9 sposobów na zmuszenie ludzi do robienia tego, co tylko chcesz

0
874

Sztuka perswazji z powodu niektórych niedouczonych i chciwych coachów kojarzy się z czymś złym i nieetycznym. Nie musi jednak tak być. Proponując współpracownikom plan ratowania spółki lub przekonując przyjaciela do podjęcia ważnej decyzji, tak czy inaczej stosujesz jakieś sztuczki (nawet nieświadomie). To samo dzieje się w sytuacji, gdy martwisz się o oceny Twojego dziecka lub chcesz, by mąż rzucił palenie papierosów.

Ufamy, że użyjesz poniższych sposobów w dobrej wierze, sięgając po najgłębiej ukryte ludzkie pragnienia. Uważaj zarazem na ludzi o nieczystych intencjach, którzy mogą stosować te same sztuki wobec Ciebie. Wiedza to potęga.

9 sposobów na zmuszenie ludzi do robienia tego, co chcesz 0

9 sposobów na zmuszenie ludzi do robienia tego, co chcesz 1

1. Bądź wyjątkowo szarmancki, pewny siebie i miły. Powiedz „Wiem, że to co powiem coś, co wszyscy dookoła uznają za wyjątkowo niepopularne, jednak proponuję…” {i tu wstaw coś, co chcesz „przemycić”. Łatwiej jest kogoś przekonać, jeżeli Cię lubią.

2. Odzwierciedlaj zachowania drugiej osoby. Dzięki temu poczuje się odprężona i zacznie Ci ufać. Przeczytaj, co to jest „metoda zwierciadła”, by nie pomylić odzwierciedlania z małpowaniem.

3. Postaraj się, by na początku rozmówca w jakikolwiek sposób się z Tobą zgodził. Może to być zadanie pytania, na które druga osoba na pewno odpowie „tak”, kiwnie głową lub jakoś inaczej wyrazi aprobatę. Jeżeli przykładowo chcesz przekonać męża do zakupu nowego laptopa, możesz go zagaić tak „Kochanie, czy możemy dziś pogadać nt. wydatków w przyszłym miesiącu?”. Usypia to czujność, przez co rozmówca jest podświadomie bardziej skłonny do podjęcia korzystnych dla Ciebie decyzji.

4. Spraw, by druga osoba poczuła się ważna i doceniona. Jeżeli chcesz delegować koleżance jakieś zadanie, możesz zacząć od słów „Zwracam się właśnie do Ciebie, ponieważ wszyscy dookoła uważają Cię za ekspertkę w tej dziedzinie”.

5. Odwołuj się do uczuć, nie zaś czegoś namacalnego. Przypomnij sobie ostatnią rozmowę z agentem ubezpieczeniowym: „Proszę tylko sobie wyobrazić, jak komfortowo będzie się Pani czuła, gdy zostanie Pani wreszcie ubezpieczona”.
Człowiek jest bardzo wrażliwą istotą i takie argumenty działają zawsze.

6. Apeluj do wyobraźni drugiej osoby. „Pomyśl tylko, jak szybko nasze dzieci zaczną uczyć się francuskiego i jak łatwo osłuchają się z prawidłową wymową, gdy kupimy im wreszcie ten kurs multimedialny” – przykład takiej techniki. Por. sposób nr 5.

7. Zrób komuś wielką łaskę, by druga osoba poczuła się zobowiązana do tego, by się zrewanżować. Najciekawsze, że każdy z nas robił to już w dzieciństwie, np. chcąc otrzymać od rodziców zabawkę itp. Nie trzeba chyba mówić, że w dorosłym życiu gramy o większą stawkę? ;)

8. Podważ jakiś zamiar drugiej osoby, by zrobiła właśnie to, w co wątpisz. O tym traktuje porzekadło „na złość mamie odmrożę sobie uszy”. Powiedz niewzruszony koledze, że nie napisze w tym tygodniu fragmentu magisterki, bo „i tak zawsze się ze wszystkim ociąga”.

9. Pokaż, że zawsze dbasz o interesy drugiej osoby. (Po tym, jak wyciągnęłaś męża na spacer) „Tak się cieszę, że poszliśmy razem na spacer. Teraz będziemy zdrowsi i bardziej szczęśliwi”. 

[via]

Czy stosujecie własne sztuczki, by przekonać innych do swoich racji?