Europass – CV – zaprezentuj swoje kwalifikacje w sposób jasny i zrozumiały w całej Europie

3
2524

Jeśli planujesz kształcić się, szukać pracy lub zdobywać doświadczenia za granicą, ważne jest przedstawienie własnych umiejętności i kompetencji w jasny i zrozumiały sposób. Jestem zdania, że skoro nie mamy w Polsce jednolitego standardu w zakresie tworzenia CV, warto jest skorzystać z rozwiązania oferowanego przez Unie Europejską. Poznaj Europass CV.

Co to jest Europass CV?

Czym jest Europass CV? W skrócie – Europass CV umożliwia zaprezentowanie umiejętności i kwalifikacji w sposób jasny i zrozumiały w całej Europie (Unii Europejskiej, krajach EFTA/EOG oraz krajach kandydujących). Istnieje nawet specjalna strona (patrz niżej), na której możemy szybko utworzyć taki życiorys wykorzystując specjalny szablon.

Korzystanie z formularza Europass – CV  – jakie są opcje?

Europass CV - kariera Lifehacker

  • Wypełniasz swoje Europass CV, wykorzystując wskazówki i przykłady dostępne w trybie on-line. Wypełnione CV otrzymasz drogą elektroniczną (jako plik do pobrania lub pocztą elektroniczną).
  • Pobierasz dokumenty Europass – CV (pusty formularz, wskazówki, przykłady oraz stronę z logo Europass). Będziesz mógł korzystać z tych dokumentów na swoim komputerze.
  • Aktualizujesz swoje wcześniej wypełnione Europass – CV (Europass XML / Adobe PDF+Europass XML). Czy utworzyleś już Europass – CV online w formacie Europass XML / Adobe PDF+Europass XML? Jeżeli tak, możesz je przesłać i następnie zaktualizować. Wysłane dane zostaną automatycznie wprowadzone do systemu.

>>> Wypełnij swoje nowe Europass CV

Masz już pracę i nie potrzebujesz wypełniać Europass CV ani aktualizować obecnego?

Coś Ci powiem. Też mam pracę. Dokładniej rzecz biorąc, pracuję w wielu miejscach. Wcześniej niejednokrotnie zdarzało mi się, że dostawałem na miejscu zadanie testowe, a pracodawca w ogóle nie wymagał ode mnie CV. A jednak wypełnię (właściwie zaktualizuję) Europass CV wraz z Tobą, drogi lifehackerze. Uważam też, że można to uznać za jedenastą rzecz do zrobienia w przypadku gdy wyrzucono cię z pracy.
Wyjaśnię Ci dlaczego.

Aby nie stracić wprawy, staram się ciągle rozwijać. Uczę się nowych języków obcych, czytam nowe książki, zdobywam kolejne kwalifikacje. Dlatego traktuję CV również jako podsumowanie własnych osiągnięć. Aktualizuję je raz na 2-3 miesiące. Czasem częściej, ale postanowiłem że raz na 2-3 miesiące to minimum. Wpisałem to zadanie do kalendarza jako cykliczne.

Myślę że cykliczna aktualizacja własnego życiorysu służy nie tylko do wpisywania nowych umiejętności, ale również pozwala na analizę swoich czułych punktów. Staram się patrzeć na swoje CV oczyma potencjalnego pracodawcy. Co powie gdy je zobaczy? Czy będzie chciał zatrudnić takiego pracownika w swojej firmie?  Jeżeli aktualizujesz teraz własne CV i widzisz, że nie masz nic nowego do wpisania, nie popadaj proszę w depresję. Tak naprawdę jedynie negatywne doświadczenia zmuszają nas do refleksji, a w konsekwencji – do zmian.

Kiedy po raz ostatni aktualizowaliście swoje CV? Czy zamierzacie skorzystać z szablonów Europass? Podzielcie się ze mną swoimi komentarzami tuż po artykułem!