Czego może nas nauczyć bambus? Garr Reynolds na TEDx Tokyo 2011

0
866

Garr Reynolds, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Kansai Gaidai (Japonia), wykłada marketing. Po latach zarządzania jednym z działów japońskiego przedstawicielstwa Apple Inc., osiadł w tym kraju. Jest również znany jako ekspert od designu oraz kształtowania wizerunku społecznego firmy.

Jakiś czas temu wystąpił gościnnie na TEDx Tokyo 2011, gdzie opowiedział uczestnikom o lekcjach, które wyniósł, obserwując otaczające jego wioskę uprawy bambusa.

Pamiętaj – to, co wygląda na słabe, jest silne

Pędy bambusa są cieńsze od większości drzew, a mimo to świetnie sobie radzą zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach. Nie trzeba być dużym i postawnym, aby być silnym. Być może nie pracujesz w dużej korporacji, nie ukończyłeś najlepszej szkoły, jednak wierz w swoje siły.
Współpraca, okazywanie dobroci i współczucia to też siła.

Wyginaj się, jednak się nie łam

Popatrz na bambus, gdy kołysze się na wietrze. To kołysanie symbolizuje pokorę – w końcu bambus nigdy nie walczy z wiatrem.

Bądź elastyczny, ale miej głęboko zapuszczone korzenie

Bambusa cechuje niewiarygodna elastyczność. Powodem po części jest skomplikowana struktura korzeni, dzięki której grunt w okolicach upraw bambusa jest niezwykle stabilny. Korzenie są ważne – należy o tym pamiętać we współczesnym świecie, gdzie ciągle brakuje czasu dla bliskich.

Największym wyzwaniem dla nas jest pozostanie osobami podróżującymi, mobilnymi, elastycznymi, a zarazem podjęcie wysiłku w celu znajdowania czasu dla lokalnej społeczności, która znajduje się tuż za drzwiami do naszego mieszkania.

Garr Reynolds - Czego może nas nauczyć bambus - TEDx Tokyo 2011(fredarmitage)

Wycisz się

Ciągle przybywa informacji i zaczynamy żyć w coraz szybszym tempie. Ciężko jest dostrzec ciche sygnały, próbujące przedostać się przez ten hałas informacyjny. Dlatego tak ważne jest, aby uspokoić swój umysł i zacząć widzieć otaczający nas świat bardziej wyraźnie.

Bądź zawsze gotów

Jak to powiedział mistrz aikido Kensho Furuya w Kodo: Ancient Ways, „Wojownik, podobnie jak bambus, jest zawsze gotowy do walki”.
Poprzez ćwiczenia i ciągłą praktykę możemy wypracować w sobie stan ciągłej gotowości.

Znajdź mądrość w pustce

Aby nauczyć się czegokolwiek, należy opróżnić swój umysł z przesądów, pychy, strachów.

Postaw na ciągły rozwój i odnowę

Bambus jest jedną z najszybciej rosnących roślin na świecie. Przyrzekając, że będziesz ciągle się uczyć i rozwijać, spoglądaj od czasu do czasu do tyłu, aby zobaczyć, kim byłeś i gdzie się znajdowałeś.
Czasami postępy nie będą w ogóle widoczne. Nie zniechęcaj się – nie tyle ważne jest to, czy wyniki są od już widoczne – najważniejsze, że idziesz do przodu.

Pokaż przydatność poprzez prostotę

Mistrz aikido Kensho Furuya powiedział: „Bambus dzięki swojej prostocie symbolizuje przydatność. Tak samo powinien zachowywać się człowiek”.
I rzeczywiście – spędzamy mnóstwo czasu, chcąc pokazać, jak bardzo jesteśmy mądrzy, próbując przekonać siebie samych i innych, że zasługujemy na uwagę oraz pochwałę.

Często komplikujemy rzeczy, aby zaimponować innym. Nie potrafimy upraszczać, bojąc się, że w ten sposób inni posiądą naszą wiedzę.

Życie i praca i tak są wystarczające skomplikowane. Jeżeli pozbędziemy się strachu, możliwe, że staniemy się bardziej kreatywni i znajdziemy łatwiejsze rozwiązanie skomplikowanych problemów.

Naucz się odbijać od ziemi

Bambus jest symbolem powodzenia oraz jednym z symboli obchodów japońskiego Nowego Roku.
Pokryty śniegiem bambus symbolizuje umiejętność podnoszenia się pomimo przeciwności losu.

W zimie bambus zgina się pod ciężkim śniegiem, aż ten zaczyna opadać na ziemię. Wtedy bambus może się wyprostować, zrzucając na ziemię jego resztki. Tym samym mówi: „Nie da się mnie pokonać”.

Uśmiechaj się i baw

Odpowiadający wyrazowi „śnieg” kanji, znak logograficzny chińskiego pochodzenia, wygląda tak: 笑う. Na górze widoczne są dwa małe symbole „竹” oznaczające bambus.

Z powodu wydawanego w wietrzny dzień dźwięku, Japończykom bambus kojarzy się ze śmiechem. Poza tym z bambusa robią latawce oraz lalki.

Całe pokolenia odczuwają intuicyjnie, że uśmiech, śmiech i zabawa wpływają pozytywnie na nasze zdrowie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne.

Powyższe punkty nie są czymś odkrywczym. Jednak niczym dobry sensei, bambus po prostu przypomina nam prawdy, których już nie pamiętamy. To od nas zależy, czy zaczniemy je stosować na co dzień.

Wcale nie trzeba być perfekcyjnym – wystarczy być prężnym. To jest najważniejsza lekcja, której udziela nam bambus.

[via]