Chcesz wiedzieć, jak rozpoznać wypalenie zawodowe? Sprawdź, zanim będzie za późno!

0
980
Jak rozpoznać wypalenie zawodowe?
Po czym poznać, że cierpisz na wypalenie zawodowe?

 

Poniższe wskazówki pomogą odpowiedzieć na pytanie: jak rozpoznać wypalenie zawodowe.

Czy wiesz, jak rozpoznać wypalenie zawodowe? Poznaj kilka istotnych sygnałów, których pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć.

Każdy człowiek, prędzej czy później doświadcza stresu związanego ze swoją pracą. Może on wynikać między innymi z nadmiaru obowiązków, nieuczciwości ze strony szefostwa, mobbingu czy też nieustającej presji czasu. Wiadomo, że w pracy zawodowej bywają momenty lepsze i gorsze. Jednak co się dzieje, gdy ta nerwówka towarzyszy nam przez cały czas i zaburza nasze ogólne funkcjonowanie? Konsekwencje długotrwałego stresu są niebezpieczne. Mogą one powodować zarówno wypalenie psychiczne, jak i fizyczne.

Czym w ogóle jest to wypalenie zawodowe?

To nic innego, jak stan, w którym pracownik cierpi z powodu długotrwałego napięcia. W maju 2019 roku, Światowa Organizacja Zdrowia dokonała zmiany w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Pokrewnych Problemów Zdrowotnych, precyzując, że wypalenie zawodowe jest faktorem wpływającym na zdrowie. Powodem takiej dolegliwości są czynniki fizyczne, psychiczne czy emocjonalne, które niestety mogą doprowadzić do głębokiej depresji. Jeszcze bardziej narażeni są pracownicy, którzy napotykają trudności z rozwijaniem się na danym stanowisku pracy. Otrzymują oni niskie wynagrodzenie lub nie mogą zbytnio wykazać się w firmie. Jest to proces, który trwa i przybiera na sile. Najpierw następuje emocjonalne wyczerpanie, potem przechodzi w fazę depersonalizacji, czyli przedmiotowego traktowania innych ludzi. Końcowy etap tego stanu to poczucie ograniczenia i zwątpienie we własne możliwości.

Jakie są skutki wypalenia zawodowego?

Przede wszystkim taka przypadłość znacznie obniża motywację pracownika, przekładając się na efektywność. Co więcej, wypalenie zawodowe wywołuje frustrację, skłania do zmiany zachowania, a to z kolei odbija się na atmosferze w miejscu pracy. Osoba doświadczająca takiego stanu, usilnie stara się osiągnąć założony przez siebie cel. W miarę upływu czasu zaczyna dostrzegać brak zasobów emocjonalnych, mentalnych i fizycznych. W efekcie pracownik staje się drażliwy, zniechęcony, uwięziony, a nawet może czuć wstręt do swojej pracy.

Jeśli więc obawiasz się, że możesz doświadczać wypalenia zawodowego lub znasz kogoś, komu wyjątkowo trudno jest znosić swoją pracę, to sprawdź, najczęstsze objawy tego stanu.

Dowiedz się, jak rozpoznać wypalenia zawodowe, by w porę zareagować

Praca nie sprawia żadnej przyjemności

Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych znaków, że coś jest nie tak. Twoja praca przestała być interesująca i nie odczuwasz już takiego entuzjazmu jak kiedyś. Jeszcze nie tak dawno udało Ci się zamknąć projekty, które okazały się Twoim sukcesem zawodowym. Teraz pracujesz nad nowym przedsięwzięciem, ale czujesz, że już temu nie podołasz. Nawet jeśli idzie naprawdę dobrze, to nie potrafisz już cieszyć się z tego. Najgorsze jest to, że takie zobojętnienie może przełożyć się na życie prywatne, poza biurem. Być może są to jakieś początki depresji. Nie warto z tym czekać, tylko należy szukać pomocy, póki ten stan nie jest aż tak zaawansowany.

Już Ci zwyczajnie nie zależy

Przestajesz starać się o należyte wykonywanie swoich obowiązków. Nie odczuwasz żadnych emocji, jesteś w stanie apatii. Taka jest też Twoja postawa. Robisz minimum, bo na więcej nie potrafisz sobie pozwolić. Paradoksalnie, okazuje się, że wypalenie zawodowe znacznie częściej dotyka osób ambitnych. Nie raz pracownik osiąga bardzo dobre wyniki w firmie, ma dobrą reputację czy dostaje pochwały od szefa. Jednak, w pewnym momencie wszystko się zmienia. Widać, jak bardzo zmienia się podejście do pracy i jej wykonywanie. To pierwsza oznaka, że coś jest na rzeczy. Warto to sprawdzić, by nie wpędzić się w znacznie większe kłopoty.

Często dostajesz po głowie za własne zaniedbania

Niestety, wypalenie zawodowe negatywnie wpływa na ogólną prezencję. Przełożeni w miejscu pracy zaczynają dostrzegać zmianę na gorsze. Wytykają Ci spadek wydajności, zarzucają liczne błędy i brak dokładności. Popadasz w coraz to większe tarapaty. Nic dziwnego! Osoby, którym doskwiera wypalenie, przestają dbać o swoją pracę. Mają ogromny problem z dotrzymywaniem terminów, koncentracją i ulegają prokrastynacji. Cierpliwość szefa ma swoje granice, a i Twoje zdrowie długo nie wytrzyma takiego stanu. Dlatego też nie lekceważ nawet najmniejszej oznaki wypalenia zawodowego.

Nie wiesz, jak rozpoznać wypalenie zawodowe? Przewlekłe wyczerpanie to nie błahostka

Nadmierne odczuwanie zmęczenia może być wyraźnym sygnałem, że nie najlepiej dzieje się z Twoim zdrowiem. Taki stan jest związany z ogólnym spadkiem witalności, brakiem sił fizycznych i psychicznych do pracy. To z pewnością nie to samo co lenistwo, bowiem w tym przypadku czujesz całkowity spadek energii. Być może nawet wstawanie z łóżka rankiem jest ogromnym wysiłkiem, zwłaszcza na samą myśl o pracy. Zwracaj uwagę na swoje samopoczucie i szukaj pomocy, jeśli nie potrafisz poradzić sobie z problemami.

Pytasz, jak rozpoznać wypalenie zawodowe? Sprawdź, jak reaguje Twoje ciało

Wypalenie zawodowe nie tylko pogarsza zdrowie psychiczne, ale także odbija się na fizycznym samopoczuciu. Możesz zatem mieć problemy ze snem, odczuwać bóle głowy, klatki piersiowej. To jeszcze nie wszystko! Obniżona odporność, częste palpitacje serca czy duszności to kolejne przykłady skutków wypalenia zawodowego. Zwróć uwagę, czy ostatnio nie dokuczają Ci zawroty głowy albo problemy żołądkowo-jelitowe. Być może doszło nawet do omdlenia. Wszystko to może mieć związek z wypaleniem zawodowym. Warto to skontrolować u specjalisty.

Teraz już wiesz, jak rozpoznać wypalenie zawodowe. Dlatego też podpowiem Ci, w jaki sposób można działać, gdy podejrzewasz u siebie taką przypadłość

Jeśli któryś z powyższych sygnałów świadczących o wypaleniu zawodowym brzmi znajomo, to zawsze warto skonsultować ten stan ze specjalistą. Dodatkowo dobrze jest poinformować przełożonego o swoich problemach. Wtedy przynajmniej będzie wiedział, z czego wynika ten spadek wydajności w pracy. W miarę możliwości należy też szukać sposobów na porządny odpoczynek. Bardzo wiele mogą zdziałać w tej kwestii także pracodawcy. Warto, aby firmy inwestowały w okresowe oceny stanu zdrowia swoich pracowników, które objęłyby zarówno fizyczną, jak i psychiczną kondycję zatrudnionych przez siebie ludzi. Ogromne znaczenie mają tutaj czynności podnoszące motywację pracowników, dbanie o zaangażowanie oraz zapobieganie monotonii na poszczególnych stanowiskach pracy.

Dbaj o swoje zdrowie i nie pozwól, aby konsekwencje wypalenia zawodowego zrujnowały Twoje życie osobiste i zawodowe.