Nie wiesz dokąd prowadzą twoje myśli? Narysuj ich mapę!

2
5034
Jak sporządzić mapę myśli

Czy masz czasem wrażenie, że nie możesz zamknąć swoich myśli w prostej strukturze listy czy nawet algorytmu? Że jest zbyt dużo rozgałęzień, obszarów pozornie odległych, ale jakoś ze sobą powiązanych i jakoś trudno to zapisać za pomocą liniowej formuły? Czujesz, że coś cię ogranicza w zwerbalizowaniu tego, co masz w głowie?
Z pomocą przychodzą ci tutaj mapy myśli.

Sporządzanie map myśli to technika wymyślona przez Tony Buzana przeszło 30 lat temu. Jest to skuteczna technika niejako odblokowująca potencjał naszego umysłu. Mapy myślowe możemy stosować praktycznie do wszystkich aspektów naszego życia.

Jak sporządzić mapę myśli

Jak sporządzić mapę myśli1. Przygotuj arkusz papieru formatu co najmniej a4, czysty. Wszelkie linie czy kratki wprowadzają niepotrzebne ograniczenia.
2. Ułóż arkusz w pozycji horyzontalnej. W ten sposób twoja mapa będzie mogła swobodnie rozrastać się w prawo i w lewo i nie natrafi zbyt szybko na krawędź arkusza.
3. Zacznij na środku. Co zajmuje centrum twojej uwagi, jaki jest centralny problem, który chcesz rozwiązać lub zagadnienie, które chcesz zrozumieć?
4. Spróbuj narysować centralny temat twojej mapy. Użyj kilku kolorów. Pamiętaj, nie chodzi tu o suche raportowanie, ale o stymulację umysłu! Rysunki i kolory właśnie temu służą. Zadbaj, aby rysunek nie był zbyt mały.

(Obrazek: jeanlouis_zimmermann)

5. Jakie są główne myśli, które kojarzą ci się z tematem mapy? Zapisz je dużymi literami wokół rysunku obrazującego temat. Połącz zapisane słowa z tematem mapy za pomocą grubych linii – głównych gałęzi mapy.
6. Dodaj drugi poziom myśli. Co przychodzi ci do głowy, kiedy myślisz o głównych ideach, związanych z twoim tematem? Zapisz to w taki sposób, aby można było poprowadzić linię (tym razem już cieńszą) od głównych myśli związanych z tematem do myśli należących do kolejnego poziomu. Uwaga: tu nie ma sztucznych ograniczeń! Jeśli jakaś myśl wyda ci się tak ważna, że warta bezpośredniego połączenia z tematem – śmiało zrób to! Nie musisz poruszać się „warstwowo”.
7. Dodawaj kolejne poziomy myśli i łącz je liniami. Dużo rysuj i używaj kolorów. Pamiętaj: tu nie chodzi o jakieś logiczne, matematycznie poprawne działania, ale o uwolnienie potencjału umysłu, znalezienie nowych powiązań i odkrycie nowych powiązanych idei.
8. Czy jakieś odgałęzienie wydaje ci się szczególnie ważne lub znacząco inne od pozostałych? Zakreśl je i pokoloruj. Może przez to uda ci się zobaczyć więcej.
9. Mapy myśli to nie nauka ścisła, tak samo jak myślenie. Rysuj. Koloruj. Dodawaj komentarze i dopiski. Stosuj obramowania i zakreślenia. Sucha, czarno-biała mapa myśli z liniami od linijki i zdawkowymi komentarzami na pewno nie spełni swojej roli; to karykatura całej idei. Skuteczna mapa myśli to bardziej dzieło sztuki, próbuje odzwierciedlić bowiem jedną z najbardziej niesamowitych i nierozpoznanych rzeczy na świecie: proces myślowy!

Mapy myśli pomagają z jednej strony uwolnić, a z drugiej ustrukturyzować nasze myśli. Spróbuj, jeśli jeszcze nie zdarzyło ci się z nimi pracować.
Chociaż „pracować” w przypadku mapy myśli to złe słowo. Improwizować, bawić się, wyrażać własne ja – o to właśnie tutaj chodzi!

[stextbox id=”info” caption=”O autorze”]
Paweł Patroński zajmuje się zawodowo zarządzaniem projektami informatycznymi, przez wiele lat pracował w dużych korporacjach, a teraz prowadzi własną firmę. Metodami i technikami podnoszenia efektywności osobistej oraz lifehackingiem interesuje się od wielu lat; wynika to niejako naturalnie z jego profesji.
Paweł prowadzi też blog http://pm-zen.pl, gdzie prezentuje swoje spojrzenie na zagadnienia związane z zarządzaniem projektami, niekoniecznie zawsze zgodne z powszechnymi przekonaniami.
Prywatnie jest wielbicielem talentu Meryl Streep i Woody Allena, regularnie biega, uwielbia czytać, a wolny czas najchętniej spędza z rodziną: żoną i trójką dzieci.[/stextbox]

2 KOMENTARZE