Dzień bez wydatków jako jeden z elementów oszczędzania

4
682

Saving_moneyNa pewno słyszeliście o „Dniu bez zakupów”, ustanowionego, jak podaje polska Wikipedia, „jako wyraz protestu przeciwko zbędnym zakupom i nadmiernej konsumpcji dóbr w krajach rozwiniętych”.

Popatrzmy jednak na to hasło z punktu widzenia własnego budżetu i dokonajmy szybkiego rachunku sumienia: 

Czy zdarzyło się nam wydać pieniądze na jakieś zbędne rzeczy?

Dobrym sposobem na wprowadzenie dyscypliny finansowej jest powstrzymanie się od jakichkolwiek wydatków w dowolnym dniu tygodnia.

(Zdjęcie)

Warto jest zaplanować zawczasu dzień X i od razu ułożyć plan działań. Jako że zbliża się weekend, wybierzmy najbliższy poniedziałek.

A więc co należy zrobić aby nie wydać w tym dniu ani złotówki?

  • Upewnij się, że masz zatankowany samochód (jeżeli korzystasz z komunikacji miejskiej koniecznie kup bilet na przejazd),
  • Przygotuj obiad (odgrzejesz go w pracy; przy okazji poczujesz różnicę pomiędzy smakiem domowego jedzenia a tego ze stołówki pracowniczej);
  • Jeżeli masz w zwyczaju codziennie kupować prasę,  w tym dniu musisz z tego zrezygnować;
  • Pamiętaj – nie ma żadnych wyjątków! Palisz papierosy? Kup je wcześniej. A jeszcze lepiej pozbądź się tego wstrętnego nałogu, zwłaszcza że masz ku temu świetną okazję ;-)

Kiedy już wrócisz do domu, zrób dla siebie coś przyjemnego – posłuchaj muzyki, zabierz psa na spacer i… przelicz pieniądze, które zostały Ci w portfelu.