Popularne powiedzenie mówi, że programiści to maszyny, które zamieniają kawę w kod. I rzeczywiście – gdyby zapytać kogoś z nich, przyznają, że najlepiej im idzie w nocy. Jedni pracują, gdy większość ludzi jeszcze śpi – ok. 4 nad ranem. Inni o tej godzinie dopiero się kładą. Dlaczego tak się dzieje? Powody dlaczego programiści pracują w nocy sprowadzić do 3 punktów: rodzaj naszego harmonogramu, śpiący mózg oraz przyciągające światło ekranu.

A jednak dlaczego programiści pracują w nocy

(Foto: Tischbeinahe rmx)

1 z 3: Maker’s schedule vs. manager’s schedule

Co do harmonogramu, Paul Graham rozróżnia 2 typy ludzi: tych, co mają tzw. „maker’s schedule” oraz tych, których cechuje „manager’s schedule”.
Typowy dzień ludzi z ostatniej grupy składa się z godzin, a 10 minut rozproszenia kosztuje ich godzinę. Ci, co „robią rzeczy”, należą do pierwszego „gatunku”. Można ich porównać do ludzi budujących dom z drogiego szkła – stąd takie zdenerwowanie, gdy ktoś im przeszkadza. Podświadomie starają się znaleźć parę godzin pod rząd, kiedy to nikt nie będzie im przeszkadzał.

2 z 3: Śpiący mózg

Nawet programiści wymagają snu. Dlaczego zatem wykonują mniej pracy, gdy mają jasny mózg (czyt. za dnia)? Ponieważ zmęczenie sprzyja koncentracji – wyczerpany mózg nie może sobie pozwolić na jakiekolwiek rozpraszanie się.

3 z 3: Jasny ekran

A to akurat najprostsze. Patrząc przez dłuższy czas w nocy na jasny ekran sprawiamy, że zaburzają nam się fazy snu.

W podsumowaniu Swizec Teller podkreśla, że programiści pracują w nocy, ponieważ tylko wtedy mogą pracować przez nikogo nie niepokojeni. Mózg napotyka mniej rozpraszaczy, zaś ekran pomaga czuwać.

Kiedy Wam się najłatwiej pracuje? Sowy, czy zgadzacie się z tezami Tellera?

19 KOMENTARZE

 1. To ja może z innej beczki – jestem testerem ;-)
  I widzę kiedy kto dodał jakie zmiany.
  Niektórzy programiści ode mnie z firmy dodają sporo kodu w nocy.
  A potem ja znajduje w tym kodzie bagole – roją się jak mrówki.
  Dużo nie znaczy lepiej.
  Z mojego punktu widzenia powiem tyle – kod pisany w nocy ma więcej błędów.

 2. Mój neurolog opowiadał mi ostatnio (ja = informatyk, częste bóle głowy, bezsenność) jak to na ogólnopolskim zlocie neurologów czy coś takiego w 2012 roku dyskutowali na temat zakłocenia fazy snu, czuwania przez monitory, wyświetlacze, a konkretnie barwę niebieską bo to ona pobudza mózg zapobiega zasypianiu (w moim przypadku migreny) itp. Nie bez powodu stosuje się wyświetlacze o tej barwie w samochodach, chodzi o to by kierowcy nie zasypiali.