Recepta na medytację – Jack Kerouac

0
1106
Agata Spustek Recepta na medytację - Jack Kerouac

Oszałamiający hołd złożony starożytnej praktyce, która czerpie z umysłu „dobre fluidy”. Przedstawiamy twórczość, która pozwoli Ci zgłębić medytację i oddać się jej całkowicie.

Odrobina historii

Wieki minęły od czasów, kiedy Montaigne rozważał podwójne znaczenie medytacji i dekady, zanim Zachodnia nauka potwierdziła to, co filozofia Wschodu wiedziała od wieków – medytacja to najważniejsza brama do transcendencji, a dzięki przekształceniu naszych umysłów jesteśmy w stanie przekształcić nasze ciała — Alan Watts zaczął popularyzować Wschodnie techniki duchowe na Zachodzie, a medytacja stała się częścią kultury popularnej.
Wśród pierwszych nawróconych w latach 50. XX wieku był Jack Kerouac (ur. 12 marca 1922, zm. 21 października 1969), który był tak zauroczony tą starożytną praktyką, że przedstawił jej zalety w wierszu, później opublikowanym w książce „The Portable Jack Kerouac” (biblioteka publiczna) – zawiera ona opowiadania, wiersze, listy oraz eseje na temat buddyzmu, które pozostawił po sobie Kerouac, poruszające temat życzliwości, iluzji własnej tożsamości oraz „Złotej wieczności”, zasadniczej różnicy pomiędzy geniuszem a talentem, oraz własnych „przekonań i technik” stosowanych zarówno w prozie, jak i w życiu.

Sposób na medytację

— ciemność —

wpadam ze splecionymi dłońmi w natychmiastową
ekstazę, jak po dawce heroiny lub morfiny,
gruczoł w moim mózgu rozładowuje się,
przepływają przeze mnie dobre fluidy (Święte Fluidy)
kiedy rozluźniam i trzymam wszystkie części mojego ciała
w transie — lecząc
wszystkie moje choroby — wymazując wszystko — nie
zostaje choćby strzęp „Mam nadzieję, że ty” lub
Szalonego Balona, za to umysł
pusty, spokojny, bezmyślny. Kiedy myśl
przychodzi z daleka raźnym krokiem, trzymając
przed sobą postać z obrazu, którą wyśmiewasz,
parodiujesz, udajesz,
i ona znika, a myśl nigdy nie przychodzi — i
z radością zdajesz sobie po raz pierwszy sprawę, że:
„Myślenie jest jak niemyślenie —
więc nie musisz myśleć
nigdy
więcej”

Zgłębiaj wiedzę

Więcej dzieł Kerouaca na temat nauk Wschodu można znaleźć w książce The Portable Jack Kerouac. Przeczytaj też o paradoksie medytacji w artykule autorstwa neurologa Sama Harrisa, tekst o tym, jak nasze umysły rzeczywiście wpływają na nasz organizm dziennikarki Jo Marchant oraz artykuł Davida Lyncha traktujący medytację jako ostoję kreatywności, a potem wróć do mistrzowskiej muzycznej adaptacji dzieł Kerouaca autorstwa Patti Smith.

Jeżeli posiadasz inne tajniki wpływające na medytację, jesteś pasjonatem tematu i chcesz się podzielić z innymi zapraszamy do komentowania. Być może dzięki tobie ktoś odnajdzie swoją ścieżkę życiową.

Zdjęcie: BrianAmbrozy/Flickr

Zobacz również:
Jednominutowa medytacja
W 10 punktach: jak zmienić swoje życie w 10 minut
6 sposobów na poprawienie intuicji
8 sposobów na natrętne myśli
10 lekcji życiowych od Dalajlamy