Dzień z życia CEO: Ryan Carson, założyciel Treehouse

0
2058

Ryan Carson jest CEO i założycielem Treehouse – platformy internetowej, która za pomocą krótkich klipów wideo, plakietek i quizów uczy kodowania, zakładania biznesu, tworzenia stron WWW oraz aplikacji na iPhone’a/iPada i Androida.

O Treehouse stało się głośno po pozyskaniu ponad 4 mln $ inwestycji od „aniołów biznesu”, choć firma istnieje od ponad 2 lat.

Dzisiaj gościmy na Lifehackerze jej szefa, który wytłumaczy powody, dla których woli Trello zamiast Asany, wypowie się na temat zdrowego trybu życia i opowie, dlaczego wprowadził w swojej firmie czterodniowy tydzień pracy.

Dzień z życia CEO - Ryan Carson, założyciel Treehouse

Wiemy, że blogowanie jest sposobem na zarabianie pieniędzy oraz umacnianie swojej marki. Jeżeli zajrzycie na bloga The Naive Optimist, przekonacie się, że (niektóre) blogi są również bogatym źródłem wiedzy.
W szczególności Ryan Carson dzieli się wiedzą na temat zarządzania startupem.

Poniżej znajduje się typowy dzień Ryana Carsona. Jeden z czterech, ponieważ Treehouse jest znana z 4-dniowego tygodnia pracy. Nie zdziwi nikogo, że dzięki temu możliwe jest łatwe zatrudnianie nowych pracowników. O wiele ciekawsze jest natomiast to, że 4-dniowy tydzień pracy uniemożliwia podkradanie najlepszych pracowników przez headhunterów z Facebooka.

No ale wróćmy do Ryana Carsona. Jak wygląda dzień z życia CEO Treehouse?

Poniedziałek-czwartek

4:54 – Pobudka. Wstaję pod cykanie świerszczy w moim iPhonie. Poziom głośności mam ustawiony na 1.
5:00 – Jem plasterek kurczaka lub szynki na zimno.
Robię kawę lub wypijam szklankę Goodness Greens. Posiłek o wczesnym poranku uruchamia mój metabolizm i ciało zaczyna spalać kalorie. Szklanka Googness Greens oznacza więcej warzyw w moim jadłospisie, a tych nigdy nie ma za dużo.
5:05 – Zanim rzucę się w wir pracy, staram się zatrzymać i odczuć wdzięczność za to dobre rzeczy, których doświadczam w swoim życiu. Mogę przez parę minut spokojnie posiedzieć na tarasie.
5:10 – Siadam przy swoim iMaku i otwieram Google Chrome. W 3 automatycznie uruchamianych kartach mam Trello, Kalendarz Google oraz Team Gantt.

Przerzuciliśmy się z Asany na Trello, ponieważ Trello jest programem bardziej wizualnym i jest nam o wiele łatwiej śledzić postępy różnych projektów.
Zarówno Asana jak i Trello są znakomitymi narzędziami – po prosto uznaliśmy zbudowany w stylu Kanban interfejs Trello za wygodniejszy w użyciu.

5:10 – 5:30 – Pracuję nad listami zadań w Trello i przenoszę rzeczy na listę „Ten tydzień”. Napisałem osobny post o zarządzaniu listami zadań, gdybyście byli zainteresowani.
5:30 – 7:00 – Analizuję w team Gantt plan rozwoju firmy. Wolę mieć pełny obraz, dlatego potrzebuję znać wszystkie cele; czy przypadkiem czegoś nam nie brakuje i czy robimy postępy. Zatapiam się w myślach, a ciche poranki mi w tym sprzyjają. Sądzę, że jest to jedno z najważniejszych zadań CEO.
7:00 – 7:30 – Przynoszę kawę do łóżka, w którym właśnie budzi się moja żona Gill. Siadam na łóżku i rozmawiam z nią, dopóki chłopaki biegają dookoła. Uwielbiam ten czas.
7:30 – 9:00 – Prysznic, śniadanie i przygotowanie dzieci do szkoły.
9:00 – 9:30 – Rozprawiam się z zadaniami z list rzeczy do zrobienia.
9:30 – 11:00 – Wskakuję na rower i jadę na siłownię. Ćwiczę przez godzinę, ale doliczcie do tego kwadrans na rowerze w każdą stronę.
11:00 – 12:00 – Spotykam się z Alanem Johnsonem, szefem pionu produktowego, by opracować zadania tygodniowe dla naszego działu produkcji. Konwersujemy na temat planów i dostosowujemy do niego swoje ustalenia. Będąc założycielem i CEO Treehouse, naprawdę potrzebuję czasu, by dzielić się z kimś swoimi pomysłami, pytaniami oraz obawami. Spotkania z Alanem doskonale się sprawdzają pod tym względem.
12:00 – 12:30 – Obiad z Gill i dzieciakami (pracuję zdalnie).
12:30 – 15:30 – Przedzieram się przez listy zadań oraz spotkania.
15:30 – 16:00 – Omawiamy Produkt. Używamy do tego GoToMeeting. Spotkania takie dotyczą przeważnie UX oraz przedstawienia szkieletowego.
16:00 – 18:00 – Domykam kolejne listy zadań oraz spotkania.
18:00 – 19:00 – Kładę dzieci do snu. Kąpię je, a następnie czytam im bajki (uwielbiam im czytać!). Zaczęliśmy już czytać ciekawe książki takie jak „Trouble for Trumpets” (moja ulubiona książka wszech czasów).
19:00 – 22:00 – Kolacja z Gill i czas na odpoczynek. Często oglądamy TV albo spędzamy czas czytając bądź pisząc blogi.
22:00 – Wskakuję do łóżka i staram się nie czytać za długo blogów na iPhone (używam aplikacji Reeder).

Tak wygląda większość moich dni. Istnieją pewne wariacje – wtedy gdy mam treningi (poniedziałki, wtorki oraz czwartki) lub niektóre spotkania. Zazwyczaj spotykam się z jednym ze swoich menedżerów, by omówić pewne sprawy…

  • poniedziałek: Produkt,
  • wtorek: wideo i nauczanie,
  • środa: praca działu kadr oraz operacje,
  • czwartek: sprzedaż i marketing.

Na czym się skupiam

Gdy Treehouse miała mniej niż 25 ludzi, byłem wykonawczym w pełnym znaczeniu tego słowa. Przygotowywałem newslettery i kampanie marketingowe, szkicowałem przedstawienia szkieletowe, odpowiadałem na zapytania techniczne. Teraz, gdy mamy prawie 50 osób, prawie przez cały czas „steruję statkiem”. W szczególności obmyślam Plan działań dla firmy, skupiam się na rozwoju, przekazywaniu naszej Misji, badaniu rozwiązań oraz zarządzaniu ludźmi.

80% mojego czasu spędzam na spotkaniach oraz rozmowach z ludźmi.

OptArtAgencja Interaktywna OptArt świadczy usługi z zakresu projektowania, tworzenia i wdrażania stron WWW opartych na systemach CMS. Takie projekty są także poddawane optymalizacji i konserwacji.

Wizytówką OptArt jest najwyższa jakość kodu, umożliwiająca wyróżnienie się na szarym tle tysięcy stron internetowych