Dlaczego nuda ma dobry wpływ na naszą kreatywność?

0
1482
Dlaczego nuda ma dobry wpływ na naszą kreatywność
Jak większość kreatywnych ludzi, prawdopodobnie rzadko kiedy się nudzisz. Jesteś skonstruowany w taki sposób, aby podążać za nowością i inspiracją, a uciekać od roboty papierkowej i ciężkiej pracy. Nuda jest wrogiem kreatywności, za wszelką cenę należy jej unikać. Czy to prawda? Zastanów się nad spostrzeżeniami komediopisarza Grahama Linehana, które przedstawił w jednym ze swoich ostatnich wywiadów dla the Guardian.

Graham Linehan pisze:

Muszę korzystać z takich programów, które odcinają mi dostęp do internetu i zmuszają mnie do bycia znudzonym, ponieważ bycie znudzonym jest bardzo ważną częścią pisania, a korzystanie z internetu sprawia, że bardzo trudno jest być znudzonym.
Kiedy wpadam na pomysł na nową książkę, czuję się bardzo podekscytowany, ale gdy nadejdzie czas, żeby na prawdę wziąć się do roboty i zacząć przygotowywać pierwszy szkic, to niewiarygodne jak szybko potrafię się znudzić i jak wiele innych ciekawych opcji wpada mi wtedy do głowy: przeglądanie Twittera, czy Behance, przekładanie książek na półce, przeglądanie „nowych  zdobyczy”, które zamówiłem na portalu Amazon i otrzymałem dzisiaj rano, wysłanie wiadomości e-mail znajomemu, z którym nie rozmawiałem od dłuższego czasu, zebranie większej ilość dodatkowych informacji…

Steven Pressfield bez wahania określiłby ten typ nudy jako opór – niewidzialną siłę, która się w nas budzi, gdy stawiamy przed naszym umysłem trudne, kreatywne wyzwanie. Opór wie, jak trudne będzie zadanie i używa nudy po to, aby odwieść nas od jego wykonania, oferując w zamian wszelkiego rodzaju alternatywy.  Nic dziwnego, że Kingsley Amis powiedział: „sztuka pisania polega na przyłożeniu siedzenia spodni do siedzenia krzesła”.

Podobnie jak Linehan musicie przywyknąć do nudy i przygotować się do tego, żeby sobie z nią radzić. Po pierwsze trzeba wiedzieć, kiedy powinno się zacząć działać. Po drugie trzeba wejść w tryb offline – wyłączamy  telefon, skrzynkę e-mail i dobrowolnie odcinamy się od internetu. Opór wie, jak trudne będzie zadanie i używa nudy po to, aby odwieść nas od jego wykonania, oferując w zamian wszelkiego rodzaju inne zajęcia.
Kwestią, o której opór zapomina nam wspomnieć, jest to, że po drugiej stronie nudy znajduje się najbardziej ekscytujące doświadczenie, które możesz wykorzystać jako twórca – stan, który podgrzewa twoje emocje i umożliwia ci odkrywanie nowych możliwości, wykraczających poza wszystko, co sobie wyobrażałeś, zanim zabrałeś się do pracy.

Dlatego w jaki sposób możesz sobie o tym przypomnieć, na tyle wcześnie, aby przełamać nudę i znaleźć się po drugiej stronie?

1. Upewnij się, że to właściwy rodzaj nudy! Niewłaściwy rodzaj nudy występuje wtedy, gdy czujesz, że to, co robisz jest nudne i bezcelowe. Jest czymś, co cię nie inspiruje i nie pomaga ci w zrealizowaniu twoich ambicji. Właściwy rodzaj nudy występuje natomiast wtedy, gdy ją odczuwasz, pomimo że bardzo chcesz robić to, co robisz (np. praca nad wielkimi wyzwaniami wymagającymi twojej kreatywności).

2. Zdecyduj wcześniej, kiedy masz zamiar rozpocząć pracę. Jeśli będziesz czekał do jutra, żeby zdecydować, czy zaczniesz pracę rano, czy też popołudniu, dasz sobie szansę na zwlekanie. Ale jeśli zdecydujesz, że zaczniesz jutro o 9 rano, kiedy będzie zbliżać się 9, staniesz przed trudnym wyborem: albo wykonać swoją pracę, albo złamać obietnicę.

3. Pozbądź się rzeczy, które rozpraszają twoją uwagę. Nie polegaj na swojej silnej woli. Czy używanie konkretnego oprogramowania w celu odcięcia się od internetu wystarcza? Czy raczej musisz całkowicie pozbyć się komputera? Może po prostu potrzebujesz środowiska, w którym będziesz mógł się w pełni skupić, np. biblioteki czy specjalnej pracowni. Sam wiesz to najlepiej.

4. Przygotuj się na bycie znudzonym. Nie stawiaj oporu. Usiądź i doświadcz tego. Zwróć uwagę na to, co czuje twoje ciało, jakie myśli i pokusy krążą w twoim umyśle, oraz jakie emocje odczuwasz. (Regularna praktyka medytacji może być w tej sytuacji niezwykle pomocna). Poznaj swoją nudę – analizowanie tego zjawiska może być niezwykle interesujące!

5. Pozostań w tym miejscu, w którym aktualnie się znajdujesz, dopóki nuda nie minie. Nie wywieraj na sobie presji, aby od razu wymyślić coś niesamowitego. Po prostu odłóż kartkę, laptopa, płótno, gitarę, cokolwiek i popatrz na to. Jeśli jest to dzieło, które nadal się rozwija, spójrz na to, co zrobiłeś wczoraj. Gdy to zrobisz, poczujesz pokusę, aby wprowadzić w niektórym miejscach tylko kilka drobnych poprawek, a wkrótce zmiany stają się coraz większe. Pozwól sobie na nicnierobienie albo tylko drobne poprawki – jeśli tylko pozostajesz skupiony na dziele, które jest przed tobą.

6. Uczyń z tego nawyk. Im więcej razy zauważysz tę prawidłowość – najpierw nuda , a później ciekawość, zamiłowanie i pełne zaangażowanie – tym łatwiej będzie ci postrzegać nudę jedynie jako pierwszą część procesu, i łatwiej będzie zachować ten schemat.

A teraz pytanie do ciebie: czy nuda jest dla ciebie, kreatywnego profesjonalisty, ryzykiem zawodowym? Jeśli tak, jak sobie z nią radzisz? Podziel się swoją wiedzą w komentarzu.

Zdjęcie: jmettraux/Flickr

Zobacz również:
Jak rozwinąć kreatywność?
Burza mózgu – 10 technik , które pomogą stymulować twoją kreatywność
Czego Steve Jobs nauczy‎‎‎‎‎‎ł mnie o kreatywności
40 sposobów na znalezienie siły w trudnych chwilach
Młody Delacroix o tym, jak być bardziej twórczym artystą