7 tricków, które pozwolą wyeliminować błędy podczas wystąpień publicznych

3
1342
7 tricków, które pozwolą wyeliminować błędy podczas wystąpień publicznych - Lifehacker

Złą prezentację cechuje to, że w jej trakcie nudzi się nie tylko słuchacz, ale i sam prezenter. Jeżeli chcesz przy pomocy prezentacji podbić serca widzów, musisz starannie się przygotować. Wayne Burgraff powiedział nawet, że „Każda minuta prezentacji wymaga godziny na przygotowanie”.
Istnieje jednak swoista „lista kontrolna”, której możesz użyć, aby doprowadzić prezentację do perfekcji.

Zadbaj o ujednolicony design

Elementy powinny współgrać i być zgodne z wizerunkiem Twojej firmy. Nie upiększaj slajdów dla samego upiększania. Garr Reynold wymienia 7 punktów, które odpowiedzą Ci na pytanie, czy Twoja prezentacja jest spójna:

  • jednolitość
  • gestalt
  • przestrzeń
  • kolor
  • dominacja
  • hierarchia
  • równowaga

Szczegółowy opis znajdziesz tu: Graphic Design Fundamentals

Nie przesadzaj z Microsoft PowerPoint

Istnieje ogromna pokusa, aby wtłoczyć w głowy słuchaczy możliwie jak najwięcej. Jednak doświadczeni mówcy wiedzą, że siła przekazu tkwi w jego lakoniczności.
Seth Godin używa podczas prezentacji slajdów z pojedynczymi słowami. Steve Jobs również lubuje się w krótkich hasłach.

Przygotuj plan prezentacji w punktach

Przemówienie, podczas którego od początku do końca czytasz z kartki, nie zrobi na nikim wrażenia, dlatego na pewno będziesz wykorzystywać określone punkty.
Tych samych punktów użyjesz, przygotowując się do prezentacji. Zobacz, które punkty sprawiają najwięcej trudności i w razie konieczności dopisz podpunkty precyzujące poszczególne części prezentacji.

Buduj więź z publicznością

Oni przyszli dla Ciebie, a Ty – dla nich. Dobrze jest na początku lekko zażartować z siebie albo powołać się doświadczenie, zjawisko albo wydarzenie, które dotyczy gości i Ciebie.
Jeżeli na dworze jest 30 °C i przyszedłeś nieco spocony, możesz z uśmiechem powiedzieć, że podczas prezentacji będzie również gorąco ;)
Bonus: rozluźnisz atmosferę, a przy okazji poczujesz się pewniej.

Rób przerwy

W pewnym momencie można stracić wątek. Zdenerwowany człowiek zaczyna mówić szybciej, dlatego zatrzymaj się, zrób głęboki wdech i kontynuuj.

7 tricków, które pozwolą wyeliminować błędy podczas wystąpień publicznych - Lifehacker(Zdjęcie: o5com)

Przejdź do sedna

Czy podczas przygotowania prezentacji wiesz, które informacje są najbardziej istotne? Jeżeli tak, to plus dla Ciebie, ponieważ to jest połowa sukcesu.
A teraz zadbaj o słuchaczy. Wyróżnij punkty kluczowe. Jeżeli któreś uważasz za ważniejsze od innych, powtórz je.

Ponownie formułuj pytania

Jeżeli nie jesteś doświadczonym mówcą, nie odpowiadaj od razu, lecz powtórz pytanie, nieco je modyfikując. Zyskujesz dzięki temu cenne kilka-kilkanaście sekund, co umożliwi Ci udzielenie kompetentnej i wyważonej odpowiedzi.

3 KOMENTARZE