Bezpieczna wymiana maili: Jak uniknąć wpadki w stylu pewnego amerykańskiego generała (+lifehack od Petraeusa)

2
1183
Bezpieczna wymiana maili - Jak uniknąć wpadki w stylu pewnego amerykańskiego generała (+lifehack od Petraeusa)

Dawniej wystarczyło wystawić doniczkę z czerwoną flagą albo zostawić jakiś znak na gazecie i szpieg mógł dyskretnie kogoś ostrzec lub o czymś poinformować.
Teraz jest inaczej. Nowe technologie najwyraźniej zabijają w nas wszelką czujność. Rząd zawłaszcza coraz więcej naszej przestrzeni prywatnej. zaś prawnicy są podzieleni – jedni mówią o bezpieczeństwie państwowym, inni o absolutnej konieczności zachowania tajemnicy korespondencji. A do tego hacking wszedł do mainstreamu, nawet jeśli tego nie dostrzegamy (tak, mowa również o twoim chłopaku, który czyta twoją prywatną korespondencję!).
Cokolwiek przechowujemy w folderach lub skrzynce pocztowej, może to wypłynąć.

Jeżeli nawet szef CIA nie potrafi zachować pewnych rzeczy w tajemnicy, to co mówić o zwykłych śmiertelnikach? GMail zniszczył karierę mistera Petraeusa, mimo że stosował pewien sprytny trik (dalej będzie też parę słów o nim).

Nadal zdeterminowani, by prowadzić wymianę mailami w stylu byłego szefa CIA? No i uniknąć błędów, które mogą was zdekonspirować? :) Zapraszamy do lektury.

Bezpieczna wymiana maili - Jak uniknąć wpadki w stylu pewnego amerykańskiego generała (+lifehack od Petraeusa)

Ukryj lokalizację

Parka mogła maskować swoje adresy IP używając choćby programu Tor. Zgodnie z prawodawstwem USA, GMail oraz Yahoo przez 18 miesięcy przechowują nasze dane logowania, łącznie z adresem IP. W większości przypadków Google ulega sądom i przekazuje dane, których potrzebują.

Podobnie rzecz wygląda w przypadku serwisów społecznościowych. Tutaj narażamy się podwójnie, jeżeli nasze profile subskrybują inni. Wyłączenie podawania lokalizacji na Twitterze i w innych serwisach jest możliwe, a zatem warto to zrobić.

Wyłącz zapisywanie historii

Jednym ze sposobów jest oczywiście korzystanie z przeglądarki w trybie incognito. Dobrym ruchem będzie również włączenie wyszukiwania SSL, ponieważ Google domyślnie tego za nas nie zrobi (Jak włączyć bezpieczne wyszukiwanie SSL).
W ustawieniach konta GMail w większości przypadków trzeba wyłączyć automatyczne zapisywanie rozmowy przez wbudowanego czata, czyli Google Talk.

Określ swojego przeciwnika

Gdyby Petraus wiedział, że jego przeciwnikiem jest rząd, z pewnością zachowywałby się inaczej. Niemniej chylimy czoła przed jego pomysłowością i tutaj obiecany lifehack od generała Petreusa i jego ukochanej.

Nie potrzebował żednych kodów ani mieszkań konspiracyjnych – wykorzystywał wraz z Paulą Broadwell wspólne konto mailowe. Wiadomości do siebie zostawiali w postaci szkiców maili. Co dzięki temu osiągali? Maile nie opuszczały ich skrzynki pocztowej, a zatem nie sposób je było przechwycić przez programy szpiegujące.

Szyfruj maile

Istnieje całkiem sporo serwisów, które zachowają nasze tajemnice. GPG na komputery lub Wickr na urządzenia mobilne.

Niszcz wszystkie ślady

Dobrze jest wreszcie poznać take serwisy „samobójcze” jak 10 Minute Mail, które likwidują świeżo założoną skrzynkę już po 10 minutach. Dobre, jeżeli potrzebujemy konta pocztowego na przysłowiową chwilę.

Istnieją również mniejsze, choć nadal ważne rzeczy, jak na przykład niewpisywanie odbiorcy maila dopóki nie przygotujemy treści maila… No ale przecież o tym dowiadujecie się na bieżąco, ponieważ subskrybujecie kanał RSS oraz newsletter Lifehackera ;)

Jakie jeszcze macie pomysły na rzeczywiście bezpieczną wymianę maili? Odezwijcie się w komentarzach!

2 KOMENTARZE

  1. GPG (np. enigmail dla Thunderbirda) w mailach służbowych to podstawa. Obecnie bez problemu każdy może wysłać maila podszywając się pod inną osobę, za pomocą wielu stron www typu „fake mail”. W efekcie, druga osoba otrzymuje wiadomość, którą program pocztowy identyfikuje jako wiadomość od osoby, pod którą ktoś się podszywa.