Co zrobić, gdy buty są za duże? Domowe pogotowie obuwnicze

0
1708
Co zrobić, gdy buty są za duże?
Sposoby na zbyt duże buty.

 

Co zrobić, gdy buty są za duże? Na pewno nie należy załamywać się tym faktem. Wystarczy kilka tricków, by poradzić sobie z problemem.

Temat jak najbardziej z życia wzięty. Sprawdzasz oferty sklepów obuwniczych online czy w stacjonarnej placówce. Wybierasz ulubiony model, kolor, rodzaj. Jedne na wysokiej szpilce, drugie na koturnie, i oczywiście jeszcze jakieś trampki do kolekcji. Kupujesz nowiutkie buty, takie wymarzone, najlepsze i najpiękniejsze. Z utęsknieniem wypatrujesz przez okno kuriera albo czym prędzej wracasz do domu, by rozpakować nowy nabytek. Otwierasz pudełko, zakładasz je jeszcze raz (w sklepie to nie to samo co w domu). I cała euforia znika w jednej chwili. Dlaczego? Buty są za duże, stopa za mała i zaczyna się cały dramat.

Jeśli masz jeszcze szansę wymienić obuwie na mniejszy rozmiar to pół biedy. Gorzej, jeśli nie ma w sprzedaży innego rozmiaru lub z każdych innych względów nie jesteś w stanie oddać butów. Należy zatem działać na własną rękę i znaleźć rozwiązanie. Kiedyś nasze babcie miały swój domowy i tani sposób na za duże buty. Wkładały one do czubków butów zwykłą watę, zakładały buciki i szły w świat. Cały pomysł był poniekąd trafiony, tylko że po jakimś czasie, wata zmieniała się w kulkę i traciła swoją elastyczność. Nie dość, że stopa znowu ślizgała się w obuwiu, to jeszcze do tego, zgnieciona wata wbijała się w palce.

Dziś jednak jest jeszcze kilka tajemnych sposobów na źle dopasowane buty.

Co zrobić, gdy buty są za duże?

Źle dopasowane buty to nie lada problem, ale można go rozwiązać.
Za duże buty? To nie problem!

Specjalne wkładki na za duże buty

W większości sklepów obuwniczych można nabyć wkładki do butów zmniejszające rozmiar. Są one bardzo wygodne i praktyczne. Możesz także wybierać spośród wielu materiałów, z jakich zostały wyprodukowane. Silikonowe wkładki są miękkie, możesz przykleić je w swoich butach, tak aby podnieść nieco palce lub piętę. Na rynku dostępne są jeszcze filcowe wkładki do butów. Zaletą tych produktów jest możliwość przycinania ich na wymiar. Bardzo często mają one już zaznaczone linie, które odpowiadają poszczególnym rozmiarom stopy. Wystarczy tylko wyciąć nożyczkami właściwy kształt i gotowe. Pamiętaj również, że rozmiar takiej wkładki powinien być dopasowany do stopy, a nie obuwia, które jest przecież za duże. Dla butów sportowych poleca się stosować wkładki skórzane. Nie tylko zmniejszą one rozmiar wewnątrz obuwia, ale także zapewnią prawidłową cyrkulację powietrza i zapobiegną nadmiernej potliwości stóp.

Co zrobić, gdy buty są za duże? Wypróbuj zapiętki.

Jest to bardzo funkcjonalny produkt, ponieważ pomaga rozwiązać problem za dużych butów i chroni piętę przed otarciami. Tutaj również możesz przebierać w różnych rodzajach zapiętek. Do szpilek najbardziej przydają się skórzane zapiętki, które dodatkowo zawierają wygodne poduszeczki. Silikonowe zapiętki nie są widoczne, więc nie musisz martwić się, że ktokolwiek je zobaczy. Gdy same zapiętki nie wystarczą, by poradzić sobie z problemem za dużych butów, spróbuj połączyć je z wkładkami. Taka konfiguracja pozwoli lepiej utrzymać stopę wewnątrz buta, szczególnie jeśli nowo zakupione obuwie jest większe niż o jeden rozmiar. Jeżeli nawet wkładki zmniejszające buty oraz zapiętki nie pomogą, możesz włożyć do czubków swoich butów kawałki gąbki. Jest to lepsza alternatywa dla klasycznej waty, ponieważ gąbka jest bardzo elastyczna i nie zniekształca się tak łatwo. Próbuj aż do skutku.

Co zrobić, gdy buty są za duże? Po prostu zmniejsz je

Aby zmniejszyć rozmiar swoich butów użyj do tego sprytnego sposobu. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w zwykłą suszarkę do włosów i wodę. Zwilż delikatnie obuwie na przykład spryskiwaczem, tylko pamiętaj, by go całkowicie nie przemoczyć. Teraz włącz suszarkę i skieruj podmuch powietrza w stronę butów. Ostrzegam, że ta metoda nie jest błyskawiczna i wymaga cierpliwości. Działaj tak długo, aż buty będą pasowały do stopy. Ważne, aby powietrze nie było za gorące, bo może to zniszczyć buty, a nie o to przecież chodzi.

Oczywiście nie jest to sposób polecany dla wszystkich rodzajów butów, zwłaszcza tych wykonanych z syntetycznych materiałów. Sztuczne materiały wymagają porządnego namoczenia w wodzie, aby powietrze z suszarki mogło je skurczyć. Suszarka i woda najlepiej sprawdzą się do zmniejszania butów zrobionych ze skóry albo bawełny. Nie wrzucaj jednak swoich butów do suszarki bębnowej, ponieważ mogą się zniszczyć. Wyjątkiem tutaj są buty sportowe, które możesz bez obaw zmniejszyć w takim urządzeniu.

Co zrobić, gdy buty są za duże? Na ratunek do szewca

Specjaliści zajmujący się na co dzień reperowaniem różnych usterek obuwniczych, potrafią także poradzić sobie ze zbyt dużymi butami. Taka metoda niestety trochę kosztuje i dzieje się tak nie bez powodu. Często profesjonalne zmniejszanie rozmiaru buta wiąże się z jego rozłożeniem na czynniki pierwsze. Taki zabieg jest bardzo potrzebny, żeby odpowiednio ukształtować stalkę. Szewc ma taką przewagę, nad wszystkimi innymi metodami zmniejszania butów, że potrafi naprawić każdy rodzaj obuwia. Masz też pewność, że buty nie ulegną zniszczeniu. Nie jest to z pewnością tania usługa i nie robi się jej z dnia na dzień. Wybierając pomoc szewca, musisz liczyć się, że taka przeróbka może chwile potrwać, ale wiesz, że zostanie ona wykonana zawodowo.

 

Teraz już wiesz, że za duże buty to nie koniec świata. Wystarczy tylko nieco pogłówkować i możesz nadal cieszyć się swoimi ukochanymi butami. Czasem jedna metoda to za mało i musisz połączyć kilka z nich, aby odnieść sukces. W wyjątkowo trudnych przypadkach albo gdy nie masz pewności, że obuwie nie ulegnie zniszczeniu w czasie domowych zabiegów, warto sięgnąć po pomoc fachowca. Jedno jest pewne, powyższe wskazówki już nie jednego wybawiły z opresji zbyt małych butów. Liczę na to, że pomogą także Tobie!