Krótki poradnik: co możesz zrobić w drodze?

0
872
Krótki poradnik co możesz zrobić w drodze

Chociaż pewnie nie każdy może to powiedzieć o swoim życiu, większość z nas jest wiecznymi podróżnikami. W dzisiejszych czasach podróż, zarówno samolotem, jak i autem, stała się nieodłącznym elementem naszego życia zawodowego. Większość czasu spędzamy w drodze: samochodzie, autobusie czy tramwaju, dojeżdżając do szkoły, pracy lub na inne dodatkowe zajęcia. Przedstawiamy kilka wskazówek, które być może sprawią, że wasza podróż stanie się trochę łatwiejsza i trochę bardziej produktywna.

Popracuj trochę

Najgorsze w długim dojeżdżaniu do pracy czy szkoły jest to, że zawsze wydaje się to czasem straconym: niczego nie zrobiłeś. Nie zrobiłeś żadnych postępów w pisaniu swojej pracy magisterskiej, nie skończyłeś raportu z badań, nie podpisałeś żadnej umowy z klientem, nie przygotowałeś prezentacji. Wymieniać można bez końca. Po prostu jechałeś. Jest to dość frustrujące. Istnieją jednak sposoby, żeby zająć się pracą w trakcie jazdy, albo przynajmniej, żeby wykorzystać ten czas na załatwienie tak prostych spraw jak przeczytanie artykułu w gazecie na interesujący Cię temat.

Obecnie tablet, smartfon czy netbook stają się kluczową częścią tego procesu. W pociągach, autobusach i tramwajach większych miast mamy dostęp do gniazka z energią elektryczną oraz do WiFi. Z kolei jadąc samochodem, urządzenie można przymocować do szyby, pozwala to na wykonywanie telefonów bez użycia rąk czy przeglądanie informacji podczas postoju w korku.

 

„Przeczytaj” książkę

Audiobooki są jednym z najlepszych sposobów na produktywne zabicie czasu podczas jazdy. Można poznać wiele pozycji książkowych, których na pewno nie poznalibyśmy w innych okolicznościach. Poza tym, dzięki nim jesteśmy również czujni za kołkiem – o ile jest to dobra książka, która sprawia, że jesteśmy skupieni przez cały czas jazdy. Tradycyjne książki sprawdzą się w pociągu, tramwaju czy busie.

 

Nadrób zaległości w rozmowach telefonicznych

Przebywanie w samochodzie może być doskonałą okazją do wykonywania telefonów. Może to być rozmowa ze znajomym, z którym dawno nie miałeś kontaktu, nadrabianie zaległości z rodzicami czy telefon do kolegi z pracy, żeby omówić projekt, nad którym pracujecie. Konieczny jest oczywiście zestaw słuchawkowy bluetooth, żebyś mógł trzymać obie ręce na kierownicy.

 

Zapisuj przemyślenia dzięki notatkom audio

Zwykle bywa tak, że najlepsze pomysły zawsze przychodzą do głowy wtedy, gdy nie można ich zapisać np. w drodze. Użyj więc swojego smartfona albo dyktafonu, żeby złapać swoje myśli, kiedy wskoczą ci do głowy podczas prowadzenia samochodu. Nie staraj się ich zapamiętać – i tak zapomnisz. Skorzystaj z aplikacji, która kataloguje wszystkie notatki głosowe razem z innymi notatkami, a gdy przeglądniesz je pod koniec tygodnia, wszystko będzie w jednym miejscu.

 

Zjedz zanim wyjedziesz i spakuj trochę przekąsek

Bardzo często podczas jazdy – zwłaszcza dłuższej – zdarza się, że dopada nas głód. Zatrzymujemy się wówczas na pierwszej lepszej stacji, dodatkowo wydłużając czas drogi. Zatrzymanie się na ten przystanek jest jednak dużo trudniejsze, jeśli nie jesteś głodny albo jeśli już coś sobie spakowałeś. Mogą to być kanapki, owoce, warzywa. Staraj się też jeść posiłek przed wyjazdem, to zazwyczaj wystarcza na kilka godzin jazdy.

Nie tylko powstrzyma cię to od jedzenia niezdrowych rzeczy, ale też pozwoli zaoszczędzić pieniądze w drodze.

 

Zatrzymuj rachunki za przejazdy

Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale jeśli musisz daleko dojeżdżać do pracy to prawdopodobnie będziesz mógł odliczyć to od podatku jako „wydatki na pracę”. To samo tyczy się wyjazdów na konferencje czy delegacje służbowe.

Dlatego warto zorientować się, jak wygląda ta kwestia, a do czasu jej wyjaśnienia zatrzymywać rachunki za swoje przejazdy.

 

A Wy macie jakieś pomysły, aby pozostać produktywnym w drodze? Zostawcie swoje rady w komentarzach, na pewno przydadzą się innym.

 

Zdjęcie:Malinda Rathnayake/Flickr

Zobacz również:
Porady dla podróżujących z dziećmi
Jak łączyć pracę na etacie z częstymi podróżami
7 nie tak oczywistych sposobów na zwiększenie produktywności
5 sposobów na obniżenie kosztów jazdy
5 sposobów jak być w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie
15 sposobów by żyć, a nie egzystować