Ćwiczenia na pamięć

0
2724
Ćwiczenia na pamięć

Pamięć odgrywa kluczową rolę w nauce nowego języka. Podobnie jak nauka nowego języka bezpośrednio wpływa na pamięć. Ale co jest ważne — mając słabą pamięć będziemy mieli problemy z zapamiętywaniem informacji, jednak konsekwentne ćwiczenia mogą wzmocnić naszą pamięć. Przecież będąc dziećmi byliśmy w stanie zapamiętywać ogromną ilość informacji.

W internecie można znaleźć różne strony, które oferują ćwiczenia na lepszą pamięć i koncentrację. Wybraliśmy kilka naszym zdaniem najciekawszych.
Łączy je to, że odczuwalne efekty pojawią się już wtedy gdy poświęcimy 5-10 minut dziennie.

(Zdjęcie)

1. Ucząc się nowego tekstu i zwrotów powtarzamy je kilkakrotnie na głos, a następnie w głowie. Należy to robić z różną intonacją, na leżąco, siedząco i stojąco.

2. Sposób Ajwazowskiego. Wybieramy do zapamiętania jakiś przedmiot albo osobę. Uważnie patrzymy na nie przez 5 sekund, następnie zamykamy oczy i próbujemy w myślach odtworzyć wszystkie szczegóły. Otwieramy oczy i patrzymy na obiekt jeszcze przez parę sekund skupiają się tym razem już tylko na niezauważonych szczegółach. Zamykamy oczy i szczegółowo opisujemy wszystko w głowie. Robimy to kilkakrotnie.

3. Kładąc się spać próbujemy przypomnieć przeżyty dzień w najdrobniejszych szczegółach. Jak byli ubrani koledzy, kto do nas dzwonił (wraz z numerem telefonu), jakieś zapachy, dźwięki.

4. Jadąc samochodem lub komunikacją miejską patrzymy na tablice rejestracyjne samochodów i zliczamy (albo odejmujemy) liczby. Następnie zapamiętujemy numery „blach” i przechodzimy do zapamiętywania koloru oraz modelu auta.

5. Wymyślamy jakiś wyraz, a następnie czytamy go na opak. Na przykład komputer » r-e-t-u-p-m-o-k. Powtarzamy to z kolejnymi 8-10 ćwiczeniami. Jeśli mamy wolną chwilę zaczynamy od nowa. Warto z czasem serwować sobie nowe, trudniejsze słówka. Po miesiącu intensywnych ćwiczeń zaobserwujemy znaczne postępy. Na marginesie warto przypomnieć, że prawdopodobnie najskuteczniejszym sposobem, by uczyć się na pamięć, jest czytanie fotograficzne.