Dr inż. Dominik Radziszowski, dyrektor IT XTRF Management Systems, dyrektor naukowy The European IT and Certification Institute

1
1393

Dr inż. Dominik Radziszowski, dyrektor naukowy EuteCertJeżeli zawód informatyka kojarzy Wam się z siedzeniem przez cały dzień przy komputerze i całkowitym brakiem czasu na hobby i życie towarzyskie, czytając ten post wpadniecie w zakłopotanie.

Naszym gościem jest uznany ekspert IT i technologii Java, zwolennik zwinnych metodyk zarządzania projektami. Kierownik projektów, architekt i deweloper, szczęśliwy ojciec rodziny, miłośnik kitesurfingu i motocykli.

Co więcej, nie jest to pełna lista, więc musieliśmy ją nieco skrócić.

Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z człowiekiem zorganizowanym i niezwykle produktywnym, dlatego z przyjemnością przybliżymy sylwetkę Dominika czytelnikom Lifehackera.

Czym dla Ciebie jest produktywność?

Współczesne technologie dają szansę na niesamowite zwiększenie efektywności naszej pracy. Jesteśmy wręcz zalewani kolejnymi pomysłami i produktami, mającymi usprawnić nasze działanie, podnieść produktywność i w efekcie pozwolić zaoszczędzić czas; czas, którego ciągle mamy za mało.

Osobiście uważam, że produktywność jest nie tyle umiejętnością zrobieniem maksymalnie wielu rzeczy w możliwie krótkim czasie, ale przede wszystkim zdolnością oddzielania spraw mniej istotnych od naprawdę ważnych oraz konsekwentną realizacją tych drugich.
Podstawą sukcesu w świecie IT jest praca zespołowa – nawet najlepszy specjalista informatyk nie stworzy wiele, działając w pojedynkę. Dlatego na własną produktywność patrzę zawsze przez pryzmat zespołu, którym zarządzam.
Koncentracja, wytrwałość, umiejętność motywowania, szczera rozmowa i ciepła perswazja w miejsce apodyktycznego, nieomylnego przywództwa – to cechy, które znajdują uznanie oraz podnoszą produktywność zespołu jako całości. To jest klucz do sukcesu.

Czy używasz oprogramowania do lepszego zarządzania czasem i sprawami?

W codziennej pracy stosuję wiele rozwiązań wspierających organizację czasu pracy oraz zarządzanie zadaniami.
Kalendarz Google jest podstawową aplikacją, bez której już dawno zginąłbym wśród licznych spotkań i wyjazdów.
Do notowania zadań i koordynacji małych projektów używam Nozbe.

Oba programy wykorzystuję zarówno z poziomu przeglądarki Internetowej, jak i na urządzeniu PDA.

W zarządzaniu zadaniami zespołu programistów od lat z powodzeniem stosuję rozwiązania firmy Atlassian, aplikacje Jira i Confluence.

Staram się jednak nie wprowadzać technologii tam, gdzie korzyść jej użycia jest niewielka, oraz mieć rozwiązanie awaryjne. Nie mogę przerwać wykładu dlatego, że spalił się rzutnik, odwołać prezentacji, bo nie mam dostępu do Internetu. Jestem wierny zasadzie „wykorzystuj, ale się nie uzależniaj” – prawdziwy ekspert nie usprawiedliwia się „niedomaganiem” technologii.

Czy udało Ci się wyeliminować przynajmniej część papierów (np. dzięki Evernote albo podobnemu programowi)?

Cóż, smutna prawda jest taka, że „papierów” jest coraz więcej – dzięki Nozbe i Evernote przynajmniej szybkość ich przybywania jest znacząco mniejsza.

Jakich narzędzi używasz w pracy oraz w domu i na jakim sprzęcie.

Od wielu lat używam laptopów Lenovo ThinkPad serii T – to solidny i wygodny sprzęt, zarówno do pracy biurowej, jak i programowania. Mój obecny egzemplarz ma 4-rdzeniowy procesor, 8GB RAM i dysk SSD – jest naprawdę wydajny. Do tego PDA – Samsung Galaxy S II.
Równie ważny jest stały dostęp do Internetu. Dzięki połączeniom VPN do firmy oraz domu mam zapewniony bezpieczny dostęp do strategicznych dokumentów i firmowych systemów wewnętrznych. Mogę też z najdalszego zakątku świata wydrukować na domowej drukarce sieciowej miły list, który z radością odczytają dzieci i żona.

Jak wygląda Twoje miejsce pracy?

Bardzo minimalistycznie, wręcz surowo – duże biurko, wygodne krzesła. Bardzo ważne jest też właściwe oświetlenie: w dzień naturalne, wieczorem sztuczne o temperaturze zbliżonej do światła słonecznego.

Dr inż Dominik Radziszowski w biurze
Dr inż Dominik Radziszowski w biurze

Osobiście potrzebuje też wprowadzającego poczucie świeżości i relaksu elementu roślinnego.

Na co zwracałeś uwagę, aby je zoptymalizować, czyli wygodnie się czuć pracując?

Miejsce pracy nie może rozpraszać zbędnymi elementami, musi sprzyjać utrzymaniu porządku oraz zapewniać szybki dostęp do zestawów aktualnie potrzebnych dokumentów. Posegregowane według spraw „papiery” to nie tylko wydruki, ale przede wszystkim ich rozmaite wersje elektroniczne utrzymywane „na dysku”. Właściwa, jednolita konstrukcja struktury repozytoriów dokumentów jest kluczowa, aby można je było szybko odnajdywać w śród tysięcy innych. Trzeba dużej samodyscypliny, by pojawiające się nowe pliki od razu umieszczać w odpowiednich miejscach, jednak późniejsza oszczędność czasu związana z ich znajdowaniem rekompensuje ten wysiłek z nawiązką.

Jak zachować równowagę pomiędzy pracą a domem?

Zarówno praca, jak i rodzina domagają się praktycznie wyłączności na twój czas i zaangażowanie. Jak większość ludzi nie jestem maszyną, która wchodząc do pracy, zapomina o chorym dziecku, a wracając do domu, przestaje rozwiązywać problem z oprogramowaniem.

Dr inż Dominik Radziszowski, głowa rodziny
Dr inż Dominik Radziszowski, głowa rodziny

Jak zatem odnaleźć właściwy balans?

Nie ma tu jedynie słusznych podpowiedzi i prostej zależności, bo ta jest silnie zmienna w czasie i zależy wielu czynników: wieku dzieci, nastroju żony, zadowolenia klienta, terminu realizacji kontraktu pokrywającego się z imieninami teściowej – rzeczy, na które absolutnie nie mamy wpływu.

Dr inż. Dominik Radziszowski po godzinach
Dr inż. Dominik Radziszowski po godzinach

Osobiście staram się te dwa światy raczej łączyć niż sobie przeciwstawiać. Kluczem do tego jest empatia i umiejętność pozytywnego zaskakiwania: żony kwiatkiem, klienta dodatkowym bonusem, zespół usprawnieniem organizacyjnym itp.

A więc jaka jest recepta?

Kiedy dajesz z siebie więcej, nie oczekując nic w zamian, czujesz zwykłą radość, a ta jest prostą gwarancją satysfakcji i w pracy i w domu. Czy nie o to chodzi wszystkim poszukującym równowagi tych obszarów?

1 KOMENTARZ