Steve Pavlina: Bogactwo jako społeczny kredyt zaufania

0
952
Steve Pavlina

Czy kiedy myślisz o bogactwie i obfitości, automatycznie kojarzą Ci się z pieniędzmi?Steve Pavlina: Bogactwo jako społeczny kredyt zaufania

Pieniądze to swego rodzaju społeczny kredyt zaufania. Im więcej masz pieniędzy, tym większą masz zdolność do zakupu dóbr oraz usług, które ludzie chcą wymienić na pieniądze. Zaliczamy do tego żywność, ubrania, wydatki na mieszkanie, szkołę, transport, technologię, leczenie, doradztwo prawne i in.

Pieniądze są świetnym narzędziem wymiany, ponieważ mnóstwo ludzi chce za nie sprzedawać. Jednak pieniądze nie są jedynym środkiem wymiany. Zapominamy czasami, że pieniądze w ostateczności służą do handlowania wartością za wartość. I nie zawsze musimy wykorzystywać pieniądze jako narzędzie.

Można również zarabiać, posiadać oraz wymieniać wartość za pośrednictwem reputacji społecznej.

Można handlować wartością za pieniądze, a następnie pieniędzmi za wartość. Możemy również handlować wartością za reputację społeczną, a następnie tą ostatnią za wartość.

Gdy ktoś cię bardzo szanuje, jest gotów zaoferować ci wartość i to nieodpłatnie. Jest to nadal rodzaj wzajemności – zaskarbiłeś ją sobie bez wydawania pieniędzy.

Przykłady:

  • Możesz kupić masaż (pieniądze). Albo poprosić o zrobienie masażu swoją drugą połówkę (społeczny kredyt zaufania);
  • Możesz kupić benzynę i prowadzić swój samochód (pieniądze). Albo poprosić kumpla o zabranie cię na przejażdżkę (społeczny kredyt zaufania);
  • Możesz zamówić danie w restauracji (pieniądze). Albo skorzystać z zaproszenia na obiad (społeczny kredyt zaufania).

W pewnych sytuacjach lepsze są pieniądze. W innych – społeczny kredyt zaufania. Możesz nawet wymienić pieniądze na społeczny kredyt zaufania i na odwrót.

Pieniądze są bardzo popularnym środkiem płatniczym, jednak społeczny kredyt zaufania jest nieopodatkowany. Pieniądze które zarabiasz są opodatkowane. Gdy je wydajesz, płacisz podatek. Gdy gromadzisz majątek z kapitału, ten jest opodatkowany.

Gdy dochodzi do inflacji, w pieniądze uderza ukryty podatek. Jednak gdy zarabiasz i wydajesz społeczny kredyt zaufania, nie płacisz żadnego podatku.

Społeczny kredyt zaufania oferuje ci wartość bez konieczności bezpośredniego jej wydawania.

Często przychodzą do Ciebie ludzie. Gdy cię doceniają, oferują wartość najwyraźniej za darmo. Tym co zarobili dużo dobrej woli często oferuje się prezenty za które nie muszą płacić – darmowe jedzenie, nocleg czy transport. Zarabiają w ten sposób uznanie innych.

Społeczny kredyt zaufania jest mniej precyzyjny niż pieniądze. Ciężko jest dokładnie jego zmierzyć w liczbach – przykładem może być wskaźnik aprobaty.

Jednak mimo braku możliwości dokładnego zmierzenia społecznego kredytu zaufania, nadal go zarabiasz oraz wydajesz.

Społeczny kredyt zaufania jest do pewnego stopnia podobny do kapitału politycznego. W przypadku posiadania wystarczającej ilości kapitału politycznego politykowi jest łatwiej pozyskać kogoś do współpracy.

Zakładam, że myślałeś o podróży dookoła świata. Jedną z opcji byłoby wydanie pieniędzy. Inną zaś – wydanie społecznego kredytu zaufania. Mógłbyś wynająć numer hotelowy albo zatrzymać się u kogoś, kto chętnie ci zaoferuje nocleg. Mógłbyś kupić bilet na samolot albo zabrać się z kimś jego prywatnym samolotem.

Jeżeli nie masz na koncie wystarczającej ilości środków pieniężnych albo społecznego kredytu zaufania, musisz oszczędzać, zatrzymując się w tanich miejscach albo wybrać coachsurfing. Możesz poprosić hojnych ludzi.

Jeżeli masz do wydania mnóstwo pieniędzy albo społecznego kredytu zaufania, możesz podróżować z klasą, zatrzymując się po drodze w luksusowych miejscach.

Nie mówię, że społeczny kredyt zaufania jest lepszy od pieniędzy i na odwrót. Każdy z tych środków ma swoje wady i zalety. Czasami lepiej sprawdza się pieniądz, czasami – społeczny kredyt zaufania.

Mówię raczej o tym, że obecnie pieniądz jest solidnym środkiem płatniczym, przynajmniej tu w USA. Jednak sądzę, że to się zmienia. Świat staje się coraz bardziej powiązany, a to oznacza, że jest mniej oporów przed wymianą społecznego kredytu zaufania.

Z tego powodu nawet decydując się na ulokowanie i przechowywanie majątku przede wszystkim w postaci pieniędzy, nie rezygnuj z lokowania oraz przechowywania części majątku w postaci społecznego kredytu zaufania. W ostatecznym rozrachunku te dwie formy majątku mogą się uzupełniać. Jeżeli masz dużo społecznego kredytu zaufania, łatwiej jest zarabiać pieniądze.

Ludzie chętniej będą z tobą pracować i załatwiać interesy. I gdy zabraknie ci pieniędzy, dzięki sporemu kredytowi zaufania będzie o wiele łatwiej odzyskać równowagę.

Steve Pavlina Steve Pavlina (Twitter: @stevepavlina) jest jednym z najlepszych blogerów, piszących nt. rozwoju osobistego. Autor artykułu Jak zostać „skowronkiem”. Jego strona StevePavlina.com ma ponad 2 miliony odwiedzin miesięcznie. Steve Pavlina napisał ponad 1000 artykułów i nagrał mnóstwo audio programów na różne tematy, włączając w to wydajność, relacje oraz duchowość. Jako ekspert jest często cytowany przez „New York Times”, „USA Today”, „U.S. News & World Report”, „the Los Angeles Daily News”, „Self Magazine” oraz „The Guardian”. Steve Pavlina jest częstym gościem na radiu oraz w internetowych show radiowych.