Czym jest e-sport i czy można na nim zarobić?

0
1237
Czym jest e-sport i czy można na nim zarobić

Świat przeżył ogromny „boom” w momencie, kiedy uzyskał dostęp do Internetu. Dało to także zupełnie nowe możliwości producentom gier – odkryto przed graczami nowe formy rozgrywki. Skończyły się czasy, kiedy gracze byli ograniczeni do jednego trybu gry – samemu lub ze znajomymi, ale na jednym komputerze, czy też przy współdzieleniu ekranu.

 

Dzięki dostępowi do Internetu, producenci gier zaczęli dodawać do swoich produkcji tryb multiplayer, dzięki któremu możliwe było granie z innymi zawodnikami podpiętymi do sieci. Na początku tryb ten był bardzo słabo rozwinięty, głównie ze względu na słabe łącza. Jednak w obecnych czasach gracze nie wyobrażają sobie gier bez trybu multi, a producenci tryb dla pojedynczego gracza zaczęli traktować jako skromny dodatek do ich produktów.

 

Obecnie rynek jest przepełniony graczami, którzy streamują swoje poczynania w grze. Odbywa się także bardzo duża ilość mniejszych turniejów krajowych, czy tych najbardziej prestiżowych turniejów światowych, które zrzeszają najlepszych graczy na i najlepsze drużyny z całego świata.

 

Czy jednak pojęcie e-sportu jest dobrze znane i czy faktycznie da się na nim zarobić, jak niektórzy twierdzą?

 

Odpowiedź jest jedna – zdecydowanie tak. Najlepsze drużyny świata posiadają ogromne zaplecze sprzętowe, które umożliwia im grę oraz doskonalenie swoich umiejętności (traktowane jako praca). Do tego dochodzą sponsorzy, który wspierają swoje drużyny i promują je podczas turniejów. Same turnieje zrzeszają ogromne ilości fanów gier i drużyn. Świadczyć mogą o tym przede wszystkim kolejki, jakie ustawiają się do wejść podczas turniejów – dla przykładu tegoroczny turniej w Katowicach, czyli Intel Extreme Masters.

 

Mogą o tym świadczyć także ogromne liczby i wielkość nagród, w tegorocznym, wspomnianym turnieju, było to ponad 5,5 miliona dolarów –  do uczestnictwa przystąpiło blisko 113 tysięcy drużyn, Katowicki spodek odwiedziło blisko 1300 członków różnych zespołów, a zobaczyło go ponad 2 miliony widzów. Liczby mówią same za siebie i tylko pokazują, jak wysoki poziom osiągnął już e-sport. Spodziewać się można, że jego popularność będzie rosła i być może będzie można go oglądać w telewizji, a nie tylko poprzez streamy w Internecie lub bezpośrednio na arenie.

Czym jest e-sport i czy można na nim zarobić

Zdjęcie:Jalisco Campus Party/Flickr

 

Czy można zarabiać będąc zawodnikiem e-sportu?

 

Oczywiście, że tak – jeżeli posiada się odpowiednie umiejętności oraz znajduje się w czołówce graczy, można liczyć na naprawdę wysokie zarobki. Jak wyznał dwa lata temu jeden z czołowych polskich graczy Leags of Legends należący do SK Gaming – zarabiał on miesięcznie blisko 8 tysięcy euro, czyli ponad 35 tysięcy złotych – i to tylko w jeden miesiąc. Do tego należy oczywiście doliczyć ogromne sumy pieniędzy, jakie dostaje się po zwyciężeniu na turniejach – plus oczywiście bonusy od sponsorów.

 

Do e-sportu zaliczane są takie tytuły jak Leags of Legends, World of Tanks, CS: GO – a to tylko jedne z kilku najczęściej grywalnych tytułów. Na obecną chwilę najlepszym polskim zespołem w CS: GO jest Virtus.pro zajmujące drugie miejsce na świecie, a najlepszą gildią w WoWie jest gildia Paragon z serwera EU-Lightning’s Blade. Mogłoby się wydawać, że gra, jaką jest WoW nie ma przyszłości w e-sporcie, jednak wyścig po eliminację, jako pierwsza gildia całości kontentu danego dodatku przy jednoczesnym udziale sponsorów daje ogromne możliwości zarobku.

E-sport daje ogromne możliwości najlepszym graczom na świecie. Dzięki sponsorom i udziałom w turniejach można zarobić duże pieniądze. Najlepsi gracze są w stanie zarobić kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie i jest to już zupełnie naturalne.

Jesteście graczami? Interesuje was ta tematyka? Czekamy na wasze głosy w komentarzach!

 

Zdjęcie:VideogameVisionary.com/Flickr

Zobacz również:
Kości do gry: jak zawsze wyrzucać określony układ oczek
Wideo: Jak zawsze wygrywać z maszyną z zabawkami
Jak poradzić z prawie każdym zadaniem? Zamień je w grę
10 najpopularniejszych aplikacji na Smartfona z Google Play
17 fajnych gier, w które możesz zagrać w Microsoft Excelu