Biznes a szacunek

0
1161

Może i w biznesie chodzi tylko o pieniądze, ale walutą, którą handluje się w każdej organizacji jest szacunek.

Jeżeli wzbudzasz szacunek, ludzie słuchają cię, kiedy mówisz i podejmują działania, kiedy są o to proszeni. Jeśli nie wzbudzasz szacunku, cóż, każdy po prostu śmieje się za Twoimi plecami.

 

Biznes a szacunek

(Zdjęcie)

W przeciwieństwie do popularnego przekonania, wymyślny tytuł służbowy nigdy nie wzbudza szacunku. W zasadzie istnieje sześć i tylko sześć sposobów na jego zaskarbienie:

1. Bądź autentyczny

Ludzie nie będą cię szanować, kiedy dowiedzą się, że próbujesz być kimś lub czymś, czym nie jesteś. Mamy naturalną umiejętność wykrywania fałszu i uważania fałszywych osób za niezasługujących na zaufanie, niepewnych i w konsekwencji nieważnych. Z drugiej strony ludzie często łakną kontaktu osób, które naprawdę takimi, jakimi się wydają. Dlatego też bycie sobą (i najlepszą wersją siebie) jest podstawą zaskarbienia sobie szacunku.

2. Bądź ciekawy

Jeśli naprawdę jesteś ciekawy innych ludzi, to słuchasz tego, co mają do powiedzenia. Kiedy ludzie uświadomią sobie, że się ich słucha, powiedzą Ci, co jest naprawdę (dla nich) ważne w ich pracy, marzeniach, obawach i celach. Ta wiedza nie tylko daje Ci perspektywę dotyczącą tego, jak lepiej wykonywać Twoją pracę, ale również pomaga Ci zobaczyć, jak lepiej pomagać innym.

3. Bądź dyskretny

Miejsca pracy to siedlisko błahych plotek, nie tylko dotyczących pracy, ale również życia osobistego. Mimo że wykorzystywanie plotek w polityce miejsca pracy jest łatwe, nikt nie szanuje osoby, która nie potrafi dochować tajemnicy. Kiedy ludzie uświadomią sobie, że można Ci powiedzieć cokolwiek w tajemnicy, staniesz się osoba, której szuka każdy, gdy potrzebuje innego punktu widzenia bądź rady.

4. Bądź wyjątkowy

Wiedza, szczególnie ta trudno dostępna wzbudza szacunek. Wybierz część biznesu lub przemysłu, która jest istotna i niezbędna. Uczyń ją swoim dodatkowym zajęciem i hobby, abyś mógł dowiedzieć się wszystkiego na jej temat. Ucz się każdego dnia, spraw, aby stało się to częścią twojej rutyny. Kiedy staniesz się ekspertem, każdy będzie na tobie polegał w w kwestii solidnych danych i właściwych decyzji.

5. Bądź pomocny

Ludzie szanują osoby, która mają w czymś swój wkład, okazują brak szacunku próżniakom i gardzą narcyzami. Bycie kontrybutorem oznacza ustanowienie sobie za główny cel pomaganie innym w osiągnięciu ich celów. To oznacza uczynienie każdej pracy i projektu pewnym rodzajem służby klientom, współpracownikom i szefom. Pamiętaj: Stopień w jakim pomagasz innym jest zawsze stopniem w jakim jesteś ceniony i szanowany.

6. Ustalaj granice

Nikt nie szanuje popychadła, tak więc zdobywanie szacunku oznacza też ustalanie granic. Jeśli otrzymujesz niemożliwe do zrobienia zadanie, wytłumacz, co można osiągnąć i skup się na osiągnięciu tylko tego. Jeśli ktoś staje się zależny od Twojej stałej pomocy i zapewnienia, oducz go tego definiując, jak dużo jesteś w stanie z siebie dać. Im mocniejsze są twoje granice, tym więcej szacunku zdobędziesz.

7. Szanuj siebie

Nigdy nie zaskarbisz sobie szacunku innych ludzi, jeśli nie będziesz szanował sam siebie. Postępuj zgodnie ze swoim sumieniem i nie staraj się za wszelką cenę spełniać oczekiwań innych ludzi. Musisz sam znać swoją wartość, a wtedy automatycznie wzrośnie ona w oczach innych ludzi.

 [via]