7 technik gospodarowania czasem dla rodzin

1
4402
7 technik gospodarowania czasem dla rodzin

Ogólne pojęcie na temat produktywności jest takie, że robi się więcej w krótszym czasie. Choć brzmi to świetnie w teorii, skupianie się na robieniu jak najwięcej może doprowadzić do wypalenia. Jest to dodatkowo spotęgowane, jeśli dorzuci się zajmowanie się domem i rodziną. Czy twoja rodzina jest duża, czy mała, gospodarowanie czasem powinno mieć najwyższy priorytet. Poświęcenie chwili, by zaplanować harmonogram, pomoże obniżyć stres i pozwoli rodzinie funkcjonować lepiej.

(Zdjęcie: Kevin N.Murphy/Flickr)

1. Ogranicz zobowiązania

To najwydajniejszy sposób na oszczędzanie czasu. Zmniejsz liczbę komitetów, grup, drużyn i zajęć, w których bierzesz udział. Zostaw tylko te, które są dla ciebie ważne i przynoszą ci zadowolenie. Udział w czymś tylko z poczucia obowiązku to nic dobrego. Naucz się mówić „nie”. Zdaj sobie sprawę, że zgadzając się na jedno, odrzucasz coś innego. Zbyt często, tym czymś są nasze rodziny lub my sami.

2. Skup się na najważniejszych terminach

Terminy mają to do siebie, że wprowadzają chaos w twoim umyśle. Ustalić termin to jedno, a trzymać się go i nie przekroczyć to drugie. Przypomnij sobie ostatni raz, kiedy nie wyrobiłeś się z czymś na czas. Wszystkim się to zdarzyło. Jak się z tym czułeś? Czy było ci źle? Czy robiłeś sobie wyrzuty? U mnie tak było.

Terminy są o tyle ciekawe, że wiele z nich narzucamy sobie sami. To znaczy, ustalamy je sobie, ale nie ma żadnych realnych konsekwencji niedotrzymania ich. Zamiast tego, skup się na tych, które faktycznie musisz dotrzymać.

Rachunki, wizyty u lekarza, urodziny czy wywóz śmieci. Zaznacz te dni w rodzinnym kalendarzu (patrz punkt 3), a otrzymasz ramy, w oparciu o które możesz planować inne zajęcia.

3. Stwórz rodzinny kalendarz

Może być prosty albo z bajerami. Ważne, by był łatwo dostępny i łatwy w obsłudze dla wszystkich. Osobiście lubię staromodny kalendarz kołowy, ale możesz też użyć kalendarza online albo tablicy. To zależy od ciebie i twojej rodziny.

Zacznij od naniesienia regularnych obowiązków wszystkich domowników. Treningi piłki nożnej, joga, wizyty lekarskie, wyjazdy służbowe czy dzień wywozu śmieci. Następnie wprowadź inne, niezależne od daty, plany każdego z członków rodziny.
Zazwyczaj robię to w systemie tygodniowym. Życie i okoliczności lubią się zmieniać, więc wypełnianie kalendarza tydzień na raz pozwala na pewną elastyczność.

4. Zdobądź odpowiednie narzędzia

Ustal, jakie narzędzia najlepiej się sprawdzą w twojej rodzinie, mając na uwadze czas, miejsce i ograniczenia finansowe. Jeżeli wszystkim odpowiadają tablety i stać cię, by je kupić, dodaj je do swojej listy. Jeżeli jesteś taki, jak ja, biała tablica czy papierowy kalendarz w zupełności wystarczy. Oznacz każdą osobę kolorem, wtedy ich obowiązki i plany są łatwo widoczne.

Co jeszcze się przyda? Na przykład skrzynka na wiadomości? Kolorowe karteczki na notatki i przypomnienia dla domowników? Zestaw kolorowych pisaków?
Zastanów się nad tym, czego potrzebujesz; sprawdź, czy dasz sobie radę z tym, co masz, a jeśli nie, dokup brakujące rzeczy.

5. Bądź realistą

Nie jesteś superbohaterem. Nie dasz rady być w kilku miejscach na raz. Zgadza się, coś trzeba będzie sobie darować. To odnosi się do punktu 1: każde nowe zajęcie, które weźmiesz na tapetę, zabiera czas komuś innemu.

Dobrze się zastanów zanim dołożysz komuś obowiązków i zacznij mówić “nie”. To twoim zadaniem jest zapewnienie wszystkim uwagi.
Każdy z domowników powinien czuć, że ich potrzeby są spełnione i że ich nie zaniedbujesz.

6. Ogranicz bałagan

Ciężko jest być wydajnym i rozsądnie gospodarować czasem, gdy ciągle grzebiesz w stertach papierów i ubrań, pudłach i szufladach. Nie pomaga też, że kiedy w końcu coś znajdziesz, to pewnie brakuje tuszu albo wyczerpały się baterie.

Ograniczenie bałaganu pomoże twojej rodzinie pracować jak dobrze naoliwiony mechanizm. Kiedy wszystko ma swoje miejsce, łatwiej jest utrzymać porządek.

Na początek zrób specjalne miejsce na rodzinny kalendarz i centrum wiadomości, a potem zajmij się resztą. Robiąc małe kroki i współpracując ze wszystkimi, znajdźcie logiczne miejsce na wszystko.

7. Pracuj zespołowo

Trudno jest wymyślić plan, którego wszyscy będą się trzymać. Jeszcze trudniej jest zrobić to samemu i narzucać innym swoje „widzimisię”. Najlepszym sposobem na to, by wszyscy byli w temacie, jest praca wspólna. Włącz ich w planowanie, organizację, zakupy i wdrażanie planów. Przedstawiaj pomysły i zrób miejsce na dyskusje. Przyjmuj pomysły innych i zobacz, co mogą wnieść.

Często najlepsze pomysły to te podejmowane wspólnie. Jedna myśl prowadzi do drugiej, potem trzeciej, aż w końcu traficie na tę najlepszą. Gospodarowanie czasem wymaga uporu i cierpliwości. Wspólna praca nad systemem, który sprawdzi się w twojej rodzinie, to rzecz najważniejsza.

Kilka wieczorów w tygodniu zostaw na to, by przygotować się na ewentualne niespodzianki, przekładać plany albo po prostu spędzić je w rodzinnym gronie.
Kiedy zdecydujecie się na jakiś system, dajcie mu czas na zapuszczenie korzeni. Jeżeli po kilku tygodniach okaże się, że coś nie działa, zbierzcie się i przemyślcie to jeszcze raz. Co działa? Co nie? Nie powinieneś traktować systemu jako czegoś niezmiennego. Bądź gotów do wprowadzania poprawek.

W krótkim czasie będziecie działać jako zgrana, uporządkowana i bezstresowa rodzina.

1 KOMENTARZ