Czy dostrzeżesz rzeczy w innym kolorze?

2
610

Dawno, dawno temu pewien młody człowiek poszedł do mędrca. Wiele o nim słyszał, więc chciał, aby tamten udzielił mu lekcji.
Mędrzec był starszym schorowanym człowiekiem. Wiele doświadczył w swoim życiu – zarówno dobrego i złego. Poświęcał wiele czasu na rozwój i samodoskonalenie.

Do tej wioski ściągały tłumy z innych miejscowości, aby wysłuchać mędrca. W trosce o zdrowie starca służba starała się nie wpuszczać zbyt wielu ludzi.
Jednak starzec wstał i przywołał do siebie chłopca.

Długo patrzyli na siebie.

Czy znasz to niesamowite uczucie, kiedy spotykasz drugą osobę i czujesz jakąś dziwną, magiczną więź, mimo że nigdy wcześniej nie mieliście okazji się spotkać?
Właśnie tak się czuł uczeń.

Czy dostrzezesz rzeczy w innym kolorze

(Zdjęcie: Stefan Lins/Flickr)

Ogarniał go dziwny spokój i wiedział, że tego wieczoru ma się wydarzyć coś wyjątkowego.

Stał czekając na jakąkolwiek reakcję mędrca. Po kilku minutach starzec zamknął drzwi i wskazał uczniowi ręką miejsce, w którym tamten mógł usiąść. Gość poczuł na sobie przenikliwe spojrzenie mędrca.

Chłopak, poczuł się mocno zmieszany, ale od razu przeszedł do pytania, z którym przyszedł do tej wioski:
„Mistrzu, powiedz, jak mam dalej żyć?”.

Miał przygotowany dłuższy tekst, jednak nagle odjęło mu mowę.
Nie wiedział co się z nim dzieje i czuł się oszołomiony. Z drugiej strony, z niewiadomych powodów odnosił wrażenie, że starzec rozumie go bez słów.

Mędrzec popatrzył mu w oczy i powiedział: „Rozejrzyj się i zapamiętaj wszystkie rzeczy w kolorze czarnym”.

Uczeń spojrzał na czarny wazon, półkę na książki i zaczął odnosić wrażenie, że odzyskuje przytomność, jednak starzec poprosił go o zamknięcie oczu i rzekł: „Wymień wszystkie rzeczy w kolorze białym, które przed chwilą zobaczyłeś”.

Uczeń poczuł się nieswojo i powiedział: „Mistrzu, przecież kazałeś mi zapamiętać wszystkie rzeczy w kolorze czarnym!”

Teraz przyszła kolej na mędrca. Zrobił większy łyk zielonej herbaty i zamknął oczy.
Nie odzywał się przez dłuższy czas, aż w końcu popatrzył uczniowi w oczy i odrzekł: „W moim domu jest sporo rzeczy w kolorze białym”.
Uczeń rozejrzał się i uświadomił sobie, że mędrzec miał rację.

Wtedy starzec znowu popatrzył mu w oczy i powiedział:

„Szukałeś tylko czarnych rzeczy, podczas gdy w moim domu znajduje się mnóstwo rzeczy w kolorze białym. Nie musisz mówić, po co przyszedłeś – mam odpowiedź na Twoje pytanie.
Podobnie jest z Twoim życiem – ciągle szukasz negatywnych rzeczy, pozytywne zaś ignorujesz. Jeżeli nastawiasz się na to, że dzisiaj Cię spotkają same dobre rzeczy, to tak też się stanie. Co najwyżej od czasu do czasu poczujesz się trochę rozczarowany, skrzywdzony przez złych ludzi.”

2 KOMENTARZE