Czego należy unikać w trakcie upałów?

0
1447
Czego należy unikać w trakcie upałów?
Ekstremalne temperatury są bardzo niebezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Za nami połowa wakacji i oczywiście kilka fal niemalże afrykańskich upałów. Ten beztroski i długo wyczekiwany przez wszystkich czas, zachęca nas do wypoczynku, podróży i kąpieli słonecznych. Wiele osób wypatruje pierwszych oznak lata z utęsknieniem. Piękne, niebieskie niebo, ciepło, długie dni – czegóż więcej można chcieć? Jednak gdy temperatura zaczyna przekraczać 30 stopni Celsjusza, wówczas ta niezwykła pora roku może stać się dla nas poważnym zagrożeniem. Z tego właśnie powodu przyda nam się instrukcja o tym, czego należy unikać w trakcie upałów.

Wyjątkowo gorące dni powodują wiele problemów, w tym odwodnienie, przegrzanie czy udary. Największe niebezpieczeństwo dotyczy między innymi dzieci, osób starszych, cierpiących na choroby serca oraz aktywnych fizyczne.

Zobacz, czego nie możesz robić, gdy żar leje się z nieba.

Czego należy unikać w trakcie upałów? Z pewnością biegania!

Czego należy unikać w trakcie upałów?
Wysoka temperatura nie sprzyja biegaczom.

Z tego właśnie powodu wszelkie maratony organizowane są wiosną lub jesienią. Upał powoduje wzrost temperatury ciała biegacza, zwiększając przy tym wysiłek organizmu. Nadmierna wilgotność powietrza zaburza parowanie potu z naszej skóry, blokując naturalny system chłodzenia. Z kolei niski poziom wilgoci, zwiększa utratę wody z ciała, co może skutkować odwodnieniem. Nasza krew staje się gęstsza, a serce musi pracować mocniej. Chcąc zatem utrzymać ten sam wysiłek podczas biegania, należy zwolnić tempo.

Gorące dni to dla każdego sprintera prawdziwe wyzwanie. Rośnie wtedy ryzyko dolegliwości i chorób spowodowanych wysoką temperaturą. Przede wszystkim skurcze mięśni, spowodowane nadmierną utratą płynów i elektrolitów. Najczęściej pojawiają się po przebytym dystansie, rzadziej w jego trakcie. Dlatego pamiętaj o dostarczaniu odpowiedniej ilości wody i elektrolitów. Kolejnym powszechnym problemem jest odwodnienie, objawiające się zawrotami głowy, uczuciem znużenia i spadkiem koncentracji. Wyczerpanie ciepła łączy odwodnienie, bóle głowy, mdłości oraz wysoką temperaturę ciała. Po zdiagnozowaniu tych symptomów natychmiast udaj się w chłodniejsze miejsce i nawodnij swoje ciało. Najgroźniejszy jest jednak udar słoneczny, objawiający się uczuciem splątania, problemami z utrzymaniem równowagi, dezorientacją, niezdarnością i zaburzeniem pocenia. Jeśli zaobserwujesz u siebie podobne objawy, natychmiast udaj się do lekarza.

Nie narażaj dzieci podczas upałów

O dzieci należy dbać w trakcie upału.
Nie zostawiaj dzieci w rozgrzanym samochodzie!

Dzieci są naszym największym i najdelikatniejszym skarbem. Zapewnienie im właściwej opieki to nasz obowiązek, zwłaszcza w wyjątkowo gorące dni. Co robić w upał, by chronić naszych milusińskich? Nawadnianie, nawadnianie, i jeszcze raz nawadnianie! Zapotrzebowanie na płyny u dzieci zależy od ich masy ciała. Karmiąc piersią czy butelką, można zwiększyć częstotliwość takich posiłków w ciągu doby. Należy także podawać niewielkie ilości przegotowanej wody między posiłkami.

Pod żadnym pozorem nie zostawiaj dzieci w samochodzie, bez względu na włączoną klimatyzację. Stwarza to ogromne ryzyko odwodnienia, udaru, a nawet śmierci. Samochód nagrzewa się bardzo szybko i potrafi osiągnąć nawet 60 stopni Celsjusza. Nie tak dawno doświadczyłam tego osobiście. Na parkingu jednego z marketów budowlanych w Małopolsce, stał samochód, a temperatura powietrza przekraczała 35 stopni Celsjusza. Wychodząc ze sklepu, pewna kobieta powiedziała, że w zamkniętym samochodzie siedzi dziewczynka (miała 5 może 6 lat). Podeszłyśmy więc do pojazdu i okazało się, że to prawda. Prędko pobiegłyśmy do obsługi marketu z informacją o tej sytuacji. Pracownicy sklepu zareagowali natychmiast (wielki ukłon w ich stronę za to). Na szczęście udało się w porę przyjść z pomocą tej dziewczynce. Pamiętaj, że temperatura ciała dziecka wzrasta do pięciu razy szybciej niż u dorosłego człowieka.

Dlatego apeluję o rozwagę i niepozostawianie dzieci w nagrzanych pojazdach, nawet na pięć minut. Reagujcie, gdy widzicie, że bezbronnemu maluchowi grozi wielkie niebezpieczeństwo!

Czego należy unikać w trakcie upałów? Rozproszenia!

Zachowaj szczególną uwagę podczas upałów.
Zachowaj czujność pomimo wysokich temperatur.

Jak wiele już było przypadków pozostawienia dziecka w samochodzie, bo ktoś zapomniał, że wiezie ze sobą małoletniego pasażera. Tak, tak, wracam do tematu dzieci w samochodzie, aby nakłonić każdego do stworzenia w sobie pewnego nawyku. Chodzi o to, żeby wychodząc z samochodu mieć pewność, że nikogo w nim nie ma. Przezorność, wyobraźnia i świadomość są tutaj kluczowe.

Zanim wyruszysz ze swoją pociechą w podróż, połóż pluszową zabawkę na przednim siedzeniu, by wychodząc z pojazdu, widzieć ją dokładnie. Zamontuj specjalnie zaprojektowane lusterka do siedzeń, które są skierowane tyłem do kierunku jazdy. Ich koszt nie jest wysoki, a dzięki nim będziesz stale obserwować osoby jadące na tylnym siedzeniu. Zostaw torebkę lub plecak z tyłu, ponieważ, wysiadając z samochodu, musisz otworzyć tylne drzwi, by wyciągnąć te rzeczy. Zrób sobie listę najważniejszych spraw do załatwienia po zaparkowaniu. Niech widnieje na nim napis „dziecko, klucze, portfel, komórka”. Co więcej, za każdym razem, gdy opuszczasz pojazd, otwórz tylne drzwi lub zerknij do środka przez tylne okno. Powtarzaj to regularnie, nawet jeśli nikogo nie wieziesz ze sobą. Może i jest to trochę uciążliwe, ale najważniejsze przecież jest dobro dziecka, a nie komfort opiekuna.

Nie zapominaj o prawidłowym nawadnianiu swojego organizmu w czasie upałów!

Picie wody w trakcie upałów to podstawa.
Podczas gorących dni wzrasta zapotrzebowanie organizmu na wodę.

Chcesz wiedzieć, jak postępować w czasie upałów, by przetrwać je bez uszczerbku na zdrowiu? Pij czystą wodę, a nie gazowane napoje. Chociaż producenci kolorowych wód smakowych przekonują, że stworzony przez nich napój ugasi Twoje pragnienie, nie wierz w to. W opublikowanym przez American Journal of Physiology artykule naukowym opisane zostało pewne badanie przeprowadzone na szczurach. Jak się okazało, picie gazowanych, słodkich napojów w celu nawodnienia prowadzi do całkiem odwrotnego rezultatu, czyli do odwodnienia. Ponadto, tego typu produkty mogą powodować uszkodzenie nerek.

Co można pić w czasie letniego skwaru? Najlepiej zwykłą wodę niegazowaną. Co więcej, unikaj plastikowych butelek. Nie tylko ze względu na ochronę środowiska (choć to bardzo ważne), ale przez BPA. To nic innego jak bisfenol A, organiczny związek chemiczny, należący do grupy fenoli. Co to ma wspólnego z plastikowymi butelkami? Jest on składnikiem, ochoczo stosowanym przez producentów wód, do wytwarzania plastikowych butelek. Ma on negatywny wpływ na układ rozrodczy, może podrażniać oczy, wywoływać alergie, choroby tarczycy, nowotwory piersi lub prostaty. W 2011 roku Unia Europejska zakazała używania BPA do produkcji butelek dla dzieci. Jeśli więc możesz, przechowuj wodę pitną w butelkach ze stali nierdzewnej lub szkła. Sprawdź w czasie zakupów, czy aby woda butelkowana, którą zamierzasz kupić, nie jest postawiona w nagrzanym miejscu.

Nie zaniedbuj swoich pupili podczas fali upałów

Bezpieczeństwo zwierząt w czasie upału.
Chroń zwierzęta w upalne dni.

Oto porady na upał dla właścicieli zwierząt domowych:

 • Zapewnij swoim zwierzakom stały dostęp do świeżej i czystej wody.
 • Nie zmuszaj ich do wykonywania wymagających treningów w czasie gorących dni.
 • Przygotuj im zacienione i chłodne miejsce, w którym będą mogły się schować w razie potrzeby.
 • Spacery powinny odbywać się wczesnym rankiem albo późnym popołudniem, gdy temperatura powietrza jest niższa.
 • Asfaltowe alejki należy omijać szerokim łukiem. W czasie naprawdę ekstremalnych upałów asfalt nagrzewa się nawet do 60 stopni Celsjusza, parząc łapy zwierząt.
 • Nie pozostawiaj czworonogów w rozgrzanym samochodzie.
 • W przypadku zwierząt w podeszłym już wieku lub tych z nadwagą, zadbaj o chłodne, a najlepiej klimatyzowane pomieszczenie.
 • Zwierzęta takie jak mopsy czy koty perskie mają większą predyspozycję do nabawienia się udaru słonecznego. Wynika to bowiem z ich płaskich pyszczków.
 • Obserwuj sygnały świadczące o przegrzaniu jak: dyszenie, wzmożone wydzielanie śliny, zmieniony kolor dziąseł i języka.
 • Przycinaj dłuższą sierść zwierzaków, ale mnie pozbawiaj ich całkowicie uwłosienia, które chroni przed oparzeniami i udarami słonecznymi.

Ochrona w czasie upałów. Czego należy unikać w trakcie upałów?

Jak przetrwać upał?
Zasady bezpieczeństwa podczas upałów.

Rady na upał:

 • Nie wychodź z domu między godziną 11:00 a 16:00.
 • Unikaj odzieży wyprodukowanej ze sztucznych materiałów. Noś luźne, najlepiej bawełniane ubrania.
 • Wystrzegaj się metalowych żaluzji i ciemnych rolet. Zamiast nich, powieś jasne zasłony i zakryj nimi okna.
 • Pamiętaj o zamykaniu okien w ciągu dnia i otwieraniu ich w nocy.
 • Nie zapominaj o znajomych, którzy z różnych powodów nie są w stanie odpowiednio zaopiekować się sobą.
 • Stroń od alkoholu. Sięgnij po wodę, niskotłuszczowe mleko lub herbatę.
 • Będąc poza domem, wybieraj zacienione miejsca, chroń skórę dzięki kremom z filtrami, nie wychodź bez nakrycia głowy.
 • Sprawdź, które pomieszczenie w domu jest najchłodniejsze i przebywaj w nim jak najczęściej, także podczas nocnego snu.
 • Stosuj chłodne kąpiele lub bierz prysznic kilka razy dziennie.
 • Nie trzymaj leków w gorących i wilgotnych miejscach, takich jak łazienka czy kuchnia. Niektóre aktywne składniki tabletek mogą rozpuszczać się w nieodpowiednich warunkach, przyspieszając psucie tych medykamentów.
 • Pod żadnym pozorem nie rozmrażaj żywności na nasłonecznionym stole kuchennym. Powoduje to szybkie rozmnażanie się bakterii, a temperatura takiego pokarmu przewyższająca 4 stopnie Celsjusza to krótka droga do zatrucia pokarmowego.

Teraz już wiesz, jak chronić się przed upałem. Korzystaj z powyższych wskazówek, by cieszyć się latem, troszcząc się o siebie, innych ludzi i zwierzęta.