Evernote – jego zalety i wady

2
2420
Evernote - jego zalety i wady

Trenerzy produktywności z całego świata zgadzają się, co do tego, że osoba, która chce sprawnie zarządzać swoimi notatkami, powinna używać programu Evernote. Tylko czy wszyscy są tego zdania? Nie całkiem. Otóż pewien szwajcarski trener nie do końca jest zadowolony ze wspomnianej wyżej aplikacji. Z drugiej strony jednak nie potrafi bez niej funkcjonować.

Oto co pisze:

 

Dlaczego sporządzam cyfrowe notatki?

Już dawno temu zacząłem doceniać sporządzanie notatek i zarządzenie nimi w wersji elektronicznej.

Zalety:

-Możliwość błyskawicznego przeglądania moich zapisków.

-Mam je zawsze pod ręką.

-Notatki są zapisywane w moim archiwum.

-Możliwość kopiowania notatek z jednego programu do drugiego.

-Możliwość łączenia notatek z innymi dokumentami, linkowanie ich itd.

 

Dla mnie stało się jasne: nieprędko wrócę do prowadzenia notatek na papierze.  A jeśli już się na to zdecyduję, natychmiast je zeskanuję.

 

Co lubię w aplikacji Evernote?

Evernote jest standardem w kwestii notatek cyfrowych. To, co kocham w Evernote to fakt, że:

  • jest aplikacją dostępną wszędzie: w przeglądarce, na komputerze, na smartfonie i na tablecie.
  • mam możliwość dzielenia się poszczególnymi zapiskami, a nawet całymi notatnikami. Mogę je udostępniać publicznie lub tylko określonym osobom. Np. w momencie, gdy wybieram się ze swoją żoną na urlop, tworzymy notatnik celu podróży, którego wspólnie wypełniamy pomysłami, linkami do hoteli, zabytkami itd.  
  • gdy znajdę jakąś interesującą stronę internetową, jednym kliknięciem myszki mogę zapisać ją w aplikacji – jako link, jako kopię, jako plik PDF, jako wycinek itd. Bardzo łatwo, bardzo szybko, bardzo wygodnie.
  • również w trybie offline mam dostęp do swoich notatek… o ile posiadam konto Premium. Dla mnie ma to nieocenione znaczenie! Zwłaszcza podczas wyjazdu. Chcę mieć mianowicie możliwość dostępu do naszych wspaniałych wskazówek dot. podróży także w chwili, gdy jestem już u jej celu.
  • Evernote może synchronizować się z wieloma innymi aplikacjami. W ramach takiego quasi-standardu czerpie się również korzyść z tego, iż inne aplikacje i usługi dobrze z nim współpracują. W ten sposób można np. listę „to-do” w aplikacji Nozbe wyświetlać bezpośrednio w  notatkach Evernote. Podobnie jest z aplikacją IFTTT – w niej także znajdziemy odnośniki do Evernote.
  • mam możliwość przesyłania notatek poprzez e-mail. Każdy użytkownik aplikacji Evernote posiada poufny adres mailowy. Wysyłając na niego wiadomość, pojawia się ona bezpośrednio i automatycznie w Evernote.

 

Czego nie lubię w aplikacji Evernote….

Tak, w Evernote spotyka się naturalnie również takie kwestie, które budzą we mnie sceptycyzm.

  • Evernote nie zawsze jest solidny i sprawny: Moja żona i ja straciliśmy pliki, ponieważ część notatek w aplikacji po prostu nie zawsze funkcjonowała – przynajmniej nie w przypadku współdzielonych plików z załączonymi dokumentami.
  • Gdy otwieram aplikację Evernote na moim Mac’u i patrzę na sposób posługiwania się nią oraz na jej ogólny design, czuję, jakbyśmy cofnęli czas o  10-15 lat. Nieprzejrzyście, nielogicznie – nic, co mogłoby odpowiadać znanej nam logice Mac’a. Pracowanie w ten sposób zwyczajnie nie sprawia przyjemności. W przypadku iOS jest jeszcze o wiele gorzej! W porównaniu z nim Evernote wypada nowocześnie, ale muszę przyznać, że znam naprawdę niewiele aplikacji, które są tak nieprzejrzyste i tak chaotyczne.
  • Więcej nie znaczy niestety lepiej. Za pomocą Evernote można zrobić wszystko, co tylko można sobie wyobrazić. Niestety. Wiele z funkcji nie zostało do końca przemyślanych. Np. funkcja przypomnienia w notatkach: pomysł fajny, ale kiepsko dopracowany. Albo fukcja „to-do”: czy próbowałeś kiedykolwiek odhaczyć prostokącik na iPadzie albo na  iPhonie? To bardzo uciążliwe – najczęściej trafia się do trybu edycji notatki.
  • Lepiej coś pogłębiać niż poszerzać. W ostatnich 10 latach Evernote przygotował bądź kupił, kilka aplikacji, które naturalnie bardzo dobrze się z nim synchronizują (Evernote Food, Evernote Hello i Skitch). Przyznaję, że wszystko to wydaje się być całkiem sympatyczne. Jednakże myślę, że byłoby lepiej, gdyby najpierw dopracowane zostały podstawowe funkcje Evernote, zamiast pakować  w uniwersum tejże aplikacji coraz to więcej.

 

Evernote jest dobrym programem, ale z paroma wadami. Przede wszystkim powierzchnia platformy i jej obsługa nie do końca mnie do siebie przekonują – psują mi przyjemność korzystania z programu.

Problem ten nie jest żadną nowością. Wręcz przeciwnie: Phil Libin, dyrektor naczelny Evernote, przysiągł na jednym z blogów poprawę. W roku 2014 główny nacisk ma zostać położony na „Design i prostotę”, a nie na kolejne dodatki.

 

Alternatywy

Pomimo tego, że istnieje wiele alternatyw do aplikacji Evernote – niewiele z nich wypróbowałem. Gdybym pracował wyłącznie z Windowsem, korzystałbym zapewne z Microsoft OneNote.

Przez parę miesięcy próbowałem korzystać z aplikacji do notatek firmy Apple, która bardzo mi odpowiadała: minimalizm, prostota, przejrzystość i bezproblemowa synchronizacja z moim iPhonem czy iPadem. Jednak mimo wszystko program wydawał mi się odrobinę za prosty.

To, co za każdym razem każe mi wracać do Evernote, a nie do innych programów, to jego model biznesowy:

Naszym celem jest bycie przez następne 100  lat przedsiębiorstwem, które stale zwrócone jest ku innowacjom, które jest inspirowane globalnie i kieruję się korzyściami naszych klientów.

Koniec końców chciałbym mieć dostęp do swoich notatek jeszcze przez najbliższe lata, a nawet dziesięciolecia. Dlatego właśnie rezygnuję z każdego niszowego rozwiązania lub z takiego, którego model biznesowy nie do końca wzbudzałby moje zaufanie w dłuższej perspektywie.

Zdanie szwajcarskiego trenera już znany. A wy korzystaliście kiedyś z Evernote? Jakie są Wasze doświadczenia z tym lub podobnymi programami do notatek? Może macie swój ulubiony program? Napiszcie, będzie to wskazówka dla innych.

 

Zdjęcie:Johan Larsson/Flickr

Zobacz również:
8 sposobów wspólnego wykorzystywania przez pary notatek w Evernote
Skróty a Evernote — mała porada dla użytkowników Windowsa
Japoński tata opowiada, jak wychowywać dzieci używając Evernote
Bubble Browser: wygodne i ciekawe przeglądanie notatek z Evernote
Prawidłowa archiwizacja maili w Evernote

 

2 KOMENTARZE