8 porad nt. czytania w Internecie

3
2608
6 porad - czytanie w Internecie

Znaki czasów – coraz więcej informacji dociera do nas drogą elektroniczną. Przygotowaliśmy dla Was listę przydatnych wskazówek nt. czytania – tym razem o czytaniu w sieci, abyście nie utonęli w morzu wiadomości.

1. Wyznacz czas

Podobnie jak w przypadku książek papierowych, koniecznie określ ramy czasowe. W odróżnieniu od drukowanych książek, na które próbowaliśmy znaleźć czas, w przypadku czytania w monitorze problemem jest raczej przedawkowanie informacji.

6 porad - czytanie w Internecie(Zdjęcie: theunquietlibrary)

2. Zbieraj i segreguj

Nie rezygnuj nawet z dotychczas nieznanych, egzotycznych serwisów. Jeżeli natrafisz na taki, dodaj go do zakładek.
Zastanów się jak się nazywa Twój główny folder w zakładkach? Mały lifehack – nazwij go „Rozwój”.   Możesz zapytać, dlaczego właśnie „Rozwój”?
Ano dlatego, że to samo w sobie przywołuje Cię trochę do porządku – głupio jest dodawać do takiego folderu stronę o plotkach ze świata show-biznesu.

3. Koniecznie zacznij używać czytnika RSS

Porównaj jak się czyta Lifehackera „normalnie” i jako kanał RSS. Najlepiej jest użyć w tym celu sprawdzonego narzędzia – Czytnika Google.

4. Ogranicz ilość otwartych kart

Wprowadź żelazną zasadę – podczas przeglądania informacji w Internecie masz otwartą określoną ilość kart. Jeżeli chcę otworzyć nową, musisz zamknąć jedną z dotychczas otwartych. Możesz zainstalować wtyczkę do przeglądarki, która będzie tego pilnowała.

5. Pozbądź się rozpraszających elementów

Chroń mózg przed eksplozją. Zainstaluj w przeglądarce wtyczkę, dzięki której pozbędziesz się wszystkich rozpraszających elementów na stronie WWW.
Użytkownicy Mozilla Firefox powinni zwrócić uwagę na wtyczkę Readability, użytkownicy Google Chrome – na Readability Redux albo iReader.

6. Zastanów się nad subskrypcją czasopism elektronicznych

Nie dość, że są tańsze, to jeszcze masz naprawdę duży wybór.
Przykładowo czytelnicy „Men’s health” mogą kupić pojedynczy numer angielskojęzycznej wersji w cenie polskiej – czerwcowy numer „Men’s Health UK” kosztuje zaledwie 3,40 funta!

7. Wycinaj

Nie zawsze warto dodawać do ulubionych całą stronę – do wycinania na później małych fragmentów rozsądniej jest używać Evernote.

8. Używaj Netvibes

Podziękowania dla @Teresy.
Darmowe, w pełni funkcjonalne, zaoszczędzające czas narzędzie. Popieramy!

Jeżeli masz własne sposoby na optymalizację czytania w Sieci, podziel się nimi w komentarzu!