowywania zdjęć oraz filmów. Przesyłane oryginalne pliki są kompresowane, a różnica w jakości pomiędzy nimi jest na tyle niewielka, że nie ma większego znaczenia. Zaraz po udostępnieniu platformy przez Google ludzie zaczęli masowo korzystać z Google Photos i wrzucać tam wszystkie swoje zdjęcia. Google Photos stało się miejscem, gdzie użytkownicy mogli nie tylko przechowywać wszystkie swoje zdjęcia, ale także miejscem, do którego mają dostęp z każdego możliwego urządzenia.

 

Wgrywanie zdjęć na Google Photos

Google Photos umożliwia bezpośredni upload zarówno dla systemów Windows PC, jak i dla Mac OS. Możliwe jest ręczne przeciągnięcie folderu ze zdjęciami na stronę photos.google.com, gdzie zostaną one automatycznie dodane. Posiadacze smartfonów, iPhonów oraz iPadów mają dostęp do specjalnej aplikacji przygotowanej przez Google, dzięki czemu zdjęcia z ich urządzeń mobilnych zostaną automatycznie przesłane do Google Photo.

Google Photos nie wspiera jednak telefonów Windows Phone, natomiast użytkownicy systemu Linux mogą przesyłać zdjęcia z pozycji przeglądarki. Nie jest to jednak zbyt wygodne przy dużej ilości katalogów. Posiadacze kont na iCloud, OneDrive lub Dropbox również nie posiadają bezpośredniego wsparcia. Jeżeli będą chcieli przesłać swoje zdjęcia już zamieszczone w innej przestrzeni dyskowej, będą musieli je najpierw pobrać, a dopiero potem ponownie uplodować na Google Photo.

 

Organizacja zdjęć na Google Photos

Google Photos dokonuje organizacji wgranych plików na podstawie lokalizacji oraz daty wrzucenia. Można dokonywać wyszukiwania zdjęć już wrzuconych na podstawie specjalnego algorytmu – po wpisaniu np. kolacja albo jedzenie zostaną wyszukane wszystkie zdjęcia o tej tematyce. Rozpoznawanie twarzy – opcja dobrze znana użytkownikom Picasa – jest również dostępna na Google Photos, jednak tylko na terenie Stanów Zjednoczonych.
Dodatkowo nie ma opcji wyszukiwania zdjęć poprzez daty czy tagi. Jeżeli skrzętnie układaliśmy nasze zdjęcia po folderach i dokładnie je opisywaliśmy, możemy czuć się rozczarowani. Google Photos umieści je bowiem wszystkie razem w jednym miejscu bez podziału sprzed wrzucenia na platformę.

 

Zduplikowane pliki na Google Photos

Google Photos automatycznie wykrywa zdublowane pliki i to ono decyduje o ich nie przesyłaniu, jeżeli taki sam plik znajduje się już na platformie. Sama nazwa zdjęcia może być różna, podobnie jak jego lokalizacja na dysku twardym, może znajdować się w dwóch różnych folderach – jednak Google Photos rozpozna duplikat i nie wrzuci go do kolejki uploadu. Google Photos rozpoznaje dwa rodzaje duplikatów. Pierwszy z nich jest identycznym zdjęciem, a drugi zbliżony do oryginału. Zdjęcie zbliżone do oryginału może być wcześniej przerabiane i Google potraktuje je jako prawie duplikat oraz załaduje wraz z oryginalnym plikiem.

 

Usuwanie zdjęć z Google Photo

Usuwanie zdjęć z Google Photos jest bardzo proste i bezpieczne. Jeżeli decydujemy się na usunięcie zdjęcia, zostanie ono umieszczone w koszu, gdzie pozostaje przez 60 dni. Dzięki temu mamy możliwość przywrócenia naszych plików, jeżeli jednak się rozmyślimy lub przez przypadek źle klikniemy.

 

Google Photos pozwala także na edycję obrazu, oprócz niewielkich zmian można zastosować filtry – podobnie jak w przypadku Instagrama. Istnieje także możliwość stworzenia własnego GIF-a czy pokazu slajdów.

 

Korzystacie już Google Photos? Może macie jakieś wskazówki dla nowych użytkowników? Podzielcie się nimi w komentarzach. Czekamy na wasze podpowiedzi.

Zdjęcie:mjmonty/Flickr

Zobacz również:
Skróty klawiszowe: Przyspiesz korzystanie z Google Drive
Programista znalazł pracę odkrywając w wyszukiwarce testy rekrutacyjne Google
Jak znaleźć w Google dowolne miejsce na świecie
Najciekawsze aplikacje offline – nasz wybór dla użytkowników Google Chrome
Odpowiedniki Czytnika Google? Wybraliśmy 8 najlepszych