Czy uwierzyłeś w te 6 kłamstw o zarządzaniu czasem?

0
945

Zarządzanie tym, jak spędzamy swój czas jest kluczowe do zrozumienia, czy nie marnotrawimy go na bezsensowne aktywności. Nawet niechcący. Czy warto zatem polegać na błędnych i krzywdzących stwierdzeniach nt. zarządzania sobą w czasie? Sprawdźmy je po kolei.

Każda minuta musi być planowana

Niektórzy ludzie myślą, że w zarządzaniu czasem chodzi o skrupulatne zaplanowane każdej minuty. Prawda notomiast jest taka, że  stosując takie podejście o wiele więcej czasu stracimy na pilnowanie systemu zarządzania czasem, niż na właściwą pracę. Prawidłowe zarządzanie czasem oznacza, że jesteśmy świadomi tego, co robimy, regularnie sprawdzając, że nic nas nie rozprasza. Dobre zarządzanie czasem również oznacza, że gdy decydujemy o tym, co chcemy robić, robimy to w blokach czasowych, przeznaczonych na konkretne zadania. Te ostatnie wcale nie muszą być planowane co do minuty. Nawet dobrze opłacani prawnicy czy księgowi nie kasują za każdą minutę!

Czy uwierzyłeś w te 6 kłamstw o zarządzaniu czasem

(Foto: John-Morgan)

Musisz pracować bez przerwy

Zarządzanie czasem to kiepska wymówka, by ciągle pracować i nie odpoczywać. Dlatego nic nie usprawiedliwia braku równowagi. Dobre zarządzanie czasem oznacza, że patrzymy na swój harmonogram i decydujemy, jak długo chcemy pracować. Następnie trzymamy się tej wersji, pamiętając oczywiście o odpoczynku.

Zarządzanie czasem wymaga specjalnych gadżetów

Gadżety mogą nam ułatwić prawidłowe zarządzanie czasem, ale często ich zakup niczego nie zmienia. Warto na przekór temu mitowi rozpocząć przygodę z zarządzaniem czasem od zwykłej kartki papieru oraz ołówka. Czegoś nie-elektronicznego, co mamy pod ręką. Np. jednym z najskuteczniejszych narzędzi GTD jest zupełnie niecyfrowy zestaw kółko i krzyżyk.

Nie mogę zarządzać czasem i pozostawać kreatywnym

Kreatywni producenci czują, że zarządzanie czasem wpływa na proces twórczy. Ale byłoby dobrze, gdyby przypomnieli sobie prawo Parkinsona: „praca wypełnia cały czasy, jaki na nią przeznaczamy”. Ograniczając swój czas możemy szybciej wyznaczyć sobie pewne ramy projektu, dzięki czemu znajdziemy bardziej kreatywne rozwiązania.
A zatem dobrze jest czasem pomieścić siebie w klatce, bo to narzuci nam bardziej kreatywne rozwiązania.

Zarządzanie czasem jest restrykcyjne

Wielu ludzi nie chce się zgadzać na dyktat kawałka papieru i listy zadań. Dobre zarządzanie czasem zapewnia naszym sprawom i kiełkującym w mózgu pomysłom na opuszczenie głowy, dzięki czemu mamy je w zasięgu ręki (wybaczcie tę grę słów). A gdy już mamy listę absolutnie najważniejszych dla nas zadań, po prostu je wykonujemy. Łatwiej i szybciej, ponieważ nie jesteśmy rozproszeni.

Zarządzanie czasem to strata czasu

Wielu ludzi narzeka, że nie mają czasu na planowanie i organizowanie swoich spraw. Jednak podchodząc do spraw w ten sposób zajmują się zupełnie błahymi sprawami zamiast skupić się na tym, co jest dla nich ważne. Dobre zarządzanie czasem zawsze toruje drogę twoim pierwszorzędnym zadaniom, pozwala pracować nad największymi projektami. Czasem warto przenieść na kiedy indziej pranie, by osiągnąć w danym dniu coś ważnego i wymarzonego.

[via]