Czym jest kalkulator długości życia i dlaczego jest taki ważny

1
3963
Czym jest kalkulator długości życia i dlaczego jest taki ważny

Kalkulatory długości życia

1. Kalkulator długości życia nazwany „Jak długo będziesz żyć?” utworzony został przez Deana P. Fostera (guru statystyki i wykładowcę na University of Pensylvania) oraz jego dwóch pomocników. Strona internetowa Fostera oferuje dwa kalkulatory długości życia: wersję krótką (zajmującą mniej niż minutę), użyteczną przy planowaniu budżetu, oraz dłuższą (około pięciominutową) zaprojektowaną, by pomóc ludziom zadbać o te aspekty zdrowia, nad którymi mają kontrolę.
Moje wyniki? Wypróbowałem dłuższą wersję, według której powinienem dożyć osiemdziesięciu dziewięciu i pół roku.

Czym jest kalkulator długości życia i dlaczego jest taki ważny

(Zdjęcie)

2. Kalkulator „Życie do setki” zaprojektowany został przez doktora Thomasa Perlsa, który stwierdził, że ma on być „narzędziem naukowym i powinien nauczyć ludzi, że codzienne nawyki zdrowotne mają wielki wpływ nie tylko na długość, ale i na jakość ich życia”. Powinieneś jednak wiedzieć, że musisz „zarejestrować się (za darmo)”, zanim otrzymasz wyniki testu.
Moje wyniki? Według tego kalkulatora powinienem żyć dziewięćdziesiąt dwa lata.

3. Northwestern Mutual (firma oferująca usługi finansowe, takie jak długoterminowa opieka zdrowotna) opracowało kalkulator długości życia w formie wywiadu, który aktualizuje twoją przewidywaną długość życia wraz z udzielaniem odpowiedzi na kolejne pytania (podobnie jak oprogramowanie podatkowe, które na tej samej zasadzie oblicza wysokość spłaty). Podobało mi się, że kalkulator pozwalał wracać do poprzednich pytań, zmieniać odpowiedzi i obserwować, w jaki sposób zmiany te wpływają na szacowaną długość życia. Dla przykładu ćwiczenie po trzydzieści minut dziennie przez cztery dni w tygodniu podwyższyło moją „żywotność” o dwa lata.

Moje wyniki? Przewidywana długość życia wyniosła 85 lat :)

Nawiasem mówiąc, obecnie jestem zdrowym sześćdziesięciopięciolatkiem, z dobrym zdrowiem wpisanym w moją historię rodzinną.
Choć wiem, że są to jedynie wartości szacunkowe, to zdaję sobie sprawę, że poparte naukowo przewidywania mogą być cenne.

Oto kilka sposobów zastosowania kalkulatorów długości życia:

1. Pomogą ci zaplanować emeryturę.
• Jak długo powinieneś pracować? Myślenie w kategoriach przewidywanej długości życia, a nie narzucanego prawnie wieku emerytalnego może mieć wpływ na planowanie emerytury.
• Kiedy powinieneś zacząć pobierać świadczenia emerytalne? (Podpowiedź: jeśli pożyjesz dłużej niż do siedemdziesiątego ósmego roku życia, powinieneś poczekać na wiek uprawniający do pobierania pełnych świadczeń).
• Jak planujesz spędzić swoją emeryturę? Jeśli będziesz żyć dwadzieścia pięć czy trzydzieści lat po osiągnięciu wieku emerytalnego, musisz wcześniej zacząć planować, co zrobisz z tym czasem. Słodkie lenistwo nie jest dobrym, przyszłościowym pomysłem.
2. Pomogą poprawić twoje zdrowie.
Choć nie masz wpływu na to, jakie posiadasz geny, możesz kontrolować swoją dietę, plan ćwiczeń fizycznych i nauczyć się, jak lepiej radzić sobie ze stresem. Nie tylko pomoże ci to żyć dłużej, ale także poprawi jakość twojego dalszego życia. Poza tym lepsze zdrowie oznacza mniej związanych z nim wydatków… To ważna kwestia zwłaszcza dla seniorów.
3. Pomogą ci uświadomić sobie, że życie na Ziemi nie będzie trwać wiecznie.
Nieco egzystencjalnego niepokoju może otworzyć oczy na wiele spraw. Wprowadzanie danych i otrzymanie szacunkowej długości wieku może wpłynąć na ciebie bardziej, niż się tego spodziewasz.
Pierwszą reakcją może być zaskoczenie, że powinieneś spędzić na tym świecie kolejne dwadzieścia pięć lat. Drugą reakcją będzie niepokój, że twoje dni zostały definitywnie policzone. Trzecia reakcja? To może być poczucie odpowiedzialności za to, by nie zmarnować tych lat. Co zrobisz z kolejnymi dwudziestoma pięcioma, czy trzydziestoma latami?

Propozycja: sprawdź te 15 sposobów by żyć, a nie egzystować, a później zacznij konsekwentnie wdrażać małe kroki w kierunku podniesienia jakości życia.

[via ChristianPF]

Czytelnicy: Czy kiedykolwiek korzystaliście z kalkulatora długości życia? Jeśli tak, to czego się dowiedzieliście? A jeśli nie, to dlaczego? Zostawcie komentarz pod spodem!

1 KOMENTARZ