8 sposobów zastosowania bananów

0
4338

Jeżeli zapytacie kogoś, jaki owoc jest najczęstszym gościem w ich kuchni, większość z pytanych odpowie zapewne, że banan. Jest to jeden z najbardziej popularnych owoców na świecie, ceniony za bogatą zawartość potasu i innych wartości odżywczych. Poza tym są po prostu smaczne i dobrze komponują się z rozmaitymi posiłkami, od dziecięcych papek po wyszukane desery czy nawet pizzę.

Ich szerokie zastosowanie w kulinariach jest powszechnie znane. Niewiele osób jednak wie, że banany mogą posłużyć nam również do wielu prac domowych i ułatwić wykonywanie niektórych czynności. Poniżej przedstawiamy 8 sposobów zastosowania bananów, które możemy wykorzystać w swoich domach.

1. Nabłyszczacz do butów lub zastawy stołowej

Kiedy czeka cię jakieś ważne spotkanie lub też rozmowa o pracę, a nie masz przy sobie pasty do butów, nie ma powodów do paniki. Zjedz banana, żeby nabrać energii, a potem nie wyrzucaj skórki, tylko usuń z jej wnętrza żylasty materiał, a następnie potrzyj nią buty. Następnie wypoleruj buty miękką szmatką i gotowe! To samo można również zrobić z zastawą stołową ze srebra.

2. Pomoc w utrzymaniu roślin domowych

Zaniedbane rośliny domowe mogą się kurzyć i marnieć. Zamiast spryskiwać je wodą, możemy użyć skórek od banana do ich higieny. Wystarczy przetrzeć liście miękką częścią skórki, żeby nasze roślinki wyglądały błyszczące i zdrowo.

3. Remedium na kurzajki

Biały ocet lub śmietana mogą wysuszyć bolesną i szpecącą nas kurzajkę, jednak kiedy te środki nie są dostępne, banany mogą pomóc. Wystarczy tylko zgnieść trochę i rozsmarować na bolącym miejscu. Możemy użyć również skórki i natrzeć nią skórę, wielu uważa, że pomaga to rozwiązywać bardzo różne problemy skórne.

4. Sposób na mszyce

Mszyce atakujące Twoje rośliny mogą przyprawiać o ból głowy. Żeby temu zaradzić, wytnij kilka kawałków skórki z banana i zakop jest dość płytko w doniczce z roślinami. Gwarantuję, że te upierdliwe owady znikną bardzo szybko!

5. Wybielacz do zębów

Banany co prawda są żółte, ale co zaskakujące, mogą pomóc Ci w walce za zżółkniętymi zębami. Pocieraj zęby skórką z banana każdego dnia dwie minuty, a już po kilku tygodniach zobaczysz rezultaty. Twój dentysta mocno się dziwi, kiedy zobaczy Twoje białe zęby.

6. Zmiękczanie pieczonego mięsa

Jak zużyjemy już skórkę i miąższ, możemy wykorzystać również liście. Kiedy mamy już dość jedzenia twardego mięsa, możemy owinąć je w liście banana i stanie się bardziej delikatne. Działa to również w przypadku ryb, co możemy zaobserwować często w sklepach z azjatycką żywnością. Co ciekawe podczas gotowania mięsa dodanie dojrzałego banana również pomaga, a ponadto dodają one również słodkawego posmaku.

7. Magnes dla ptaków i motyli

Czy Twój ogród wygląda na nieco pusty bez ptaków, motyli czy pszczół? Jeżeli rozwiesisz przejrzałe banany nad głową, zwabisz w ten sposób sporo owadów, a co za tym idzie również i ptaków. Musisz tylko pamiętać, żeby umieścić je na odpowiedniej wysokości, bo może przyciągać to również nieproszonych gości.

8. Maseczka do twarzy

Żeby zachować zdrowy i połyskujący wygląd twarzy, zastosuj kojącą i nawilżającą maseczkę z bananów. Można przygotować ją bardzo prosto, przygotuj:

  • dwie łyżki olejku migdałowego
  • jedno żółtko
  • jeden przejrzały banan

Kiedy już zbierzemy wszystkie składniki, rozgniećmy banana widelcem, usuwając wszystkie twarde kawałki, a następnie dodajmy żółtko i olejek migdałowy. Następnie należy obmyć twarz i osuszyć ją ręcznikiem, a potem nałożyć maseczkę z bananów i zostawić na 20 minut. Na koniec ponownie obmywamy zimną wodą i osuszamy.

Jak widać, banany mogą posłużyć nie tylko, jako produkty spożywcze. Ich zastosowanie jest o wiele większe i możemy wykorzystać je w wielu pracach w naszym gospodarstwie domowym. Dla tych, którzy nie lubią marnować niczego, z pewnością kilka z tych porad okaże się bardzo cennych.