Dlaczego nie można jednocześnie odinstalować kilku programów w systemie Windows?

0
1151
Dlaczego nie można jednocześnie odinstalować kilku programów w systemie Windows

Załóżmy, że istnieje grupka programów, które chcesz odinstalować w swoim systemie Windows, ale umożliwia on odinstalowanie tylko jednego programu naraz. Dlaczego tak jest? Co powstrzymuje cię od deinstalacji kilku programów jednocześnie?

Dzisiejsza seria pytań dociera do nas dzięki uprzejmości superużytkownika – z jednej ze stron sieci Stack Exchange, na których można zadawać pytania i odpowiadać w wielu różnych dziedzinach.

Pytanie:

Superużytkownik Jeroen Bollen chce się dowiedzieć, dlaczego nie można jednocześnie odinstalować kilku programów w systemie Windows:
Dlaczego Windows nie pozwala ci na odinstalowanie lub usuwanie kilku programów jednocześnie? Jaka jest tego przyczyna? Czy spowoduje to jakiś błąd w działaniu całego systemu?
Nie chcę odinstalować kilka programów jednocześnie, ale po prostu szukam przyczyn, które uniemożliwiają takie działanie.
Co powstrzymuje ludzi od odinstalowania jednocześnie kilku programów w systemie Windows?

Odpowiedź:

Superużytkownicy ultrasawblade i techie007 mają dla nas odpowiedź. Zacznijmy od odpowiedzi ultrasawblade:
Jeśli czytałeś coś na temat działania instalatora systemu Windows, jest to dla ciebie oczywiste, że niektóre pomysły pochodzące z transakcyjnych baz danych, związane z instalacją i obsługą programu, zostały tam wdrożone, nie wspominając o tym, że pliki .msi są bazami danych.
Przy tworzeniu baz danych zawsze pozostaje pytanie czy zależy ci na szybkości działanie, czy też dokładności i bezpieczeństwie. Biorąc pod uwagę to, że instalator może zmienić konfigurację systemu, a zdarzenie losowe może uszkodzić system, uznano, że bezpieczeństwo jest ważniejsza niż szybkość działania.
Jedną z przyczyn wolnego działania instalatorów .msi jest to, że pliki .rbs są tworzone dla każdego rodzaju plików, które zostaną zmodyfikowane, a następnie wykasowane, umożliwiając w ten sposób usunięcie transakcji z bazy danych, gdy coś popsuje się w trakcie instalacji (np. przerwa w dostawie prądu, czy awaria systemu).
Uważam, że to silnik plików .msi wymusza instalowanie, modyfikowanie albo usuwanie tylko jednego programu jednocześnie. Jeśli będziesz próbował uruchomić plik .msi, podczas gdy np. inny jest deinstalowany, albo nie będzie on działał, albo będzie czekać aż aktualnie uruchomiony proces deinstalowania się zakończy. Inne instalatory niż .msi mogą nie zachowywać się w ten sposób, ponieważ nie używają silnika plików .msi. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, więc appwiz.cpl prawdopodobnie dlatego domaga się działania tylko jednego deinstalatora jednocześnie.
Aplikacja CCleaner pozwala na jednoczesne działanie kilku deinstalatorów, ale instalatory plików .msi nadal nie będą mogły działać w ten sposób.

Teraz kolej na odpowiedź techie007:

To dotyczy tak naprawdę tylko programów, które używają instalatora systemu Windows.
Jeśli dany program używa swoich własnych (de)instalatorów systemu, wtedy nie istnieje nic, co może powstrzymać cię od deinstalacji kilku programów jednocześnie.
Instalator sytemu Windows ogranicza liczbę instancji, aby uniknąć błędów pojawiających się w wielu programach, podczas gdy zmieniane są (często udostępniane) ustawienia i pliki w całym systemie.
Większość deinstalatorów śledzi swoje zmiany, aby móc je pomyślnie usunąć z bazy danych w momencie, gdy pojawi się błąd. Jeśli dany deinstalator nie jest świadomy wszystkich zmian (dokonywanych również przez inne deinstalatory) i próbuje usunąć nieudaną instalację, sytuacja może się pogorszyć.
Instalator systemu Windows został stworzony z zamiarem bycie jednolitym systemem, używanym (w systemie Windows) przez wszystkich programistów, w celu uniknięcia podobnych problemów.

 

Czy chciałbyś coś jeszcze dodać? Podziel się tym w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych użytkowników platformy Stack Exchange? 

 

Zdjęcie:Brian Eager/Flickr

Zobacz również:
Skróty a Evernote — mała porada dla użytkowników Windowsa
Co zrobić, jeżeli przypadkowo kliknęliśmy Wyłącz (OS Windows)
Produktywne korzystanie z Microsoft Office oraz Eksploratora Windows dzięki KeyRocket
Dodajemy SkyDrive i Google Drive do menu kontekstowego w Windowsie
Skróty klawiszowe w Windows 7 – pracuj wygodniej i szybciej