Backgammon to popularna, dwuosobowa gra planszowa, znana w Polsce jako trytrak, a w innych krajach również m.in. jako nardy (nardshir).

Backgammon: krótkie i długie nardy

W Rosji i na Kaukazie najbardziej popularna pochodząca z Persji nazwa „nardy”. Tradycyjna wersja gry nazywa się tam „długie nardy”, podczas gdy na backgammon mówi się właśnie „krótkie nardy”.

Choć współcześnie powstało wiele aplikacji, dzięki którym możemy w jednej chwili uruchomić grę na swoim urządzeniu przenośnym, to historia backgammona jest dość długa i sięga epoki Starożytności.

Backgammon: krótka historia

Początkowo trytrak znalazł zastosowanie w Antycznej Grecji oraz Rzymie. Znane są także przypadki grania w trytraka w Egipcie czy Mezopotamii.

Backgammon to klasyczna gra w kości, która ewoluowała na przestrzeni wieków, na całym świecie. Niegdyś nasi przodkowie stosowali kości zwierząt o zróżnicowanych kształtach, rzeźbiąc na nich twarze, liczby lub obrazy, aż w końcu przyjęto znaną nam do dziś formę sześcienną kostki z naniesionymi na niej oczkami.

Po wynalezieniu kości następym krokiem było użycie ich do przesuwania elementów gry wokół planszy. Uznaje się, że właśnie te pierwotne planszówki, dały początek trytrakowi.
Skoro w dobie XXI wieku – pełnego innowacyjnych technologii i poddawania procesowi cyfryzacji wszystkiego, co się tylko da, podobny los spotkał także klasycznego trytraka.
I tak oto miłośnicy standardowej wersji gry, mogą dziś zainstalować aplikację Backgammon, stworzoną przez rosyjskiego developera Appscraft, i spróbować swoich sił w świecie wirtualnym.

[appbox appstore backgammon-elite/id588313069]

[appbox googleplay ru.appscraft.backgammon]

Na czym polega gra backgammon

Backgammon rozgrywany jest na specjalnie zaprojektowanej planszy, składającej się z czterech pól, podzielonych na sześć cienkich trójkątów. Punkty zaczynają się od krawędzi planszy najbliżej graczy i są skierowane do wewnątrz, tworząc dwa rzędy o 12 punktów naprzeciw siebie.

Plansza przedzielona jest tak zwaną bandą, na której ustawia się zbijane pionki, a przestrzeń pozioma to dwór. Każdy gracz posiada 15 pionów tego samego koloru. Linie ponumerowane od 1 do 6 zwane są domem jednego gracza, a linie 19-24 to dom przeciwnika. Gracze mogą poruszać się tylko w przeciwnych kierunkach, co oznacza, że gracz numer 1 przemieszcza się od pola 24 do 1, a gracz numer 2 na odwrót.
Gra wyposażona jest w dwie kostki, 15 białych i czarnych żetonów.

Każdy gracz próbuje przesunąć wszystkie żetony do własnej bazy i zdjąć je wszystkie z planszy. Ostatecznym celem meczu Backgammon jest wygranie większej liczby stawek niż u przeciwnika.

Wersja backgammona oferowana przez Appscraft dostępna jest na iOS i Androida, posiada dość dobrą grafikę i umożliwia wspólną grę na jednej planszy.

Po zakończonej rozgrywce można sprawdzić swoje wyniki w statystykach, które przedstawiają informacje o liczbie wszystkich rozegranych dotychczas meczów, jak również te wygrane i przegrane.

Odmiany backgammona: nardy, tryktrak i inne

Aplikacja zawiera aż 8 wersji gry: długie nardy, krótkie nardy (backgammon), popularna w Turcji Tavla, nackgammon oraz stare angielskie nardy (stary angielski backgammon).

Przed rozpoczęciem gry w backgammona warto ustalić zasady, ponieważ różnią się one w zależności od kraju.

1. Nardy (nards)

Ta opcja różni się nieco od tradycyjnej planszówki, gdyż nie można tutaj zbijać żetonów przeciwnika. Pionki poruszają się w różnych kierunkach, a punkty początkowe mogą być ustawione w rozmaitych miejscach.

2. BackGammon

W tej wersji gracze rozpoczynają od wyrzucenia kostek, a liczba wylosowanych oczek decyduje o tym, kto poruszy się pierwszy. Jeżeli gracz wyrzuci na obu kostkach taką samą liczbę oczek, to jego ruchy są dublowane. Przy każdym kolejnym rzucie, gracz używa dwóch kostek.

Kiedy nie można rzucać kostką, z powodu pozycji, w jakiej znajdują się żetony gracza, wówczas jego tura dobiega końca i przechodzi na drugą osobę.

Podczas usuwania żetonów z planszy, należy wykonać dokładny rzut kostką. Gdy liczba oczek jest wyższa od możliwych do wykonania ruchów, wtedy należy zabrać żeton z najwyżej położonego punktu.

W trakcie ruchu żeton może wylądować w dowolnym punkcie, który nie jest zajęty przez przeciwnika.

Zbijanie żetonów następuje w momencie, gdy przesuwa się od na pole, na którym już znajduje się żeton drugiego gracza. W efekcie żeton przeciwnika przesuwany jest na bandę i zostaje zbity.
Jeżeli żeton gracza zostaje przeniesiony na bandę, to nie wykonuje on żadnych ruchów, dopóki nie zdejmie swoich żetonów z bandy. Aby zdjąć je z powrotem z bandy, należy przenieść wszystkie do domu drugiego gracza.

W zależności od liczby oczek wyrzuconych na tylko jednej kostce, żetony trafiają w miejsce odległe od podwórza. Jeżeli przeciwnik zajmuje sześć punktów w swoim domu, to gracz traci ruch. Żadne pole nie może być zajęte przez dwóch graczy jednocześnie.

3. True Nards

To gra nieco odmienna od zwykłych nardów, gdyż przy każdej rundzie, obaj gracze wykonują taką samą liczbę ruchów.

4. NackGammon

Jest to gra do złudzenia przypominająca backgammona i różni się wyłącznie pozycją startową.

5. Old English Backgammon

Zasady tej gry są podobne do backgammona. W tym jednak przypadku gracz może zrezygnować z przesunięcia żetonów, na podstawie liczby wyrzuconych oczek. Gra umożliwia umieszczenia maksymalnie pięciu żetonów w jednym miejscu.

6. Tavla

Jest to bardzo popularny w Turcji odpowiednik backgammona. W domu gracza nie można zbijać żetonów i kontynuować rundy.

7. Gul bara

Gra bardzo podobna do nardów. Jeżeli gracz nie może wykonać czterech ruchów, a liczba oczek na kostce się dubluje, to musi rzucić kostką jeszcze raz.

8. Mad gul bara

Różni się od gul bara tym, że nie można przemieszczać żetonów w domu.

Wersja premium aplikacji Backgammon pozwala na wykupienie za niewielką opłatą możliwości przejścia do kolejnej planszy.

Przy zakupie wszystkich rodzajów gier za jednym razem, ich łączny koszt będzie niższy o jakieś 60%, niż w przypadku kupowania każdej gry z osobna, a ponadto otrzymamy w przyszłości bezpłatne aktualizacje do aplikacji.
Gracz może zmienić kolor żetonów z klasycznego na złoty, biały albo złoty z diamentem, i jest to koszt nie wyższy niż 4 PLN.

Backgammon to dla jednych ciekawa forma rozrywki, wymagająca umiejętności strategicznego myślenia i opracowywania dobrej taktyki. Inni zaś użytkownicy narzekają, że granie z komputerowym przeciwnikiem to nierówna walka, w której robot zawsze wyrzuca większą liczbę oczek, albo ma więcej podwójnych ruchów, przez co wygrywa pojedynek.

Aby przekonać się, jaka naprawdę jest ta aplikacja, należy po prostu wypróbować ją samemu i porównać wersję cyfrową z jej tradycyjnym odpowiednikiem.

Na pewno jej niebywałą zaletą jest dostępność „na wyciągnięcie smartfona”. Nie zaczynajcie grać w backgammona, jeśli nie dysponujecie wystarczającą ilością wolnego czasu.

Poprzedni artykułJak nagrać wideo z ekranu używając Movavi Screen Recorder
Następny artykułInnovation Tournament: jak zarobić 650$ w 2 godziny
Rola matki, która czasem staje się dla mnie sztuką przetrwania jest zarazem niekonwencjonalnym źródłem energii, szczęścia i motywacji, stając się jedną z trzech najważniejszych wartości w moim życiu. Kolejna wartość, którą jest chęć nauki i doskonalenia kompetencji językowych sprawiają, że nawet przyswajanie gramatyki opisowej jest przyjemne i nie skutkuje traumą. Dodając odpowiednią dawkę pracy, pozwalającej mi na realizowanie moich aspiracji i kariery zawodowej oraz sztuka pogodzenia wszystkich moich ról jednocześnie budzą we mnie przekonanie, że jestem współczesną kobietą sukcesu.

2 KOMENTARZE

  1. Jeśli chcecie sobie pograć w nardy online, jest taki sieciowy backgammon na iPhone/iPada.

    Trzeba wpisać Backgammon Narde Online, przewinąć listę i gdzieś na dole szukać autora: R-Soft. Pobierz grę online Nardy. Zagraj w nardy gry online za darmo.

    Podaję tu link: https://itunes.apple.com/pl/app/backgammon-narde-online/id1144538463?l=pl&mt=8

    https://i.imgur.com/BTKE9Fc.png

    Jeśli nie wiecie jak grać w nardy/backgammona, to można wybrać niedoświadczonych przeciwników, a później przejść do ligi mistrzów :P