Dress code w miejscu pracy – sprawdź „z czym to się je”

2
2250
Przestrzeganie dress code w miejscu pracy - Lifehacker

Dress code (dresscode, zasady dotyczące ubioru) jest wizytówką każdej firmy i instytucji. Każda firma decyduje, czy dresscode jest obowiązkowy. Paradoksalnie, brak dress code’u też nie jest niczym złym – może świadczyć o poszanowaniu wolności pracowników.
Zobacz, o co chodzi z dress codem i jak łatwo do niego dostosować się w przypadku, gdyby był wymagany przez Twojego szefa.

Po pierwsze, dress code zawsze obowiązuje pracownika, który wchodzi w bezpośredni kontakt z klientami.

Mężczyzna powinien mieć w swojej szafie parę garniturów (czarny, beż, szary) z dopasowanymi do nich koszulami i (opcja) krawatami. Warto pamiętać o tym, aby skarpety były odpowiednio długie (czy pamiętacie jeszcze historię z Ludwikiem Dornem? no właśnie!) i w ciemnym kolorze.

Kobieta ma nieco łatwiej, dlatego że często marynarka nie jest wymagana i wystarczy biała bluzka. Warto pamiętać o tym, aby spódnica była poniżej kolan.

W piątek obowiązuje luźniejszy dress code, a to oznacza możliwość założenia np. ulubionej koszulki i dżinsów. Albo spódnicy trochę powyżej kolan :)

Oczywiście – ważniejsze jest to, czy jesteśmy w pracy wydajni, jednak często to, jak się ubieramy, wpływa na nasz odbiór przez innych oraz… zarobki. Nierzadkie są przypadki, gdy osoby niewłaściwie ubierające się do pracy są zwalniane.
Warto o tym pamiętać.

Jako że dress code kojarzy się przede wszystkim ze światem anglosaskim, warto dodać do zakładek stronę Dress Code Guide. Bo dress code zależy od wielu czynników: pory dnia, płci, dnia tygodnia itd.

Przestrzeganie dress code w miejscu pracy - Lifehacker

Na podstawie wprowadzonych przez Ciebie informacji strona podpowie, co masz dziś założyć.

A propos – wielu freelancerów (zwłaszcza „biznesmenów z papieru toaletowego”), niemających przecież nad sobą żadnego szefa, sami decydują się na przestrzeganie dress code’ u.
W prywatnych rozmowach przyznają, że to dyscyplinuje i sprzyja lepszej pracy.

Dress Code Guide

Notabene, mamy dziś „luźniejszy” piątek ;) Co dziś włożyliście do pracy?

2 KOMENTARZE