DVR i dekoder STB zużywają w domu najwięcej energii

0
749
Agata Skupin DVR i dekoder STB zużywają w domu najwięcej energii

Rada Obrony Zasobów Naturalnych (NRDC – Natural Resources Defense Council) stwierdziła, że DVR HD i dekodery STB HD łącznie zużywają co roku więcej energii, niż najnowsze modele lodówek. Problem? Praktyczny brak wyłącznika albo trybu oszczędzania energii.

Rada Obrony Zasobów Naturalnych stworzyła ranking największych domowych pożeraczy energii i pewnie nie zgadlibyście, co pochłania jej najwięcej: połączenie odtwarzacza DVR i dekodera STB.

Badania są jednoznaczne

Grupa monitorująca wpływ urządzeń na środowisko opublikowała badanie, które pokazuje, że kabel HD albo dekoder satelitarny połączony z DVR HD zużywa do 446 kilowatogodzin rocznie. To więcej, niż nowa lodówka o pojemności 600 l opatrzona znakiem Energy Star, która zużywa 415 kWh rocznie, zgodnie z danymi NRDC.
Badanie wykazało, że połączenie HD DVR i kabla HD albo satelitarnego dekodera w domu marnuje wiele godzin energii nawet wtedy, gdy nie jest używane. Donosi też, że Amerykanie płacą większe rachunki za elektryczność w skali roku, kiedy nie używają swojego DVR i dekodera niż wtedy, gdy ich używają: łącznie 2 mld dolarów rocznie kontra 1 mld dolarów rocznie.
Grupa oszacowała, że w amerykańskich domach obecnie jest zainstalowanych 160 milionów dekoderów STB i że razem emitują one 16 milionów ton dwutlenku węgla każdego roku.

DVR wypada najgorzej

Spośród różnych rodzajów dekoderów testowanych przez NRDC urządzenia jedynie do przekazu strumieniowego (Roku, Apple TV) i odbiorniki o standardowej jakości zużywają o wiele mniej prądu, niż odbiorniki HD i HD DVR.
Według NRDC problem polega na tym, iż wiele z tych dekoderów nie posiada trybu oszczędzania energii, jak w telefonie czy laptopie. Użycie przycisku „off” zwykle wygasza zegar czy wyświetlacz, ale nie wyłącza naprawdę urządzenia ani nawet nie zmniejsza znacząco energii zużywanej podczas „trybu uśpienia”.

Co można zrobić?

„Poprawiliśmy wydajność wszystkich rodzajów elektroniki – od telewizorów po konsole do gier” – mówi Noah Horowitz, starszy naukowiec i dyrektor Centrum Wydajności Energetycznej (Center for Energy Efficiency).
„Tak samo można zwiększyć wydajność naszych DVR i innych urządzeń do płatnej telewizji. Ale nikt nie zbuduje lepszego urządzenia dopóki my, konsumenci, nie zaczniemy tego wymagać.”
Horowitz sugeruje, że konsumenci mogą zasygnalizować dostawcom usług, którzy oferują dekodery STB, że potrzeba urządzeń o standardzie Energy Star 4.0, aby zmniejszyć zużycie energii i oszczędzić pieniądze na comiesięcznych rachunkach.

Co jeszcze można zrobić, aby zmniejszyć użycie energii? Każdy pomysł jest na wagę złotówki – piszcie w komentarzach jak oszczędzacie w tym zakresie.

Zdjęcie:redjar/Flickr

Zobacz również:
To pecet, a nie laptop ma być twoim kolejnym komputerem
Ten model Epsona pozwala na drukowanie bez kupowania kartridży
Jak zrobić swój własny głośnik do Smartfona – skorzystaj z testów
Kindle jako domowa stacja pogodowa
Jak tanio tweetować przez SMS