Fałszywe ograniczenia

1
1019

Nigdy w życiu nie dam rady samodzielnie wykonać wsadu grając w kosza.

To bezdyskusyjne.

Ale wystarczy sobie wyobrazić kolegę z pracy, kiedy mówi: „Nigdy nie nauczę się jeść nożem i widelcem – muszę używać rąk!”, albo znajomego twierdzącego, że nie da rady nauczyć się chińskiego, bo nie jest zbyt bystry.

Seth Godin - Accepting false limitations

To dla mnie jedna z największych tajemnic. Miliony ludzi opanowały język chiński, a odsetek niepowodzeń w przypadku dzieci jest bliski zeru. Jeśli dorosły, typowy człowiek włoży odpowiednio dużo czasu i wysiłku w naukę, jest w stanie opanować ten język.

Kluczem do sukcesu jest dołączenie do wysiłku i czasu niedopowiedzianego czynnika, jakim jest strach. Zgadzam się że nigdy nie opracujesz tego produktu, nie zamkniesz tej transakcji i nie wynajdziesz tego nowego urządzenia, jeśli nie włożysz w to wysiłku, nie poświęcisz czasu i nie przezwyciężysz swojego strachu. Nigdy natomiast nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że istnieje jakiś rodzaj naturalnego ograniczenia twoich umiejętności dotyczących tworzenia i sprzedawania pomysłów.

Taka postawa przysparza mi czasem problemów. Być może nie powinienem naciskać na ludzi, którzy pragną czegoś, ale nie zostali nauczeni dążenia do celu. Gdzieś po drodze zapomniałem, że to w zasadzie nie mój interes jeśli ludzie akceptują to co mają, rezygnują zarówno ze swoich marzeń, jak i nie pomagają innym w osiąganiu ich marzeń.

Nie wiem czy mi to wybaczycie, ale nie – nigdy nie uwierzę w to, że tylko kilka osób spośród nas może być wynalazcami czy prawdziwymi liderami. Nie mam zamiaru przepraszać za wiarę w ludzi, za naleganie, żebyśmy korzystali z każdej chwili i zasobów, aby tworzyć rzeczy nowe i naprawiać świat.

Cokolwiek mniej niż to uznaję za zbrodnię.

przekład artykułu „Accepting false limits” z bloga Setha Godina

1 KOMENTARZ

  1. Dzięki za podzielenie się ciekawym wpisem, Karolu!

    Zaskakujący jest fenomen artykułów napisanych przez Setha Godina i innych znanych autorów. Pozornie to co piszą jest nieraz oczywiste i wręcz… banalne. A jednak to właśnie im udaje się połączyć swoje myśli w sensowną całość i porwać czytelnika.