Dlaczego każdemu potrzebna jest w życiu myśl przewodnia

0
3674
Dlaczego każdemu potrzebna jest w życiu myśl przewodnia
Dlaczego każdemu potrzebna jest w życiu myśl przewodnia

Strategie wykorzystywane przy sporządzaniu biznesplanu mogą podpowiedzieć ci, jak sobie radzisz w życiu zawodowym i osobistym.

Chcielibyśmy powiedzieć, że budzimy się rano radośni i spędzamy dzień, robiąc coś pożytecznego i produktywnego, ale prawda jest taka, że większość z nas pędzi przez życie, czując się wyczerpanym i zastanawiając się, jaki jest jego sens.

Badający stan amerykańskich miejsc pracy opublikowany przez instytut Gallupa raport z 2013 roku wykazał, że tylko 30% amerykańskich pracowników jest zainteresowanych i zainspirowanych swoją pracą, a znacząca większość (70%) uważa, że nie jest w stanie osiągnąć w pracy szczytu swoich możliwości.

Konsultantka ds. zarządzania oraz trenerka Allison Rimm, autorka książki The Joy of Strategy, mówi: „Biznes plan na życie mówi o tym, że każdy z nas może odnaleźć radość, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym, ale wymaga to odpowiedniej strategii”.

Rimm przez 16 lat była kierownikiem szpitala w Massachusetts, gdzie poza obowiązkami wiceprezesa ds. planowania strategicznego i zarządzania informacjami, szkoliła i była mentorem swoich współpracowników. „Ludzie pytali mnie: Czy powinienem przyjąć ten awans?, Czy podejmuję właściwy krok dla mojej kariery zawodowej?, a ja odpowiadałam: Jak mogę powiedzieć ci, czy to krok we właściwym kierunku, skoro nie masz tego  kierunku wyznaczonego?” – mówi Rimm.

(Zdjęcie: Cory Doctorow/Flickr)

Zbyt wielu z nas czeka na samoistne pojawienie się nowych możliwości. A to jest błąd.
Pisaliśmy w „W 10 punktach: jak zmienić swoje życie w 10 minut”, że poświęcając na początku tygodnia trochę czasu na zaplanowanie całego tygodnia, nie będziemy musieli poświęcać codziennie kilkudziesięciu minut na ustawienie wszystkiego w należytym porządku. I że choć zmiany  czasami są konieczne, nie można dać się przytłoczyć problemami innych.

Zdaniem Rimm, każdy dobry strategiczny plan zaczyna się od deklaracji jednostki, jaki jest cel jej istnienia, jakie ma wartości, co zamierza osiągnąć. Popatrzmy na to z perspektywy przedsiębiorstwa. Firma nigdy nie pozostawiłaby swoich wyników biznesowych przypadkowi, a przykładowo inwestor nie wyłożyłby pieniędzy na projekt, gdyby nie wiedział, ile może na nim zyskać.

Myśl przewodnia=identyfikacja swojego celu

Problem wielu ludzi polega na tym, że ciężko im jest zdefiniować, czego tak naprawdę potrzebują i co ich „kręci”.

Chociaż pytanie: „Po co tu jestem?” wydaje się być zbyt głębokie – niemal jak pytanie o sens życia – Rimm przekonuje, że odpowiedź na nie wcale nie jest tak trudna, jak może się wydawać. Poniżej możecie znaleźć jej wskazówki na to, jak określić swoją misję na życie.
wyobraź sobie idealny dla ciebie dzień lub tydzień.

Kiedy zaczynasz robić to, co kochasz, to co naprawdę jest twoją pasją, twoje życie zaczyna toczyć się w kierunku, którego sobie nawet nie wyobrażałeś.

Sporządź listę wszystkich rzeczy, których potrzebujesz, by twój dzień był bardziej radosny. Być może będą to tak przyziemne rzeczy, jak spędzanie czasu na dworze lub odprowadzenie dzieci do szkoły. A propos dzieci — one najlepiej wiedzą, co sprawia radość w życiu.

Wypisz swoje pasje

Aby odkryć radość w życiu zawodowym i osobistym, musisz wiedzieć, jakie masz pasje. Jeśli masz problemy z wypisaniem swoich pasji, pomyśl o swoich najlepszych jak do tej pory doświadczeniach, o tym, co robisz w wolnym czasie lub o tym, o czym marzysz.
zidentyfikuj swoje talenty.

Przeprowadź analizę swoich umiejętności, sporządzając listę wszystkich rzeczy, w których jesteś dobry. Jeśli jest to dla ciebie trudne, poproś innych, aby powiedzieli ci, jakie są twoje najmocniejsze strony. Innym sposobem na zidentyfikowanie swoich talentów jest przeanalizowanie swoich wcześniejszych osiągnięć. Pomyśl o czymś, z czego jesteś wyjątkowo dumny – wyjątkowej prezentacji, którą przygotowałeś, wysokim datku przekazanym na cele charytatywne lub o imprezie, którą zorganizowałeś i którą wszyscy nadal wspominają, chociaż minęły od niej już dwa lata. Następnie przeanalizuj umiejętności, które pozwoliły ci odnieść taki sukces.

Stworzenie myśli przewodniej skupionej na twoich talentach z pewnością ułatwi ci osiągnięcie sukcesu. Pomyśl o głównych wartościach.

Myśl przewodnia przypomina to, co jest dla nas najważniejsze

Twoja osobista myśl przewodnia na życie musi odzwierciedlać to, co jest dla ciebie najważniejsze. Te wartości pomogą ci ustalić priorytety.

Uzbrojony w swoją nową myśl przewodnią możesz zacząć tworzyć plan strategiczny, który określi, jak osiągniesz swoje cele. Rimm mówi, że ma klientów, którzy wieszają swoją myśl przewodnią na ścianie, aby każdego dnia przypominało im o tym, co jest dla nich najważniejsze i pomogło im nie zboczyć z właściwych torów.