BURG, czyli jak ładniej załadować swój system operacyjny

3
1105

BURG to menedżer uruchamiania systemu wywodzący się z każdemu dobrze znanego GRUBa. Jest nowy, ładniejszy i bardziej elastyczny. Lecz mimo swoich zalet, jeszcze nie znalazł się oficjalnie w naszym ulubionym systemie – Ubuntu.

Czytaj dalej, a dowiesz się jak zainstalować BURGa u siebie na komputerze.

W zależności od tego, czy masz Ubuntu 10.x (Lucid lub Maverick), czy też najnowszą wersję – 11.04 (Natty), należy postępować nieco inaczej. Jednak większość kroków do zainstalowania nowego, ładniejszego menedżera bootowania pozostaje niezmienna.

W pierwszej kolejności należy dodać nowe repozytorium pakietów z Launchpada (tzw. PPA). Dla poszczególnych wersji systemu będzie to kolejno:

  • Lucid lub Maverick, należy w konsoli wydać komendę sudo add-apt-repository ppa:bean123ch/burg
  • W najnowszej wersji Ubintu 11.04 – Natty, należy w konsoli wydać komendę sudo add-apt-repository ppa:n-muench/burg

Dalej sprawa jest już prosta jak budowa czołgu. Należy uruchomić menedżera pakietów Synaptic, który znajduje się w menu System -> Administracja Później odświeżyć listę pakietów i już jesteśmy gotowi do instalacji BURGa. Wystarczy wyszukać w pakietach, nazwy „^burg”, zaznaczyć pakiety o nazwach burg, burg-common, burg-pc, burg-emu i burg-themes i potwierdzić wszystkie zmiany klikając „Zastosuj”.

Po zainstalowaniu się pakietów, system spyta o kilka rzeczy dotyczących konfiguracji. Należy zwrócić uwagę na okno zatytułowane „GRUB install devices”, gdzie należy zaznaczyć główny dysk, z którego uruchamiamy nasz system operacyjny.

To wszystko! Po restarcie, zobaczysz, że Twój system od samego początku cieszy oko.

Znudził Ci się ekran ładowania? Spróbuj wcisnąć „t” w czasie, gdy wyświetla się okno wyboru systemu. W ten sposób możesz go zmienić, bez innych ingerencji w system.

[stextbox id=”alert”]Uwaga! Jeśli nie masz pewności co robisz, poproś o pomoc osobę z większym doświadczeniem! Jeśli w trakcie instalacji BURGa coś pójdzie nie tak, będzie potrzebna nieco większa wiedza, aby naprawić uszkodzenia! Jednak zapewniam, podczas testów BURGa, nie ucierpiał żaden system operacyjny.[/stextbox]

3 KOMENTARZE

  1. Nie wiem czy tak znowu słucha inaczej nie wprowadzaliby mocno upośledzonego jeszcze Unity. Poza tym nie wiem czemu uparliście się na Ubuntu bo oprócz niego jest wiele bezpieczniejszych i równie popularnych linuxów jak Fedora, openSuse, Mint, Sabayon które też są równie proste w obsłudze. Co do tekstu to ostrzeżenie powinno być na początku tym bardziej, że wskazanie partycji ,która nie zawiera boot recordu równa jest wysypaniu komputera i ponownej instalacji systemu/systemów no chyba, że ktoś jest informatykiem i potrafi jakoś naprawić bootowanie.