Odpowiedniki Czytnika Google? Wybraliśmy 8 najlepszych

8
1414
8 najlepszych odpowiedników Czytnika Google

8 najlepJak wszyscy wiemy, w ostatnim tygodniu marca 2013 Google wydało zaskakujący komunikat o zamiarze zamknięcia niezwykle popularnego Czytnika RSS, czyli Google Reader. Koniec z wygodnym agregowaniem ulubionych treści w jednym miejscu poprzez subskrybcję kanałów RSS. Według informacji Google, Czytnik zostatnie ostatecznie zamknięty 1 lipca 2013, dlatego zastanawiacie się, jaka jest najlepsza alternatywa dla Google Readera. To pytanie skłoniło nas do sprawdzenia, jak wyeksportować kanały z RSS z Czytnika Google i jakie są najlepsze odpowiedniki Google Reader.

8 najlepszych odpowiedników Czytnika Google

Jak wyeksportować kanały RSS z Czytnika Google

W rzeczy samej, pora na znalezienie nowego czytnika RSS.
Google Reader od zawsze oferował możliwość eksportu subskrypcji RSS w postaci pliku OPML, który zawiera nie tylko kanały, lecz również udostępniane elementy, ulubione oraz udostępnione wpisy. Aby wyeksportować kanały RSS z Czytnika Google, przejdźcie do Czytnika Google>Ustawienia Czytnika Google>Import>Eksport>Wyeksportuj swoje informacje i kliknijcie „Download your data through Takeout”.

Jak wyeksportować kanały RSS z Czytnika Google

Download your data through Takeout

Teraz znajdziemy najlepszą alternatywę dla Google Readera.

Reeder

Mając iPhone’a, iPada lub Maka, nie macie właściwie co się zastanawiać — Reeder optymistycznie (nie bez sarkazmu) informuje o tym, że nie pozostaniecie na lodzie:

 

Netvibes

Czytnik RSS — Netvibes

Nasz ulubieniec. Pozostając od 2005 r. nieco w cieniu swojego „Wielkiego Brata”, Netvibes przypominał z początku iGoogle, jednak obecnie stanowi najlepszą alternatywę Google Reader. Kusi fajnym przełącznikiem trybów Gadżety<>Reader, czyli mamy 2w1: coś a’la iGoogle  (też zresztą już wkrótce zostanie zamknięte: „iGoogle będzie niedostępne od 1 listopada 2013 r.”) oraz właściwy Czytnik RSS.

Dzięki możliwości tworzenia tzw. tablic możemy śledzić interesujące nas tematy (w różnych językach).

Poza tym ma mnóstwo gotowych skórek i gadżetów — musi wyglądać ładnie, skoro zamierzamy go używać na co dzień. A do tego zero reklam. Macie jeszcze jakieś wątpliwości?

Bloggtrottr/GMail

Co „GMail”, zapytacie?  Bloggtrottr przekierowuje kanały RSS na naszą skrzynkę mailową w GMailu, umożliwia filtrację, tak, by interesujące nas tematy trafiały do osobnych katalogów. Czyli pojawia nam się w GMailu osobny folder na kanały RSS.

Bonusy: możliwość omawiania ulubionych treści w GTalk oraz dodawanie szczególnie istotnych punktów do listy zadań (todo) Google. Ciągle za mało? Dzięki Blogtrottr zintegrujecie nowy GMail z Kalendarzem Google tworząc harmonogram pracy.

Feedly

Feedly to internetowa gazeta. Działa na urządzeniach z OS Android, iOS i na komputerach. Aby zacząć używać Feedly, należy zainstalować rozszerzenie Feedly dla Google Chrome lub Mozilla Firefox.

NewsBlur

NewsBlur - możliwość sortowania kanałów na podstawie niechcianych (albo pożądnanych) autorów, kategorii oraz tagów

Interfejs NewsBlur przypomina ten znany (na razie…) z Google Readera. Również mają wersje na Androida i iOSa.

Bonus: możliwość sortowania kanałów na podstawie niechcianych (albo pożądnanych) autorów, kategorii oraz tagów.

NewsIsFree

NewsIsFree to setki tysięcy wiadomości z kilkunastu tysięcy kanałów RSS

NewsIsFree to setki tysięcy wiadomości z kilkunastu tysięcy kanałów RSS. Nie ma nawet potrzeby tworzenia konta.

Google Currents

Google Currents to jedna z najlepszych alternatyw Google Readera

No i nie sposób nie wspomnieć o Google Currents.
Jest to jedna z najlepszych alternatyw Google Readera. Od Google’a! Jest to cyfrowe czasopismo, które pozwala czytać RSS i nie tylko. Ma mobilną aplikację dostępną na Androida oraz iOSa.

FeedDemon

FeedDemon to obecnie najlepszy kombajn RSS

FeedDemon. Rzeczywiście demon. Jest to obecnie najlepszy kombajn RSS. Pamiętajcie jedynie, że synchronizuje się z Google Readerem, co w świetle zamknięcia Czytnika Google nakazuje nam wyłączenie synchronizacji i spokojne czytanie świeżych wiadomości na komputerze.

Skoro Google lekką ręką pozbywa się swojego Czytnika, to samo może zrobić z FeedBurnerem. Dlatego zadbajcie o bezpieczeństwo swoich źródeł informacji i wrzućcie do nowego Czytnika RSS bezpośredni adres kanału Lifehackera: http://lifehacking.pl/feed/

8 KOMENTARZE

  1. większość powyższych korzysta bezpośrednio z Google RSS, a po zniknięciu Google Reader te RSSy po prostu przestaną być wysyłane do klientów (czytników). Ja polecam „The Old Reader” jest to wersja web i wygladem przypomina GReadera, jednak jest troche ładniejszy. Importuje się plik i wszystko z głowy, o GReaderze można zapomieć.